Kilometry archiwów, kojąca cisza i ogromny zielony teren. Międzynarodowy Dzień Archiwów w Katowicach GALERIA ZDJĘĆ

Olga Krzyżyk
Kamil Zatoński
09.06.2022w Katowicach

W czwartek, 9 czerwca, w Archiwum Państwowym w Katowicach przy ul. Józefowskiej 104 obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Archiwów. W tym roku jest on organizowany przez Oddział konserwacji AP w Katowicach, dlatego koncentruje się wokół papieru. Wstęp jest bezpłatny i każdy może wziąć udział w wydarzeniu. 

Olga Krzyżyk/WKATOWICACH.eu. Doktor Katarzyna Kwaśniewicz, kierownik Oddziału Konserwacji i Zabezpieczania Zasobu Archiwum Państwowego w KatowicachTeren jest ogromny i zielony, panuje tu kojąca cisza, a pracownicy przekonują, że z pobliskimi zającami są już prawie na...ty. W czwartek, 9 czerwca, odwiedziliśmy Archiwum Państwowe w Katowicach, gdzie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Zobaczyliśmy kilometry archiwów, melexa, którym są przewożone i kauter, którym ratuje się uszkodzony papier. 

Zobaczcie galerię zdjęć: 

62 zdjęć

Dzień otwarty w Archiwum Państwowym w Katowicach

Wcześniej pisaliśmy:

Wraz z praktykantami z ZSPM - Poligraf przygotowana została wystawa poświęcona odkrytym w trakcie prac konserwatorskich filigranom, czyli znakom wodnym na papierze. W programie znajdą się prelekcje oraz pokazy czerpania i marmoryzowania papieru. Wydarzeniu towarzyszyć będzie jednodniowy pokaz filigranów na dokumentach papierowych z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach.

Będzie to również niepowtarzalna okazja do zwiedzania magazynów archiwalnych oraz specjalistycznej pracowni konserwatorskiej. Wstęp jest bezpłatny. Można dołączyć do grupy o godzinie 11:00 i 17:00, wcześniej odbędą się dwie popularyzatorskie prelekcje. 

Przede wszystkim będzie można wejść do pracowni konserwatorskiej, gdzie na co dzień nikt nie ma wstępu. Na wejściowych drzwiach jest wiele zamków i nie ma dzwonka. Jesteśmy jednym z czterech archiwów w całej Polsce, gdzie odbywa się masowe odkwaszanie papieru. Ratujemy akta z XIX i XX wieku. 

mówi kierownik Oddziału Konserwacji i Zabezpieczania Zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach, dr Katarzyna Kwaśniewicz

W katowickim Archiwum Państwowym znajduje się wiele cennych dokumentów. To właśnie tutaj znajdziemy dokumenty pergaminowe z drugiej połowy XIII wieku oraz mapę Andreasa Hindenberga z 1636 roku, która znajduje się na liście UNESCO.

Wielkoformatowa mapa Ichnoorthographia Plesniaca z 1636 roku została wykonana przez projektanta twierdz śląskich Andreasa Hindenberga na zamówienie panującego ówcześnie w górnośląskim Wolnym Stanowym Państwie Pszczyńskim Seyfrieda II von Promnitz. Całkowite jej rozmiary wynoszą 254 x 292 cm. Jest mapą rękopiśmienną, z zasadniczym rysunkiem w kolorze czarnym, wprowadzono też kolory czerwony, niebieski i złoty. Podkładem mapy jest papier, wzmocniony podklejeniem na płótnie. Mapa przedstawia teren Wolnego Stanowego Państwa Pszczyńskiego oraz otaczających je pogranicznych obszarów Górnego Śląska i Małopolski o łącznej powierzchni 1600 km2, jej średnie pomniejszenie wynosi około 1:17.500. Zorientowana jest na zachód, co wskazuje umieszczona w górnej części mapy róża wiatrów.

Międzynarodowy Dzień Archiwów w Katowicach

Zobacz także

Begonie zakwitły na Rynku w Katowicach. Nowe nasadzenia zdobią miejskie kwietniki ZDJĘCIA
Begonie zakwitły na Rynku w Katowicach. Nowe nasadzenia zdobią miejskie kwietniki ZDJĘCIA
w Katowicach

Begonie zakwitły na Rynku w Katowicach. Nowe nasadzenia zdobią miejskie kwietniki ZDJĘCIA

System monitorujący Katowice zyskał 10 nowych kamer. Wkrótce pojawią się kolejne
System monitorujący Katowice zyskał 10 nowych kamer. Wkrótce pojawią się kolejne
w Katowicach

System monitorujący Katowice zyskał 10 nowych kamer. Wkrótce pojawią się kolejne

do góry