"Kolejowa brama" Katowic. Najlepszy architekt na świecie zaprojektował VIDOK
Jego dziadek - Aleksander Franta - był współautorem projektu słynnych katowickich Gwiazd i Kukurydz z Osiedla Tysiąclecia. Teraz Maciej Franta - wnuk Aleksandra - został najlepszym architektem na świecie. Jego realizacje zdobywają dziesiątki prestiżowych nagród, a kolejny architektoniczny projekt będzie zlokalizowany w Katowicach.
Architekt roku zaprojektował VIDOK w Katowicach
Villa Reden, Żorro i wiele innych nowatorskich projektów architektonicznych to najlepsza wizytówka Macieja Franty i jego zespołu. Pracownia Franta Group zdobyła tytuł ARCHITECT OF THE YEAR 2021 w konkursie portalu The Architecture Community. Maciej Franta już od ponad 10 lat realizuje wraz z zespołem projekty architektoniczne, które zdobywają prestiżowe nagrody i odpowiadają między innymi na wymagające potrzeby mieszkaniowe i użytkowe mieszkańców Katowic i całej aglomeracji śląskiej.
Jednym z najnowszych projektów pracowni Macieja Franty są apartamenty VIDOK w Katowicach. To luksusowa inwestycja mieszkaniowo - usługowa. Zlokalizowane niedaleko ścisłego centrum miasta i utrzymane w wysokim standardzie apartamenty mają być połączeniem komfortu i wygody mieszkania, ze światowymi trendami architektonicznymi.
Lokalizacja ponad 150 apartamentów w trzech punktowcach przy ulicy Kozielskiej w Katowicach, otwiera przed ich przyszłymi mieszkańcami szerokie możliwości. Apartamenty wpiszą się w biznesowy charakter Katowic, będą doskonale skomunikowane lokalnie i regionalnie, zapewnią dostęp do kultury, rozrywki, miejsc wypoczynku i rekreacji, możliwości edukacyjnych i wszelkiego rodzaju usług. O inwestycji rozmawiamy z samym Maciejem Frantą, najlepszym na świecie architektem roku 2021.
VIDOK będzie się wpisywać w koncepcję współczesnego biznesowego city. Nazwa odwołuje się do tego, że działka, na której zlokalizowane będą punktowce, ma fantastyczną ekspozycję na ciągle zmieniający się katowicki skyline. mówi portalowi WKatowicach.eu Maciej Franta
Jak podkreśla autor projektu VIDOK, głównego atutu architektonicznego Katowic należy się dopatrywać nie w starówce miasta, ale właśnie w rozwijającym się nowoczesnym city, charakteryzującymi się wysokimi budynkami i kształtującymi współczesny krajobraz miasta.
„Kolejowa brama” Katowic
Nowe apartamentowce mają się znajdować w bezpośredniej okolicy torowiska. Budziło to obawy projektanta dotyczące potencjalnego hałasu przejeżdżających pociągów. Jak się jednak okazało, zazieleniona okolica zapewnia doskonałe wyciszenie odgłosów kolei.
Wielokrotnie odwiedzaliśmy działkę pod inwestycję, żeby upewnić się, czy hałas nie będzie tu stanowił problemu. Okazało się, że torowisko nie generuje tu większego hałasu, niż bezpośrednie sąsiedztwo ruchliwej ulicy. Słychać tu raczej śpiew ptaków, niż utrudniający życie hałas. podkreśla Franta
Torowisko w przypadku tego projektu nie tylko nie stanowi przeszkody, ale wręcz przeciwnie, staje się jednym z jego kluczowych elementów. Bliskość kolei ma być jednym z udogodnień dla przyszłych użytkowników, ale na tym nie koniec.
Ten projekt ma stanowić pierwszą bramę kolejową Katowic. Ma być wizytówką miasta i aglomeracji, którą zobaczą przybywający do nich pasażerowie pociągów. Dotąd wjeżdżając do Katowic pociągiem ogląda się raczej tyły zaniedbanych, starych familoków czy mało atrakcyjne podwórka. Ten projekt ma to zmienić. mówi nam jego autor, Maciej Franta
Architekt podkreśla również, że to pierwsza takich rozmiarów inwestycja budowlana z tej strony torowiska w mieście. Tory są ponadto otoczone starodrzewem, uatrakcyjniającym widoki w kierunku centrum miasta.
Przestrzeń współgrająca z przestrzenią miasta
Inwestycja przy Kozielskiej ma nie izolować się od pozostałej części miasta, ale raczej ją rozwijać i pozostawać otwartą także na mieszkańców całej okolicy. Przestrzenie pomiędzy budynkami mają stanowić uporządkowane elementy miejskiej tkanki, w których można będzie wypocząć, lub podjąć jakąś aktywność. W punktowcach VIDOK ma się także znaleźć miejsce na lokale usługowe - restauracje czy siłownie.
Pomiędzy punktowcami znajdziemy małe skwery i place ze spiętrzoną zielenią, dające możliwości wypoczynku i zorganizowania aktywności przez okolicznych mieszkańców. Przestrzeń jest zaprojektowana w taki sposób, by dawać jej użytkownikom jak najwięcej możliwości.
Mieszkanie jak dom - z własnym ogrodem
Na projekt VIDOK wpłynęła także rzeczywistość epidemiczna. Autorzy postanowili zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki życia nawet wtedy, kiedy musieliby spędzać w swoich mieszkaniach bardzo dużo czasu - na przykład jak ma to miejsce w przypadku izolacji związanej z pandemią.
Zamiast wąskich balkonów, postanowiliśmy dać przyszłym użytkownikom apartamentów spore powierzchnie tarasów, na których można ustawić meble czy donice z roślinami i podziwiać zieleń oraz widok na miasto. mówi nam Maciej Franta
Tym sposobem projektanci postanowili dać użytkownikom mieszkań namiastkę tego, co jest atutem posiadania domu, czyli dostęp do własnego ogrodu. Poza tym, doświadczenia pandemii wpłynęły na to, że w każdym mieszkaniu - nawet tym najmniejszym - bez trudu można wydzielić miejsce do pracy zdalnej.
Kiedy ruszy budowa?
Wykonawcą inwestycji jest doświadczona w budowie apartamentowców firma Antrans Invest, która zrealizowała już kilka osiedli mieszkaniowych o podwyższonym standardzie na Śląsku i w Małopolsce. Jesienią zyskała także tytuł Dewelopera Roku jako debiutant na Śląskich Targach Nieruchomości.
Projekt jest już na ostatniej prostej. Już wkrótce należy się więc spodziewać początku prac budowlanych przy ulicy Kozielskiej.
VIDOK Katowice
Jednym a najnowszych projektów pracowni Macieja Franty są apartamenty VIDOK w Katowicach. To luksusowa inwestycja mieszkaniowo - usługowa. Zlokalizowane niedaleko ścisłego centrum miasta i utrzymane w wysokim standardzie apartamenty mają być połączeniem komfortu i wygody mieszkania, ze światowymi trendami architektonicznymi.