Krystyna Bochenek upamiętniona w Galerii Artystycznej w Katowicach
Krystyna Bochenek została upamiętniona w Galerii Artystycznej w Katowicach. Jej popiersie odsłonięto, 15 września na placu Grunwaldzkim. Dziennikarka zajmująca się m.in. upowszechnianiem kultury języka polskiego, a także inicjatorka Ogólnopolskiego Dyktanda, autorka i współautorka kilku książek została wybrana w plebiscycie przez mieszkańców miasta.
Popiersie Krystyny Bochenek w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach
Wraz z rozpoczęciem każdego roku w Katowicach organizowany jest plebiscyt, w którym honoruje się ludzi świata kultury zasłużonych dla Śląska. Wybierają ich mieszkańcy, głosując online bądź tradycyjnie za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej „Nasze Katowice”. W tym roku w plebiscycie katowiczanie wybrali Krystynę Bochenek, jako osobę, której popiersie powinno znaleźć się w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach.
To wyraz wdzięczności katowiczan dla Krystyny Bochenek. Ona w swojej działalności promowała kulturę śląską, zwracała uwagę na miejsce Śląska w Rzeczpospolitej, zwracała uwagę na to, jak zdrowo funkcjonować w społeczeństwie. mówił w czasie uroczystości odsłonięcia popiersia Krystyny Bochenek prezydent Katowic, Marcin Krupa
Wszystkie te elementy składają się na całość postaci Krystyny Bochenek. Pokazują, jak bardzo jest nam bliska. Bardzo się cieszę, że możemy uhonorować jej postaci i działalność w 157. urodziny Katowic. dodał prezydent Katowic
Odsłonięcie popiersia Krystyny Bochenek na placu Grunwaldzkim w Katowicach odbyło się 15 września 2022 roku. W uroczystości udział wziął prezydent miasta Marcin Krupa oraz członkowie rodziny Krystyny Bochenek. Wydarzenie wpisuje się w obchody rocznicy nadania praw miejskich Katowicom.
Krystyna Bochenek (ur. 30 czerwca 1953 w Katowicach, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) to polska dziennikarka, polityk i senator. Propagatorka kultury języka polskiego, popularyzatorka profilaktyki i zdrowego trybu życia, laureatka wielu nagród, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Organizatorka Ogólnopolskich Dyktand w Katowicach, kwesty „Mamo nie płacz” na rzecz dzieci z chorobami hematologicznymi i cyklicznie odbywającego się „Zjazdu Krystyn” integrującego kobiety o różnym statusie społecznym z całego kraju. Zginęła tragicznie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, jako członek polskiej delegacji udającej się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.
Osoby upamiętnione popiersiem na placu Grunwaldzkim w Katowicach
Oprócz popiersia Krystyny Bochenek na placu Grunwaldzkim odsłonięto także tablice pamiątkowe, honorujące Tadeusza Grabowskiego - artystę plastyka, wybitnego plakacistę, inicjatora i organizatora Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, a także Piotra Szmitke - wybitnego malarza, rysownika i pedagoga, twórcę interdyscyplinarnego, twórcę kierunku sztuki zwanego metaweryzmem.
W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak:
- Antoni Halor,
- Zbigniew Cybulski,
- Jerzy Duda-Gracz,
- Henryk M. Górecki,
- Wojciech Kilar,
- Jan Skrzek,
- Teofil Ociepka,
- Karol Stryja,
- Paweł Steller,
- Stanisław Ligoń,
- Aleksandra Śląska,
- Stanisław Hadyna,
- Bogumił Kobiela,
- Alfred Szklarski,
- Adolf Dygacz,
- Tadeusz Kijonka,
- Józef Świder
- Kazimierz Kutz.
Upamiętnienie Krystyny Bochenek w Katowicach
Imię Krystyny Bochenek nosi Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego. Dziennikarkę i polityczkę upamiętnia także mural przy ulicy Wojewódzkiej w Katowicach.
W 2011 odsłonięto poświęconą jej tablicę pamiątkową w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach oraz tablicę pamiątkową na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Krystyna Bochenek jest pochowana w Katowicach, jej grób znajduje się na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza.