Katowice Miastem Fachowców. Uczniowie podstawówek zagościli w katowickich firmach
Katowice Miasto Fachowców to program, który stanowi odpowiedź miasta na zmieniające się warunki na rynku pracy. Biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych, którzy odwiedzają przedsiębiorstwa i szkoły zawodowe, branżowe i techniczne, dzięki czemu mają poznać szerokie możliwości wyboru dalszej drogi swojego kształcenia.
Uczniowie podstawówek zobaczyli jak pracuje się w katowickich firmach
Katowice starają się uświadomić swoich młodych mieszkańców, że stoją przed bardzo szeroką możliwością wyboru kształcenia się w najróżniejszych zawodach. Rynek pracy obecnie potrzebuje nowych specjalistów i rzemieślników. Wśród młodzieży kończącej podstawówki ciągle bardzo popularnym kierunkiem są licea ogólnokształcące, po których uczniowie podejmują studia, co znacznie opóźnia ich wejście na rynek pracy.
Program Katowice Miasto Fachowców umożliwił około 300 uczniom VII klas szkoły podstawowej uczestnictwo w 27 wizytach studyjnych u katowickich przedsiębiorców. Poznawali w ich czasie specyfikę pracy w takich zawodach jak: kaletnik, operator maszyn CNC i EDM, mechanik, hydraulik, mechatronik, instalator wodno-kanalizacyjny, murarz, elektryk, technolog robót wykończeniowych, szlifierz, frezer, hartownik, walcownik, kontroler jakości, specjalista i technik w obszarze AI, cyberbezpieczeństwa, IT i analizy danych. W połączeniu z wizytami w szkołach zawodowych i branżowych, które oferują naukę w tych kierunkach, program ma uświadamiać młodym katowiczanom, że stoją przed wielkimi możliwościami wyboru i realizowania się w zawodach technicznych. Ponadto inicjatywa ma pomóc dostosować oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy. Ostatnim etapem programu są podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.
Jak wynika z informacji zwrotnych ze szkół, wszystkie wizyty studyjne były przeprowadzone na bardzo wysokim poziomie, angażowały uczniów poprzez warsztaty i praktyczne aktywności. Dzięki temu młodzież mogła rzeczywiście poznać „od kuchni” wiele zawodów technicznych i branżowych. mówi naczelnik wydziału obsługi inwestorów, Mariusz Jankowski
Partnerami programu zostali katowiccy przedsiębiorcy
W tym roku w ramach programu swoje podwoje otworzyli katowiccy przedsiębiorcy: Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca, Fabryka Wiertła Baildon, Departament Store Patrycja Forfecka-Bąk, BFC Nieruchomości Johann Bros, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technik Innowacyjnych EMAG. Dodatkową wartością dodaną dla partnerów programu była możliwość uczestnictwa w dedykowanym pakiecie szkoleń zorganizowanym przez Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Szkolenia poświęcone były tematyce znaczenia kompetencji, kwalifikacji i odporności psychicznej na współczesnym rynku pracy.
Pierwszy raz w swojej długoletniej historii Fabryka „Wiertła Baildon” S.A miała przyjemność uczestniczyć w programie kreującym u młodych ludzi wizję pracy w przemyśle. Podczas wizyt uczniowie mieli możliwość zobaczyć całość procesu produkcyjnego wierteł oraz zaobserwować konkretne maszyny i urządzenia do obróbki skrawaniem podczas pracy, tj. tokarki, szlifierki, frezarki, walcarki. Wizyty cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz opiekunów. Liczymy, że dzięki naszemu zaangażowaniu, kilku z młodych uczniów przekona się do pracy w naszej branży. mówi przedstawiciel Fabryki Wiertła Baildon S. A., Adrian Dąbrowski
Program Katowice Miastem Fachowców jest realizowany cyklicznie - w roku szkolnym 2021/2022 realizowana jest już trzecia jego edycja, w ramach której w grudniu 2021 r. miasto podpisało porozumienia o współpracy z pięcioma partnerami.