Komunikacja ZTM coraz bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami
Zarząd Transportu Metropolitalnego podsumowuje rozwiązania, które przeznaczone są zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami. W ich prezentacji pomogły osoby z niepełnosprawnościami oraz o obniżonej mobilności.
Komunikacja miejska bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami
Z komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii codziennie korzystają tysiące osób. Wśród nich są osoby z niepełnosprawnościami. GZM stara się, by była ona w coraz większym stopniu dostępna dla takich osób, a ZTM wprowadza wiele zmian.
Co ważne, ZTM wprowadził wiele standardów, które będą wymagane we wszystkich nowych autobusach — w nowych umowach przewozowych pojawiły się odpowiednie zapisy, które mają to zapewnić.
Ich wdrażanie to trwający proces. Chcemy, aby dzięki tym działaniom komunikacja była dostępna i przyjazna dla wszystkich pasażerów. Przykładami takich rozwiązań mogą być licznie instalowane w pobliżu przystanków elektroniczne tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz z możliwością dostępu do informacji głosowej czy też wymagania techniczne dotyczące pojazdów, na przykład rampy najazdowe i przyklęk pojazdów, czyli udogodnienia służące pasażerom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, rodzicom z małymi dziećmi i osobom starszym. Nowe wymagania z kolei dotyczą m.in. kontrastowych wyświetlaczy, ujednolicenia zapisów oznaczeń i nazw przystanków we wszystkich kanałach informacji, co jest ważne dla osób głuchych lub w spektrum autyzmu, ustandaryzowania zapowiedzi głosowych czy też podświetlania krawędzi stopni we wszystkich nowo wprowadzanych do ruchu pojazdach. podkreśla dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach, Małgorzata Gutowska
Ważnym elementem działań ZTM stały się także nalepki z kodami QR montowanymi na tabliczkach z rozkładami jazdy.
To nowe rozwiązanie, wdrażane od jakiegoś czasu przez ZTM, w znaczący sposób ma ułatwić dostęp do informacji dużej grupie pasażerów. wyjaśnia dyrektor Gutowska
Nalepki umieszczane są na wysokości ok. 120 cm, co umożliwia dostęp do nich osobom na wózkach. Montowane są zawsze w tym samym miejscu — prawy dolny róg gabloty z rozkładem jazdy. Cały kod QR jest wypukły, a dodatkowo nadrukowane na nich oznaczenie numeru stanowiska w alfabecie Braille’a, stanowi udogodnienie dla osób niewidzących. Docelowo takie naklejki mają pojawić się na wszystkich tabliczkach.
W ramach działań związanych z dostępnością audytowi poddany został także serwis internetowy ZTM. Pod koniec sierpnia zakończyła się kontrola podstrony z rozkładami jazdy. Otrzymany certyfikat dostępności gwarantuje, że strona ZTM jest w pełni bez barier, dostępna dla osób z niepełnosprawnościami i zgodna z wymogami W3C WAI-AA.
ZTM chce zachęcać różne grupy pasażerów do korzystania z transportu zbiorowego. Dzięki udogodnieniom osoby z niepełnosprawnościami mają łatwiej, a zwraca to także uwagi na trudności, z którymi muszą borykać się niepełnosprawni.
ZTM przygotował także specjalne grafiki promujące udogodnienia: