Koordynowana opieka zdrowotna rusza w Katowicach. Pierwsza w Polsce!
To jest postawienie pacjenta w centrum uwagi - tak o wprowadzeniu opieki zdrowotnej koordynowanej w POZ mówił na Śląsku minister zdrowia Adam Niedzielski. W Katowicach podpisano pierwszą w kraju umowę, wprowadzającą opiekę koordynowaną w jednej z katowickich przychodni.
Opieka zdrowotna koordynowana w POZ w Katowicach
W Katowicach jest pierwsza w kraju przychodnia lekarska, która wprowadzi opiekę zdrowotną koordynowaną w POZ. Umowę na wprowadzenie systemu podpisał w obecności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia i katowicka przychodnia CenterMed.
Opieka zdrowotna koordynowana w POZ pozwoli na szybsze, skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwi dostęp do specjalisty. Oznacza ona szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego.
Koordynacja opieki dotyczy schorzeń z zakresu:
- kardiologii,
- diabetologii,
- chorób płuc,
- endokrynologii.
To jest naprawdę fundamentalna zmiana modelu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej. Koordynator będzie również dbał o to, żeby była wykonana odpowiednia diagnostyka i o to, żeby odbywało się to w odpowiednim czasie. mówił w Katowicach minister Adam Niedzielski
Opieka koordynowana to jest postawienie pacjenta w centrum uwagi. zaznaczył szef resortu zdrowia
Co zmieni opieka zdrowotna koordynowana w POZ?
Korzystając z usług medycznych przychodni działającej w systemie koordynowanej opieki zdrowotnej, pacjent, który będzie potrzebował wizyty u specjalisty, nie będzie musiał samodzielnie szukać lekarza ani się do niego umawiać. Zrobi to za niego przychodnia POZ.
Dzięki opiece zdrowotnej koordynowanej w POZ lekarz będzie mógł przeprowadzić kompleksową konsultację, na podstawie której, będzie mógł zdecydować o indywidualnym planie leczenia pacjenta. Indywidualny Plan Opieki Medycznej ma także zapewnić możliwość konsultacji lekarza POZ ze specjalistami.
Lekarz POZ będzie mógł też zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty, m.in.:
- pakiet badań tarczycowych,
- EKG wysiłkowe,
- Holter EKG,
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych.
Jak informuje NFZ, wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Przychodnie, które już są gotowe do włączenia koordynacji, od 1 października 2022 r. mogą występować do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. W kolejnym kroku oddział wojewódzki NFZ sprawdzi wnioski i podpisze aneksy do umów. Wówczas konkretne placówki POZ poszerzą swoją ofertę dla pacjentów.