Kolejne wydanie Katowickiego Kalendarza Trzech Religii. "Różnorodność dodaje miastu kolorytu i wywołuje ciekawość"
Już po raz jedenasty w Katowicach został wydany Kalendarz Trzech Religii, opracowywany przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej. Co roku kalendarz cieszy się wielkim powodzeniem wśród przedstawicieli wszystkich religii, których dotyczy.
11. edycja katowickiego Kalendarza Trzech Religii
Katowice to dom dla ludzi o różnych poglądach religijnych. W mieście swoją religię wyznaje kilka różnych wyznań. Wśród chrześcijan obok najliczniejszej grupy - rzymskich katolików, w mieście mieszkają także protestanci i coraz większa liczba grekokatolików i prawosławnych (głównie ze względu na przybyłych do naszego miasta uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy). Ale w Katowicach żyją nie tylko chrześcijanie - nie brakuje tu także wyznawców judaizmu oraz muzułmanów. Kalendarz Trzech Religii uwzględnia święta i ważne dni dla chrześcijan (katolików i protestantów), żydów i muzułmanów.
Miasto Katowice zawsze było wielokulturowe - trzeba o tym pamiętać. Tworzymy to miasto wspólnie, a ta różnorodność dodaje miastu kolorytu i wywołuje ciekawość u ludzi z zewnątrz. Nie tylko Kalendarz Trzech Religii pokazuje, że w Katowicach nie boimy się otwartego dialogu, tego co nas różni, szukając tego co nas łączy. Ten sam cel ma - raczkujące dopiero wydarzenie - festiwal „Łączy nas chleb”. Udało nam się wytworzyć takie działania, które jednoczą tych wszystkich ludzi, których na co dzień wiele różni. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Święta chrześcijańskie ujęte w Kalendarzu Trzech Religii są podzielone na katolickie, prawosławne i protestanckie. Wiele z nich ma wspólną datę i przesłanie. Liczna w Katowicach wspólnota luterańska docenia fakt, że w Kalendarzu wyróżniono ważne dni protestantyzmu.
Podział na trzy wyznania chrześcijańskie świadczy o różnorodności, która jest w tym przypadku bogactwem. Bardzo często media, przy okazji świąt, informują w ten sposób: „dziś Kościół Katolicki obchodzi…”, a często to samo święto dotyczy przecież ewangelików czy prawosławnych. To budujące, że często wspólnie świętujemy - te święta nas łączą. A poznanie, że są też inne święta i inne religie kształtuje poglądy między innymi moich parafian. mówi portalowi WKATOWICACH.eu, bp Marian Niemiec z katowickiej ewangelicko-augsburgskiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach
Z wydania kolejnej edycji kalendarza cieszy się także społeczność muzułmańska. Jak podkreślał imam Jabbar Koubaisy, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu Doha w Katowicach, delegat ds. dialogu międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w Polsce, Kalendarz Trzech Religii stał się wizytówką Katowic, także poza granicami naszego kraju.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym w powstanie tego Kalendarza. To ogromny sukces całego zespołu oraz miasta Katowice, bez którego nie mógłby on powstać. Zawsze działamy razem. Ten Kalendarz jest wizytówką naszego miasta i całej naszej działalności. To znakomita forma promocji Katowic jako domu otwartego dla wszystkich. mówił imam Jabbar Koubaisy
Konieczność przechodzenia ponad różnicami kulturowymi i religijnymi dla budowania pokoju i współdziałania w dobrych celach podkreślała także przedstawicielka wyznawców judaizmu.
Różnią nas tylko szczegóły. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i jeśli będziemy się kierować miłością i tolerancją, tak jak Katowice nam pokazują, że należy to robić, to będziemy te szczegóły umieli zwalczyć, co pozwoli nam żyć w pokoju. mówiła Dorota Burchard z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach
„Kalendarz Trzech Religii” jest narzędziem formowania dialogu międzyreligijnego. Projekt jednoczy społeczności wyznaniowe miasta Katowice, jest efektem współpracy i pogłębiania wzajemnego szacunku wobec siebie i dziedzictwa kulturalnego. Pierwszy kalendarz wydano w 2013 roku. Kalendarz opracowywany jest przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Można go zakupić w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach i w miejscach kultu religii, których dotyczy.