Hejnał Katowic ma już 20 lat! Rozmawiamy z jego twórcą [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Katowicki hejnał słyszymy każdego dnia punkt 12:00. W samo południe odgrywany jest z wieży budynku na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej, dzięki czemu jest dobrze słyszalny na Rynku. Okazuje się, że historia hejnału ma już 20 lat. Hejnał stworzył licealista Z Bytomia, tuż przed swoją maturą. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z pierwszego odegrania hejnału.
Hejnał Katowic ma już 20 lat! To jeden z symboli miasta Katowice, oprócz flagi i herbu. Hejnał jest odgrywany z wieży budynku na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej, dzięki czemu jest on dobrze słyszalny na katowickim Rynku.
Na co dzień słyszymy elektroniczne nagranie hejnału — codziennie o godz. 12:00 w wykonaniu na trąbce, a o godz. 9:00, 15:00 i 18:00 w wersji na dzwonach — kuranty. Przy wyjątkowych okazjach katowicki hejnał może być odgrywany przez trębacza, zdarza się tak przykładowo podczas uroczystych sesji Rady Miasta.
Katowicki hejnał został skomponowany przez Adama Biernackiego, w ramach ogłoszonego przez miasto Katowice konkursu, który rozstrzygnięto w marcu 2002 r. Rada Miasta Katowice przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia hejnału miasta Katowice i jego odtwarzania, 19 maja 2003 r. Od tego czasy hejnał stał się jednym z symboli miejskich Katowic. mówi nam Michał Mendala z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice
Hejnał skomponował licealista — Adam Biernacki
Okazuje się, że z katowickim hejnałem wiąże się ciekawa i zabawna historia. Hejnał skomponował 20 lat temu Adam Biernacki — ówczesny uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu. To był jego maturalny rok. Zobaczył w jednej z gazet, że Katowice ogłosiły konkurs na skomponowanie miejskiego hejnału. Niewiele się zastanawiając, podjął się tego zadania. Do wygrania była także nagroda pieniężna, co było sporą motywacją.
Zajmowałem się wtedy trochę muzyką, skomponowałem hejnał i wysłałem dźwięk do konkursu. Przez to, że to był czas przed maturą, to zdążyłem w sumie zapomnieć o tym konkursie, gdy jakoś wiosną dostałem telefon i zaproszenie na spotkanie od jury z katowickiej Akademii Muzycznej. W konkursie wzięło udział około 60 osób, w tym znane osoby, a tu nagle do sali wchodzi taki łebek - licealista. To było zabawne. Pytali mnie, czy nawiązywałem w utworze do znanych kompozytorów, ale nic z tych rzeczy, nie wiedziałem w ogóle, o czym oni mówią. śmieje się Adam Biernacki
Adam Biernacki wspomina pierwsze odegranie hejnału w Katowicach. To było tuż przed jego maturą w 2002 roku. Hejnał na żywo zagrał młody chłopak z orkiestry, który był mocno zestresowany całym wydarzeniem. Wyszedł na wieżę budynku przy ul. Pocztowej i zaczął grać. Okazało się, że zrobił "kiks", ale wszyscy udali, że tego nie słyszeli. Dziś hejnał jest puszczany z nagrania, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach usłyszymy go na żywo.
Zobaczcie zdjęcia z archiwum prywatnego Adama Biernackiego z prawykonania hejnału i rozstrzygnięcia konkursu.
Mat. prywatne Adam Biernacki
Adam Biernacki, w 2002 licealista, dziś to znany reżyser, dyrektor Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich oraz prezes Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. To absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego i Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej.
Wyreżyserował spektakle dramatyczne, muzyczne i operowe m.in. w:
- Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku (Królewna Śnieżka, 2017; Emocjałki, 2015; Migdały i rodzynki. Szkice białostockie, 2014; Rozkłady jazdy, 2013),
- Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach (Zaucha. Welcome to the .prl, 2017),
- Teatrze Kamienica w Warszawie (Rozkłady jazdy, 2017; Spricht der Weihnachtsmann deutsch?, 2016; Szwindel, 2009)
- Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze (Czego nie widać, 2016)
- Polish Millenium House, Birmingham, Wielka Brytania (Mężczyzna sukcesu, 2015)
- Mask-Kara Tiyatrosu / Sultanahmet Tiyatrosu / Uğur Mumcu Sahnesi (Stambuł / Bursa, Turcja; Herszek, 2014)
- i wielu innych.
Jego ostatni spektakl to "Pół na pół", który miał premierę w lutym 2022 w Teatrze Kochanowskiego w Opolu. Kolejna premiera już we wrześniu - "Chłopców" Stanisława Grochowiaka w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Obecnie reżyseria to dodatek do codziennej działalności, czyli prowadzenia Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, w tym Ogniska Teatralnego "U Machulskich", Szkoły Aktorskiej Machulskich dla dorosłych oraz corocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak".
Adam Biernacki współpracował m.in. z takimi artystami jak Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk czy Krystyna Tkacz. Jego spektakle "Wyprawy Krzyżowe" i "Skąpiec. Work in progress" otrzymały nagrody podczas festiwali teatralnych.
Jest autorem scenariuszy wielu spośród swoich spektakli, seriali: Akademia (TVP Kultura) i Na Wspólnej (TVN) i innych. Przygotował liczne czytania dramatów w teatrach w Polsce. Tłumaczy teksty poetyckie i dramatyczne z języka angielskiego i niemieckiego.