Katowice w TOP 10 prestiżowego rankingu! Chodzi o przyciąganie inwestycji zagranicznych wśród dużych europejskich miast
Województwo śląskie, jak również Katowice, zostało wyróżnione w prestiżowym rankingu fDi Intelligence i znalazło się w jego TOP10. Katowice zajęły 6. miejsce w rankingu „Top 10 Large European Cities of the Future 2023 - fDi Strategy”, znajdując się w gronie tak znakomitych miast jak Porto, Birmingham, Glasgow, Antwerpia i Manchester. Tym samym są najwyżej sklasyfikowanym miastem w Polsce w tej kategorii.
Prestiżowy ranking fDi Intelligence
Magazyn fDi Intelligence należy do grupy wydawniczej The Financial Times. Województwo śląskie zostało wyróżnione miejscami w pierwszych 10 wśród dużych, europejskich regionów za:
- strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych,
- otwartość dla biznesu
- oraz efektywność kosztową.
To ogromny sukces dla naszego regionu. Województwo śląskie jako duży, europejski region znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie. Pomimo trudnych czasów utrzymujemy wysoki poziom rozwoju. Eksperci zakwalifikowali województwo śląskie do grona 10 najwyżej ocenianych regionów w Europie. Doceniono nasze działania w obszarze pozyskiwania inwestycji zagranicznych, strategii i wspierania kapitału ludzkiego. Będziemy utrzymywać taki kierunek rozwoju.
przekonuje marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski
Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystego wydarzenia towarzyszącego Międzynarodowym Targom Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes, w trakcie których region promuje swoją atrakcyjność inwestycyjną na wspólnym stoisku wystawienniczym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.
W tegorocznym raporcie województwo śląskie znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie, zajmując:
- 7 miejsce w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy),
- 4 miejsce w kategorii efektywność kosztowa (cost effectivness)
- oraz pierwszy raz w historii znalazło się w kategorii otwartość dla biznesu (business friendliness), plasując się na 9 pozycji.
Co istotne, 6 pozycję w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy) wśród dużych europejskich miast zajęły Katowice.
- Porto
- Birmingham
- Glasgow
- Antwerp
- Manchester
- Katowice
- Izmir
- Gothenburg
- Adana
- Bilbao
Szóste miejsce w prestiżowym rankingu fDi Intelligence potwierdza wysoki potencjał inwestycyjny Katowic, centralnego miasta ponad 2-milionowej Metropolii. Z ogromną satysfakcją obserwujemy, że niezależnie od różnych negatywnych czynników o zasięgu globalnym, jak wcześniej pandemia, a teraz wojna w Ukrainie, tempo wzrostu w sektorze zagranicznych inwestycji bezpośrednich utrzymuje się na wysokim poziomie. Oznacza to, że nasza strategia przyciągania inwestorów zagranicznych oceniona została najwyżej spośród polskich miast. To z kolei przynosi realne korzyści naszym mieszkańcom, bo im więcej inwestorów tym więcej ciekawych miejsc pracy, a tym samym większe wpływy do budżetu miasta.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Dostępność dobrze płatnej pracy jest przecież jednym z czynników wpływających na decyzje młodych ludzi o związaniu swojej przyszłości z naszym miastem.
dodaje prezydent
Wręczenie nagród fDi Intelligence odbyło się 14 marca br. podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2023 w Cannes (Francja), gdzie Katowice promują się jako lokalizacja dla inwestycji prywatnych.
Ranking uwzględnia 370 europejskich miast oraz 141 regionów, oceniając ich perspektywy dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zgodnie z przyjętą metodologią ośrodki były analizowane na podstawie wskaźników pogrupowanych według pięciu kategorii: potencjał gospodarczy, zasoby ludzkie i lifestyle, efektywność kosztowa, infrastruktura oraz przyjazne nastawienie do biznesu. Obszarem, w którym zostały wyróżnione Katowice jest strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (fDi Strategy). W tym obszarze, eksperci przeanalizowali zgłoszenia 60 europejskich lokalizacji. W rezultacie czego Katowice zostały zaliczone do grupy dużych europejskich miast wraz z m.in. Manchesterem czy Glasgow i zajęły w rym rankingu szóste miejsce.
Obecnie w Katowicach posiadamy już ponad 100 centrów zaliczanych do sektora nowoczesnych usług biznesowych, w których pracuje ok. 25 tysiące osób. Te liczby to wynik naszej systematycznej pracy nad rozwojem tego sektora w Katowicach i nieustannym rozwojem naszej strategii przyciągania inwestorów. Dzięki współpracy z inwestorami i tworzeniu nowych centrów, wspólnie oferujemy atrakcyjne miejsca pracy, m.in. dla mieszkańców Katowic. Wpływa to pozytywnie na ich zarobki i standard życia.
podkreśla naczelnik wydziału obsługi inwestorów w katowickim Urzędzie Miasta, Mariusz Jankowski
Górny Śląsk od wielu lat przechodzi proces modernizacji i przeobrażania się z monokultury górniczej w nowoczesny klaster przemysłowo-technologiczny. Branża nieruchomości przemysłowych aktywnie uczestniczy w tych przemianach. Region staje się motorem napędowym wielu branż, m.in. automotive, logistycznej czy przemysłowej. Panattoni dostarczyło w województwie śląskim ponad 2,5 mln nowoczesnej powierzchni, więcej niż gdziekolwiek indziej, co potwierdza ogromny potencjał regionu. Z każdą kolejną realizacją i zapytaniem, które otrzymujemy, utwierdzamy się w przekonaniu, że Śląsk to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu. Potwierdził to także ostatni ranking Financial Times „Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości”, w którym to właśnie ten region, jako jedyny przedstawiciel Polski, znalazł się w czołowej dziesiątce kategorii „business friendliness. tłumaczy managing director Panattoni, Marek Dobrzycki
Skupienie kilku ośrodków miejskich w ramach konurbacji śląskiej daje dostęp do ok. 5-milionowej populacji regionu, a przebiegające kluczowe szlaki komunikacyjne i bliskość m.in. południowej granicy coraz częściej przyciągają firmy, które prowadzą stąd międzynarodową działalność. Ogromnym atutem województwa śląskiego jest skupienie wielu silnych przemysłowych ośrodków. Strategiczne obiekty przemysłowe powstają zarówno w regionie stolicy - Katowic, jak i Zabrza, Gliwic, Czeladzi, Tychów czy Rudy Śląskiej. Rozwój oparty na mocnych fundamentach zapewnia regionowi doskonałe perspektywy.
dodaje Marek Dobrzycki
Tegoroczne badanie fDi Intelligence powstawało w cieniu inwazji Rosji na Ukrainę i związanymi z nią sankcjami, rosnącej inflacji oraz kryzysu energetycznego. Europa okazała się jednak odporna. 2022 rok był również dobry dla Polski. Zagraniczne firmy zainwestowały przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,7 mld euro. To 200 mln euro więcej niż przed rokiem i aż o miliard więcej niż w roku 2020. O ponad 20% wzrosła także liczba samych projektów.
Śląsk to jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Inwestorów przyciąga z jednej strony rozbudowana infrastruktura, z drugiej strony dostęp do szerokiej i wykwalifikowanej na różnych polach kadry pracowników. Widać to zarówno w sektorze magazynowym i produkcyjnym jak i biurowym, gdzie firmy coraz intensywniej inwestują w nowe powierzchnie, a nowy biznes to już nie tylko outsourcing. Inwestorzy patrząc na Śląsk, doceniają także podejście samorządowych instytucji, które starają się wspierać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Wszystkie te czynniki wpływają na bardzo dużą atrakcyjność regionu i dają pewność, że inwestycji będzie z roku na rok przybywać.
dodaje szef śląskiego oddziału CBRE, Tomasz Chojnacki
Raport pn. Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023 - to flagowe badania dotyczące najbardziej obiecujących miejsc inwestycyjnych w Europie. Badanie dokonuje się na podstawie ankiet wypełnianych przez miasta i regiony.