Jakie korzyści dają zimowe spacery? Pierwsze na świecie badania specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Czy spędzanie czasu w zaśnieżonym otoczeniu może poprawić nasze samopoczucie? Czy śnieg ma wpływ na to, jak postrzegamy swoje ciało? Okazuje się, że tak! Pracownice naukowe Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach postanowiły sprawdzić, jakie korzyści płyną ze spędzania czasu w zaśnieżonym krajobrazie. To pierwsze takie badanie na świecie, w którym przeanalizowano korzyści płynące ze spędzania czasu w zaśnieżonym krajobrazie, ale także pierwsze, które pokazuje, że korzyści te można osiągnąć, przebywając na łonie natury w małych grupach, a nie indywidualnie.
Jakie korzyści dają zimowe spacery? Badania SUM
Do tej pory takie badania dotyczyły wpływu zielonego otoczenia oraz widoku mórz i jezior na samoocenę oraz samopoczucie. W tym przypadku było zupełnie inaczej.
Autorkami badania są:
- mgr Adriana Modrzejewska z Zakładu Psychologii, Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach
- dr Kamila Czepczor-Bernat z Oddziału Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości z Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach.
W badaniu uczestniczyła także dr Justyna Modrzejewska z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz profesor Virena Swami z Anglia Ruskin University z Wielkiej Brytanii.
Czego dotyczyło badanie?
Po raz pierwszy podjęto próbę weryfikacji pytania badawczego, czy spędzanie czasu w zaśnieżonym otoczeniu może poprawić nasze samopoczucie, a w szczególności wpływać na nasz stosunek do własnego ciała. Wcześniejsze wyniki pokazywały bowiem, że tereny zielone (takie jak parki i lasy) oraz „niebieskie otoczenie” (czyli rzeki lub wybrzeża mórz) mogą pozytywnie wpływać na nasz obraz ciała. Nikt jednak do tej pory nie wykazał pozytywnego wpływu spędzania czasu w pokrytym śniegiem krajobrazie.
Badanie zostało przeprowadzone zimą i objęło kobiety o średniej wieku około 24 lat. Przed i po spacerze w zaśnieżonym lesie na terenie województwa śląskiego 87 uczestniczek dokonywało pomiaru oceny ustosunkowania wobec własnego ciała. Dodatkowo, kilka tygodni wcześniej kobiety wypełniały również inne badania służące m.in. do pomiaru samooceny, samowspółczucia oraz poczucia więzi z naturą.
Wyniki badań
Analizy prowadzone przez polsko-brytyjski zespół, opublikowane na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health”, wykazały, że białe przestrzenie (w tym przypadku pokryty śniegiem las) mogą wywoływać podobny efekt do tego, który obserwowaliśmy we wcześniejszych badaniach prowadzonych w przestrzeniach „zielonych” i „niebieskich”.
Wyniki pokazały, że spędzanie krótkiego czasu na łonie natury - w tym przypadku około 40 minut - skutkuje większym docenieniem ciała (czyli bardziej pozytywnym ustosunkowaniem wobec niego), co może sprzyjać podejmowaniu innych prozdrowotnych zachowań. Ponadto, uczestniczki badania, które uzyskały wysokie wyniki w zakresie samowspółczucia, wykazywały większą poprawę w tym zakresie, czyli bardziej siebie pokochały.
Co istotne, jest to nie tylko pierwsze badanie, w którym przeanalizowano korzyści płynące ze spędzania czasu w zaśnieżonym krajobrazie, ale także pierwsze, które pokazuje, że korzyści te można osiągnąć, przebywając na łonie natury w małych grupach, a nie indywidualnie.
Podsumowując, możemy wnioskować, że kontakt z naturą - w tym przypadku możliwość spaceru po zaśnieżonym lesie (Cygański Las koło Bielska, ale oczywiście może być każdy inny leśny kompleks) wiąże się z szeregiem korzyści dla dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Co więcej, być może właśnie ten kontakt pomaga nam ograniczyć negatywne myśli i emocje związane z postrzeganiem własnego ciała, a co za tym idzie, taka forma aktywności być może jest jednym ze sposobów promowania zdrowszego wizerunku ciała.