Jarmark na Nikiszu 2024 w Katowicach. 180 wystawców, kuchnia regionalna i atrakcje dla dzieci [Galeria zdjęć]
Piękne ozdoby, pyszne jedzenie, wspaniałe rękodzieło - to wszystko i więcej, jak zwykle jest dostępne na Jarmarku na Nikiszu. Ten odbywa się w Katowicach od 6 do 8 grudnia. Nasz portal objął wydarzenie patronatem medialnym.
Jarmark na Nikiszu 2024
Trzydniowy Jarmark na Nikiszu rozpoczął się w piątek, 6 grudnia, o godzinie 14:00 i zakończy w niedzielę, 8 grudnia, o godzinie 20:00.
Nikiszowiec jest jedną z perełek Katowic, a swoją rozpoznawalność zawdzięcza nie tylko wyjątkowej architekturze, ale także wydarzeniom organizowanym przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Katowice chętnie wspierają organizację „Jarmarku na Nikiszu", który wpisał się w krajobraz nie tylko dzielnicy, ale i całych Katowic. Zwłaszcza w zimowej odsłonie wydarzenie to przyciąga tłumy odwiedzających. Warto skorzystać z przygotowanych atrakcji i w pierwszy weekend grudnia przyjechać na Nikiszowiec. Zachęcam jednak, by z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych skorzystać z bezpłatnych autobusów, które zostaną uruchomione specjalnie na to wydarzenie. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
W tym roku obecnych jest aż 180 wystawców, z czego 125 prezentujących swoje rękodzieło. Wszyscy – jak zwykle – starannie wybrani, część z nich po raz pierwszy. Obok rękodzieła znajdziecie wiele stanowisk z produktami spożywczymi i przetworami takimi jak wina, nalewki, miody regionalne. Zjeść można też na miejscu w strefie gastro, w której zasmakujecie m.in. różnorodnej kuchni lokalnej i regionalnej. Na zimowym Jarmarku nie może też zabraknąć klimatycznej i aromatycznej winiarni, którą znajdziecie w centralnym miejscu na rynku Nikiszowca, a jej mniejszy punkt – na Skwerze Zillmannów.
Zobaczcie zdjęcia z Jarmarku na Nikiszu 2024:
W przestrzeni Nikiszowca obok świątecznych iluminacji można obejrzeć serie krótkich filmów pt. „Tradycje jarmarkowe w świątecznym klimacie” o tradycjach, związanych ze świętami, Jarmarkiem i Nikiszowcem. Historie usłyszeć będzie można z różnych perspektyw, gdzie mocno wybrzmi ta najważniejsza – czyli lokalna. Filmy powstały ze środków Miasta Katowice w ramach Programu Europejskiego Miasto Nauki Katowice 2024. Jarmarkowi przez trzy dni towarzyszyć będą także inne wydarzenia artystyczne.
Jest tylko jedno takie miejsce i jeden taki jarmark – Jarmark Na Nikiszu. To hasło chociaż powstało kilkanaście lat temu, z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. Jarmark wymyśliliśmy jako manifest społeczności dzielnicy, przeciwstawiający się jej negatywnemu i stereotypowemu postrzeganiu. Dzisiaj to jeden z największych i najbardziej klimatycznych rękodzielniczych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce a do tego unikalny z dwóch powodów. Po pierwsze odbywa się w zabytkowym, ale bardzo żywym i prawdziwym osiedlu górniczym Nikiszowiec, któremu udało się z powodzeniem odrodzić. Po drugie tworzony jest przez organizację pozarządową, mieszkańców i partnerów lokalnych z wielką dbałością o dziedzictwo i regionalny wymiar wydarzenia. podkreśla prezes Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, Waldemar Jan
Jarmark na Nikiszu 2024 - program
Piątek (6 grudnia)
- godz. 16.00: Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, (schody kościoła św. Anny)
- Mikołajowe atrakcje dla dzieci w przestrzeni JNN
Sobota (7 grudnia)
- godz. 12.00: „Narodziny Pana, czyli Kacper, Melchior i tego trzeciego mi brakuje…” -przedstawienie rodzinne Teatru Lalek Marka Żyły (telebim w strefie gastro).
- godz. 15.00: „Katovoda”, koncert na wiele głosów (telebim w strefie gastro)
- godz. 16.00: Chór Jubilate Deo (schody kościoła św. Anny)
- godz. 19.00: „Dziadek do orzechów”, koncert organowy na cztery ręce: Katarzyna Frankowska, Wojciech Olszyczka (Kościół św. Anny w Nikiszowcu)
Niedziela (8 grudnia)
- godz. 13.30: koncert Orkiestry Wieczorek (telebim w strefie gastro)
- godz. 15.00-15.30; 16.00-16.30, 17.00-17.30: mini-koncerty Silesian Bras Quartet (telebim w strefie gastro)
Imprezę tradycyjnie poprowadzą konferansjerzy. W niedzielę rolę tę będzie pełnić Izolda Czmok, ambasadorka Górnego Śląska, która pokaże od najlepszej strony to, co śląskie na Nikiszu i Jarmarku.
Jak dojechać na Jarmark na Nikiszu 2024?
Jak co roku organizatorzy zapraszają do skorzystania ze specjalnych darmowych linii autobusowych, które kończyć przejazd będą na przystanku Janów-Zamkowa Skwer, znajdującym się tuż przy terenie Jarmarku. Więcej szczegółów na profilu: facebook.com/JarmarkNaNikiszu/
Współorganizator wydarzenia: Miasto Katowice – Miasto Gospodarz
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Katowice
Partner Główny: Tauron Polska Energia S.A.
Patronat medialny: WKATOWICACH.eu, Radio RMF FM, Gazeta Wyborcza, TVP Katowice
Partnerzy: TBS Katowice, Piekarnia Cukiernia Michalski, Śląska Prohibicja, Odeon S.C., Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.