Katowickie limeryki. Czujesz rytm limeryków? Konkurs Miejskiej Biblioteki Publicznej jest dla Ciebie!
Katowickie Limeryki to konkurs, przy którym można naprawdę świetnie się bawić słowami i rymami. Jeśli czujecie charakterystyczny limerykowy rytm, a w wierszyk wkomponujecie katowicki akcent, to sukces w konkursie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach macie gwarantowany!
Limerykiem o Katowicach! Konkurs „Katowickie limeryki”
Dlaczego jasnowidz w Opocznie
stanowi miejscową wyrocznię?
To proste: gdy zgon
przepowie czyjś on,
uśmierca osobę bezzwłocznie.
Limeryk, którego autorem jest Antoni Marianowicz, jest oczywiście tylko przykładem, dzięki któremu można poczuć rytm tego bardzo charakterystycznego gatunku literackiego. A jeśli czujecie limerykowy rytm, to wystarczy zamiast Opoczna, bohaterem dzieła uczynić Katowice i można wystartować w konkursie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.
Jakie są warunki uczestnictwa w limerykowej rywalizacji MBP?
Stwórzcie 2 limeryki, których „akcja” dzieje się w naszym mieście – musi paść wyraz „Katowice”, nazwa którejkolwiek ulicy znajdującej się w Katowicach albo nazwa którejś z katowickich dzielnic. Wyrazy te mogą być oczywiście odmieniane, ale muszą się pojawić w Waszych wierszykach. Bez tego limeryki nie będą brały udziału w konkursie. Pisanie limeryków daje dużo frajdy, to świetny sposób na wspólne z rodziną czy znajomymi spędzanie czasu. Koniecznie weźcie udział w konkursie! Autorów najciekawszych limeryków nagrodzimy książkami i bibliotecznymi gadżetami, więc warto dać się ponieść fantazji. informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach
Konkurs trwa od 8 lipca do 26 sierpnia 2024 r. Wraz z dwoma limerykami spełniającymi wymogi formalne (opisane wyżej oraz w regulaminie), należy przesłać również numer swojej karty czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wierszyki należy przesłać mailem na adres: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż 30 sierpnia, a laureaci dowiedzą się o sukcesie drogą mailową. Wręczenie nagród przewidziane jest na 7 września, podczas Narodowego Czytania w Filii nr 32 MBP w Katowicach (ul. Grzyśki 19 A, Katowice-Ligota) i tam też będą prezentowane konkursowe limeryki.
Spośród pięciu wersów limeryku dwa pierwsze oraz ostatni rymują się i mają jednakową liczbę sylab akcentowanych. Wersy trzeci i czwarty też się rymują (co daje rymy w układzie aabba) i również mają jednakową liczbę sylab akcentowanych, jednak liczba ta jest mniejsza (zwykle o jeden) niż w przypadku pozostałych wersów. Układ sylab akcentowanych i nieakcentowanych nadaje limerykowi specyficzny rytm (inny dla dłuższych i dla krótszych linijek). Powinno to być zauważalne przy recytacji (dlatego czytajcie na głos!). Na końcu pierwszego wersu zwykle występuje nazwa własna, najczęściej geograficzna.
To jak? Zaczynamy?
Dlaczego z Opoczna jasnowidz
Wprowadził się do Katowic...
Więcej o konkursie TUTAJ. Powodzenia!