Komfortka w Galerii Katowickiej! Takie pomieszczenie powstanie też w Urzędzie Miasta
Osoby niepełnosprawne w Katowicach mają pierwsze miejsce, w którym w komfortowych warunkach mogą zmienić pieluchomajtki. W Galerii Katowickiej powstała komfortka, z której mogą skorzystać. Zapotrzebowanie na takie pomieszczenia jest duże.
W Galerii Katowickiej znajduje się pierwsza w Katowicach, a także pierwsza w centrum handlowym w Polsce, komfortka. To polska nazwa changing places, czyli pomieszczeń, w których dorosłe osoby z niepełnosprawnościami (i nie tylko) mogą zmienić pieluchomajtki. Kilka stowarzyszeń w Polsce nawiązało współpracę i stworzyło akcję "Przewijamy Polskę", by w kraju zwrócić uwagę na problemy z przebieraniem pieluchomajtek wśród osób niepełnosprawnych oraz aby takie miejsca, w których podczas tych czynności można było poczuć się komfortowo, w ogóle powstały.
Ta koalicja oszacowała, że takich osób w Polsce jest ok. 150 tys. Tyle osób potrzebuje takich toalet. Nie da się policzyć, ile osób jest w Katowicach, bo stopień niepełnosprawności jest różnie przyznawany. mówi Bożena Werner z powiatowej społecznej Rady do spraw osób niepełnosprawnych w Katowicach.
Propozycji na miejsce, w których mogłyby powstać komfortki było i jest sporo.
Na początku zaproponowałam, aby takie miejsce pojawiło się w Urzędzie Miasta. Trwały rozmowy, podczas których padło pytanie - gdzie najbardziej są one potrzebne? Rzeczywiście centra handlowe są przystosowane do osób niepełnosprawnych. Jako rada wysłaliśmy pisma do wszystkich dużych galerii w Katowicach. Galeria Katowicka na ten apel odpowiedziała jako pierwsza.powiedziała portalowi WKatowicach.eu, Bożena Werner
Bożena Werner podkreśla jednocześnie, że na komfortkę potrzeba dość dużego pomieszczenia. Wiele toalet dla osób niepełnosprawnych jest za małych i nie zmieściłaby się w nich kozetka.
Zabiegając o komfortki często jesteśmy pytani, jakie jest na nie zapotrzebowanie. Odwróćmy pytanie, czy ktoś pyta sprawnych ludzi, czy aby na pewno potrzebują tej czy innej toalety? Za oczywiste przyjmuje się, że potrzeby fizjologiczne są koniecznością. Niepełnosprawni muszą na każdym kroku udowadniać swoje potrzeby.podkreśla Bożena Werner
Komfortka w Galerii Katowickiej znajduje się na piętrze +2 niedaleko sklepu Reserved Kids. Na jej drzwiach znajduje się specjalny piktogram.
Galeria Katowicka od zawsze wykazuje się szczególną uważnością na potrzeby osób zmagających się z problemem wykluczenia z aktywności społecznych. Daliśmy się poznać jako centrum handlowe, które stawia na inkluzywność, poprzez pionierską w Polsce akcję Katowicka dla autyzmu. Przystosowanie naszego obiektu do potrzeb osób autystycznych oraz podnoszenie świadomości i wiedzy otoczenia na temat autyzmu zostało docenione na arenie polskiej i międzynarodowej. Tym razem w ramach współpracy Galerii Katowickiej z koalicją „Przewijamy Polskę” na terenie naszego Centrum powstała komfortka - specjalna toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów wykonujących czynności pielęgnacyjne. Brak tego typu miejsc to olbrzymia blokada dla osób z niepełnosprawnościami, które chcą uczestniczyć w życiu społecznym, ale bez możliwości godnego zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych jest to dla nich niekomfortowe i stygmatyzujące. Po raz kolejny przecieramy szlaki - jesteśmy pierwszym centrum handlowym w Polsce, które wdrożyło takie rozwiązanie. przekazuje nam marketing manager w Galerii Katowickiej, Anna Szczerkowska
Czy będzie ich więcej? Jesteśmy zorientowani na potrzeby naszych klientów i jeśli taka potrzeba się pojawi to oczywiście na nią zareagujemy. dodaje Anna Szczerkowska
W Wielkiej Brytanii jest obecnie ok. 1400 komfortek. Jak mówi pani Bożena Werner, tam zmieniło się prawo i każda nowa toaleta dla niepełnosprawnych musi być komfortką. Przed Polską jeszcze długo droga, ale na horyzoncie widać nie tylko czarne chmury.
Niedługo komfortka ma powstać w Urzędzie Miasta w Katowicach na ulicy Młyńskiej. Do rady zgłosił się także Supersam z zapytaniem o szczegóły - możliwe więc, że komfortka powstanie również tam.