Koło na start! Rusza zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy
W Katowicach startuje akcja Koło na start! To zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy. Przekazany sprzęt ma pomóc w aklimatyzacji w mieście oraz ma ułatwić poruszanie się po Katowicach.
Koło na start! W Katowicach startuje zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy. Miasto zachęca mieszkańców, by przynosili używane, ale wciąż sprawne rowery, hulajnogi, kaski, czy pompki. Zebrany sprzęt zostanie przekazany potrzebującym, by pomóc im w powrocie do normalności a także umożliwić przemieszczanie się rowerem po Katowicach.
Rowery, czy hulajnogi, a także osprzęt będą przyjmowane:
- w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku.
- Popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy (sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-13:00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).
Cały czas staramy się zabezpieczać tym ludziom podstawowe potrzeby, ale już teraz myślimy także o ich aklimatyzacji. Rower traktujemy jako środek transportu, którym można dojechać do szkoły czy do pracy. To też forma rekreacji i zabawy, sposób na poznawanie miasta. Mamy nadzieję, że rowery posłużą naszym gościom, ułatwią im przemieszczanie się i dadzą poczucie niezależności a dzieciom sprawią radość, której im tak bardzo teraz potrzeba. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Pierwsze dwa rowerki podarował pan Wojciech Mszyca, znany kolekcjoner starych rowerów i społeczny opiekun zabytków, który prowadzi prywatne muzeum M1 Cyklisty. Od wybuchu wojny na Ukrainie stara się pomagać jak może, wożąc dary do punktów recepcyjnych, oczywiście na rowerze. Pan Wojciech przekazał dwa dziecięce Cross-y z lat 80 - tych, a także kask i piłkę do gry w „nogę”.
Te rowerki to wspaniale dobrana para i choć dziecięce, to w pełni dojrzałe crossowe maszyny. Niby smarkate, ale już zabytkowe, kolekcjonerskie - PRL-owskie klasyki! mówi Wojciech Mszyca
Rowerki są w pełni sprawne. Dziewczęca damka ma 33 lata i pochodzi z Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Czechowicach-Dziedzicach, a brązowe chłopięce „koło” ma już 38 lat i też jest z Czechowic-Dziedzic, ale z Zakładów Rowerowych ROMET.
Rowery, które trafiają na zbiórkę powinny być sprawne. Rowery i hulajnogi warto przed przekazaniem wyczyścić czy podpompować. Podstawowy serwis i przegląd rowerów zgodził się wykonać Warsztat 77 z ulicy Gliwickiej, który sprawdzi, czy przekazany sprzęt nadaje się do użytkowania.