Koniec pierwszego etapu akcji poszukiwawczej w KWK Pniówek
Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w KWK Pniówek, która ma na celu dotarcie do siedmiu zaginionych w kwietniu 2022 roku górników. Ratownicy zawęzili otamowany rejon do wyrobisk znajdujących się bliżej ściany N-6.
Akcja poszukiwawcza w KWK Pniówek
W niedzielę, 5 lutego o godzinie 16:09 zakończyła się akcja ratownicza w rejonie ściany N-6 w KWK Pniówek. Tym samym zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej siedmiu zaginionych górników po serii wybuchów metanu z kwietnia 2022 roku.
Podczas zakończonej akcji ratowniczej, ratownicy zgodnie z planem akcji zawęzili otamowany rejon do wyrobisk znajdujących się bliżej ściany N-6, poprzez wybudowanie dwóch tam izolacyjnych z pian chemicznych. Roboty przy budowie tam rozpoczęły się dopiero po przewietrzeniu wyrobisk i uzyskaniu bezpiecznej dla ratowników atmosfery kopalnianej.
W akcji ratowniczej w sumie brało udział 90 zastępów ratowniczych:
- 86 z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej
- oraz 4 zastępy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Prace przy zawężeniu otamowanego rejonu ściany N-6 oraz penetracja odtamowanej pochylni N-6, zakończyły pierwszy etap akcji poszukiwawczej. Dalsze prace związane z przywróceniem funkcjonalności pochylni N-6, skąd zgodnie z jednym z wariantów akcji, ma zostać wykonane prostopadłe do ściany N-6, 350 metrowe wyrobisko, które pozwoli ratownikom bezpiecznie dotrzeć do zaginionych górników. Ten etap akcji ma być prowadzony na zasadach prac profilaktycznych i może potrwać od czterech do sześciu miesięcy.
Wybuch metanu w kopalni Pniówek
Przypomnijmy, że do wybuchu metanu doszło w środę, 20 kwietnia 2022, o godzinie 0:15 w ścianie N-6, 1000 metrów pod ziemią. W kopalni rozpoczęła się akcja ratunkowa i poszukiwanie 3 zaginionych górników. Niestety, doszło do kolejnego wybuchu, wtórnej eksplozji metanu, po której urwał się kontakt z 5 ratownikami i 2 górnikami.
23 kwietnia sztab akcji poszerzony o naukowców rekomendował, a kierownik akcji podjął decyzję o zabudowie w rejonie ściany N-6 dwóch tam przeciwwybuchowych. W wyniku katastrofy górniczej zginęło łącznie 9 górników, a 30 zostało rannych. 7 osób uznano za zaginione.
2 maja 2022 roku o godzinie 7:43 po zatamowaniu rejonu ściany N-6, gdzie doszło do wybuchu metanu, kierownik akcji zakończył akcję ratowniczą. Zdecydowano, że po wygaszeniu pożaru w zatamowanym rejonie akcja ratownicza zostanie wznowiona w celu poszukiwania siedmiu zaginionych pracowników.