Kobiety z Murcek uczyły się samoobrony. Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa przekazała im katowicka policjantka
Dzięki zajęciom z samoobrony mieszkanki Murcek mogły nie tylko dowiedzieć się, jak bronić się w sytuacji zagrożenia, ale także poruszyć tematy, takie jak przemoc domowa, przemoc seksualna, cyberprzemoc, czy handel ludźmi. Część teoretyczną zajęć przeprowadziła policjantka z katowickiej komendy.
Mieszkanki Katowic uczą się samoobrony
Zajęcia samoobrony dla kobiet zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł Katowice” w Zespole Szkół nr 2 w Katowicach. Uczestniczki spotkania mogły nie tylko integrować się ze sobą i aktywnie spędzać czas, ale także zdobyć wiedzę i umiejętności, które zwiększą ich poczucie bezpieczeństwa.
Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podczas praktycznych zajęć przeprowadziła teoretyczną część dotyczącą bezpieczeństwa. Przedstawiła obecnym prawną stronę samoobrony, a także sposoby na uniknięcie konfrontacji z agresorem. relacjonują policjanci KMP Katowice
Obecne na zajęciach kobiety oprócz praktycznej strony samoobrony mogły poznać bliżej zagadnienia takie jak przemoc domowa, przemoc seksualna, cyberprzemoc, czy handel ludźmi, aby obecnym łatwiej było rozpoznać formy przemocy i móc im świadomie zapobiegać.
Przemoc, a także przestępstwa na tle seksualnym wobec kobiet mają szczególny charakter. Naruszają prawo i dobro osobiste, przekraczają granice drugiej osoby takie jak prawo do nietykalności cielesnej, godności, szacunku. Podczas prelekcji zostały przypomniane zasady bezpiecznego zachowania podczas przebywania w klubach, podczas samotnego poruszania się nocą ulicami miasta, a także poruszania się nocą komunikacją miejską, w jaki sposób szukać odpowiednich rozwiązań, aby bezpiecznie powrócić do domu.
W czasie kursu w Murckach panie zostały również zapoznane z narzędziami, jakimi mogą posługiwać się do samoobrony, a także zostały zaopatrzone w alarmy osobiste, które w momencie zagrożenia mogą ułatwić wołanie o pomoc. Uczestniczkom spotkania przekazano gadżety służące do samoobrony, a także ulotki, jak i gdzie szukać pomocy w momencie doznawania przemocy.
Podczas zajęć kobiety mogły również poznać historie policjantki, które napotkała podczas swojej służby. Takie spotkania to nie tylko świetna okazja do nauki i poznawania różnych form obrony, ale jest to też czas na integrację, rozmowę oraz dzielenie się wspólnymi doświadczeniami. informuje katowicka komenda policji
Kolejne bezpłatne kursy samoobrony dla kobiet w Katowicach:
- w MDK Bogucice-Zawodzie - 16 marca
- w Klubie Rezonans na Osiedlu Paderewskiego - 23 marca
Szczegółowe informacje o kursie i zapisach TUTAJ.
Szukasz pomocy?
Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, Pamiętaj! Nie jesteś sama. Zadzwoń:
- pod numer alarmowy 112;
- do Ogólnopolskiego Pogotowia dla ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 12 00 02;
- pod telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.
Przyjdź do:
- Katowickiej Policji (adresy komisariatów TUTAJ),
- Ośrodka Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach ul. Wita Stwosza 7 Katowice,
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Wita Stwosza 7 Katowice.
Przemoc możesz zgłosić pracownikowi pomocy społecznej, policjantowi, lekarzowi, nauczycielowi czy pracownikowi gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Pamiętaj, że prawo jest po twojej stronie i daje ci możliwość do skorzystania z bezpłatnej pomocy oraz wsparcia.