Jak powinna działać komunikacja publiczna między Katowicami, Chorzowem, Bytomiem i Tarnowskimi Górami? Forum Obywatelskie przedstawia rekomendacje

Mateusz Terech
26.11.2024w drodze

Przez trzy dni 42 losowo wybranych mieszkanek i mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wspólnie z ekspertami szukało rozwiązań na usprawnienie transportu zbiorowego na terenie GZM. Szczególną uwagę poświęcili komunikacji wzdłuż linii kolejowej łączącej Chorzów z Tarnowskimi Górami. Rekomendacje zostały już przekazane do urzędów miast i gmin oraz jednostek odpowiedzialnych za transport zbiorowy.

Grafika GZM

Aktualizacja, 26 listopada 2024:

Forum Obywatelskie wypracowało rekomendacje

Wypracowane rozwiązania obejmują szeroki zakres zagadnień: od systemowych zmian w organizacji transportu, przez standardy infrastruktury przesiadkowej, aż po konkretne udogodnienia dla pasażerek i pasażerów.

Jakie rozwiązania zdaniem mieszkańców są najważniejsze, aby skutecznie i bez stresu przesiadać się pomiędzy różnymi środkami transportu?

Przede wszystkim synchronizacja rozkładów jazdy pociągów oraz pojazdów Transport GZM, szczególnie na węzłach przesiadkowych. Pasażerowie oczekują, że odpowiednie ułożenie godzin przyjazdów i odjazdów pozwoli im na pewne przesiadanie się na poszczególne środki transportu. Uznali, że maksymalny czas na przesiadkę pomiędzy pociągami a autobusami i tramwajami powinien wynosić 15 minut. Podróżowanie będzie jeszcze prostsze, jeżeli pociągi będą kursować z dużą częstotliwością. Uczestnicy Forum wskazali jako optymalny takt 15-minutowy.

W kwestii dojazdu do miejsca przesiadek rekomendacje obejmują zapewnienie dojazdu z mniejszych miejscowości i obszarów dotąd nieobsługiwanych komunikacyjnie, a także tworzenie buspasów i fuzji torowiska z buspasem, tam gdzie to możliwe, z uwzględnieniem bezpieczeństwa i organizacji ruchu.

Mieszkańcy wskazali ponadto, że istotna jest ciągła analiza danych cyfrowych całego transportu publicznego oraz cykliczne badania ankietowe pasażerów i pasażerek w celu otrzymywania informacji dotyczących jak najefektywniejszego rozmieszczenia przystanków, częstotliwości kursowania i przebiegu linii komunikacji tak, aby dostosować je do bieżących potrzeb pasażerów i do obserwowanych zmian.

Według uczestników Forum Obywatelskiego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powinna zarządzać transportem zbiorowym, współpracując w kontekście komunikacji metropolitalnej z poszczególnymi gminami oraz pracując nad podobnymi standardami w zakresie dostępności oraz nad stworzeniem kompleksowej koncepcji finansowej i planowania tras.

Omówione zostały też standardy węzłów, dworców i przystanków. Kluczowe elementy z perspektywy pasażerów w takich miejscach to: biletomaty, wiaty, toalety, windy i/lub podjazdy, sklepy lub kioski. Ponadto ważne jest odpowiednie powiązanie przystanków i stacji w obrębie węzłów przesiadkowych, umożliwiające wygodne przemieszczanie się między przystankami poprzez bezpośrednie przejście.

Forum Obywatelskie dało także odpowiedź na pytanie: jakiego transportu zbiorowego oczekują mieszkańcy?

Po pierwsze pojazdy. Zdaniem uczestników Forum mają być one funkcjonalne, estetyczne, czyste i nieawaryjne oraz wyposażone w klimatyzację dostosowaną do aktualnych warunków pogodowych. Druga istotna kwestia to w przypadku opóźnienia pociągu możliwość przesiadki na tym samym bilecie na inny najbliższy środek transportu GZM.

W zakresie informacji pasażerskiej uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że niezbędna jest aplikacja, w której pasażerowie zaplanują podróż, kupią bilet na wszystkie środki transportu i znajdą kluczowe informacje (m.in. opóźnienia, śledzenie pozycji pojazdów na żywo).

Wśród innych elementów wspierających przesiadki zarekomendowano m.in. weryfikację oraz ewentualnie montaż linii ostrzegawczych na przystankach autobusowych i tramwajowych wyznaczających bezpieczną przestrzeń (tzw. deadline), a także ścisłe przestrzeganie ustawy dot. przepisów projektowania zorientowanego pod kątem osób z niepełnosprawnościami.

Rekomendacje przyjmowano w systemie głosowania preferencyjnego

Pozwoliło to nie tylko wybrać najlepsze rozwiązania, ale też określić ich priorytetowość. Osoby uczestniczące przyznawały od 0 do 3 punktów każdej propozycji: 3 punkty za "bardzo popieram", 2 punkty za "popieram", 1 punkt za "akceptuję" oraz 0 punktów za "nie widzę potrzeby" lub "jestem przeciwko".

102 wypracowane rekomendacje zostały przekazane do urzędów miast i gmin oraz jednostek odpowiedzialnych za transport zbiorowy. Przedstawiciele tych instytucji mają teraz 3 miesiące na przedstawienie oficjalnego stanowiska wobec proponowanych rozwiązań.

Forum było procesem wieloetapowym, łączącym edukację z deliberacją. W pierwszym dniu uczestniczki i uczestnicy zapoznali się z aktualnym stanem transportu zbiorowego w regionie oraz różnymi rozwiązaniami stosowanymi w innych miastach. Kolejne dni poświęcono na dyskusję i wspólne wypracowywanie konkretnych propozycji zmian.

W procesie korzystano z wiedzy ekspertek i ekspertów oraz przedstawicielek i przedstawicieli społeczności lokalnych, liderek i liderów oraz aktywistek i aktywistów, którzy zgłosili się jako Strona.

Inicjatywa wpisuje się w szerszy projekt "Jak otworzyć kolej na mieszkańców", realizowany przy wsparciu partnerów społecznych i pod międzynarodowym patronatem.

Z rekomendacjami można zapoznać się na stronie forumobywatelskie.transportgzm.pl.

Wcześniej informowaliśmy, 4 października 2024:

Pierwsze spotkanie Forum Obywatelskiego można śledzić online

W sobotę, 5 października, rozpocznie się pierwsze Forum Obywatelskie poświęcone przyszłości transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wydarzenie pod hasłem "Kolej na dobre przesiadki" ma wypracować rekomendacje usprawnienia systemu przesiadek między Katowicami, Chorzowem, Bytomiem, Tarnowskimi Górami i okolicznymi gminami.

W Forum weźmie udział 42 losowo wybranych mieszkańców regionu. Transmisja pierwszego dnia wydarzenia będzie dostępna na żywo na kanałach realizatora, Fundacji FEPS, a można ją obejrzeć, klikając w linki:

Transmisja rozpocznie się o godzinie 10:00, 5 października, umożliwiając szerszej publiczności zapoznanie się z tematyką. Program pierwszego dnia obejmuje wystąpienia ekspertów, którzy przedstawią obecny stan transportu w metropolii oraz możliwe kierunki rozwoju.

Forum jest częścią projektu "Jak otworzyć kolej na mieszkańców", realizowanego z CUPT, FEPS i Spółdzielnią Socjalną FADO, pod patronatem OECD.

Wcześniej informowaliśmy, 5 września 2024:

Mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wypowiedzą się o transporcie publicznym

Forum Obywatelskie odbędzie się 5, 12 i 26 października. Rekomendacje dotyczyć będą usprawnień w przemieszczaniu się między Katowicami, Chorzowem, Bytomiem i Tarnowskimi Górami oraz sąsiednimi gminami.

Forum Obywatelskie to szansa na rozmowę i wypracowanie pomysłów na lepszy transport zbiorowy. mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, odpowiedzialny za transport

Chcemy zbudować system oparty o kolej, który będzie wygodniejszy dla pasażerów. Nikt inny nie rozumie tego lepiej niż sami mieszkańcy, dlatego właśnie ich pytamy o zdanie. Temat ten jest ważny dla wszystkich, którzy korzystają lub będą korzystać z komunikacji zbiorowej. dodaje Grzegorz Kwitek

Hasłem przewodnim Forum jest: „Kolej na dobre przesiadki w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – jak to osiągnąć?”.

Do udziału w Forum zaproszeni zostali mieszkańcy:

  • Bytomia,
  • Chorzowa,
  • Piekar Śląskich,
  • Radzionkowa,
  • gminy Świerklaniec,
  • Tarnowskich Gór
  • oraz dwóch dzielnic Zabrza – Rokitnicy i Helenki.

To gminy, dla których ważną drogą transportu będzie remontowana właśnie linia kolejowa.  

Jak wziąć udział?

W wydarzeniu weźmie udział 43 mieszkańców z różnych miejscowości i grup wiekowych. Losowanie zostało przeprowadzone 14 sierpnia 2024 roku. Z bazy meldunkowej wylosowano adresy 4000 gospodarstw domowych, które otrzymają zaproszenia z kodem umożliwiającym rejestrację. Zaproszenia zostaną wysłane w ostatnim tygodniu sierpnia.

Jeśli znajdziesz je w swojej skrzynce, zarejestruj swoją chęć udziału w sposób podany w zaproszeniu, online lub telefonicznie, do 22 września 2024 roku. Spośród zarejestrowanych mieszkańców odbędzie się kolejne losowanie, które wyłoni uczestników Forum, w sposób pozwalający zachować odpowiednią strukturę grupy, tak by uczestnicy pochodzili z różnych miejscowości, byli w różnym wieku, by odpowiednia była liczba kobiet i mężczyzn. Z osobami, które ostatecznie zostaną wybrane do udziału w Forum, skontaktuje się realizator projektu - Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich.

Uczestnicy Forum Obywatelskiego, którzy zostali wylosowani i wezmą udział we wszystkich trzech spotkaniach, otrzymają rekompensatę finansową.

Co, jeśli nie otrzymałem zaproszenia, a chcę zabrać głos?

Forum co do zasady będzie miało charakter zamknięty – tylko wylosowane osoby mogą wziąć w nim udział. Jednak, jeśli masz wiedzę na temat transportu zbiorowego czy mobilności, a nie zostałeś wylosowany i chcesz się podzielić swoimi opiniami, pisemnie lub osobiście, z uczestnikami Forum, możesz zgłosić taką chęć Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich na adres: konsultacje@feps.pl. Osoby pracujące w Fundacji poinformują Cię o sposobach i możliwościach zaangażowania się w Forum i przekazania uczestnikom Twojej wiedzy.

Struktura Forum

Spotkania Forum Obywatelskiego będą miały miejsce w trzy wybrane soboty, 5, 12 i 26 października. Pierwszego dnia uczestnicy dowiedzą się więcej o aktualnym stanie transportu zbiorowego w regionie oraz poznają różne rozwiązania i pomysły na jego rozwój. Ta część Forum będzie transmitowana.

Pozostałe dwa dni to dyskusja na temat różnych opcji i wspólna praca nad najlepszymi rozwiązaniami. Uczestnicy opracują  konkretne rekomendacje, które będą mogły zostać wdrożone, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość transportu zbiorowego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Forum Obywatelskie jest częścią projektu "Jak otworzyć kolej na mieszkańców" prowadzonego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię we współpracy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Fundacją na rzecz Studiów Europejskich i Spółdzielnią Socjalną FADO, pod patronatem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Zobacz także

Velostrada nr 9 w Mysłowicach. Metropolia daje 2 mln zł na uregulowanie spraw gruntowych
Velostrada nr 9 w Mysłowicach. Metropolia daje 2 mln zł na uregulowanie spraw gruntowych
poza Katowicami

Velostrada nr 9 w Mysłowicach. Metropolia daje 2 mln zł na uregulowanie spraw gruntowych

Bytom przejął od SRK tereny po dawnej KWK Centrum. Powstanie tam centrum biznesu
Bytom przejął od SRK tereny po dawnej KWK Centrum. Powstanie tam centrum biznesu
poza Katowicami

Bytom przejął od SRK tereny po dawnej KWK Centrum. Powstanie tam centrum biznesu

XIII Festiwal Organizacji Pozarządowych na rynku w Katowicach [Galeria zdjęć]
XIII Festiwal Organizacji Pozarządowych na rynku w Katowicach [Galeria zdjęć]
w Katowicach

XIII Festiwal Organizacji Pozarządowych na rynku w Katowicach [Galeria zdjęć]

Podwyżka cen biletów ZTM od 1 października. O ile? [Cennik]
Podwyżka cen biletów ZTM od 1 października. O ile? [Cennik]
w drodze w Katowicach

Podwyżka cen biletów ZTM od 1 października. O ile? [Cennik]

Znamy daty rozpoczęcia remontów 6 wiaduktów kolejowych w Katowicach. Wielka modernizacja PKP potrwa kilka lat [Zdjęcia]
Znamy daty rozpoczęcia remontów 6 wiaduktów kolejowych w Katowicach. Wielka modernizacja PKP potrwa kilka lat [Zdjęcia]
w drodze

Znamy daty rozpoczęcia remontów 6 wiaduktów kolejowych w Katowicach. Wielka modernizacja PKP potrwa kilka lat [Zdjęcia]

PKM Katowice zakupi 30 elektrycznych autobusów przegubowych
PKM Katowice zakupi 30 elektrycznych autobusów przegubowych
w drodze

PKM Katowice zakupi 30 elektrycznych autobusów przegubowych

do góry