Ksiądz Jan Macha upamiętniony na murze Aresztu Śledczego w Katowicach. Odsłonięto pamiątkową tablicę
W kolejną rocznicę śmierci księdza Jana Franciszka Machy, a równocześnie w liturgiczne wspomnienie jako błogosławionego męczennika, 3 grudnia odsłonięto pamiątkową tablicę na murze Aresztu Śledczego w Katowicach.
Upamiętnienie ks. Jana Machy w Katowicach
W sobotę, 3 grudnia odsłonięto w Katowicach kolejną tablicę pamiątkową poświęconą postaci bł. ks. Jana Franciszka Machy. Nowa tablica znalazła się na murze Aresztu Śledczego w Katowicach, w którym został ścięty gilotyną przed osiemdziesięcioma laty. 3 grudnia była rocznica śmierci męczennika oraz jego liturgiczne wspomnienie w lokalnym Kościele.
Rok po beatyfikacji ks. Jan Macha jeszcze bardziej wchodzi w przestrzeń publiczną. Rok temu był pokazany Kościołowi, społeczeństwu w Polsce i w naszej archidiecezji. Teraz niejako wychodzi na ulice naszego miasta; wychodzi jako człowiek, z bogactwem swojego krótkiego życiorysu, ale też z konkretnym przesłaniem. powiedział podczas uroczystości metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który poświęcił tablicę
Inicjatorami upamiętnienia ks. Machy byli abp. Wiktor Skworc oraz wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
To kolejne upamiętnienie księdza Jana Machy w Katowicach. Wcześniej śląski męczennik został patronem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, a także został uczczony tablicą pamiątkową na skwerze jego imienia, u zbiegu ulic Mikołowskiej i Wincentego Pola w Katowicach-Brynowie. Jegor relikwie i portret znalazły się także w katowickiej archikatedrze, w kaplicy Najświętszego Sakramentu.
Jan Macha - Śląski Męczennik
Ksiądz Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie. Do seminarium chciał wstąpić tuż po maturze, jednak wtedy powołań do kapłaństwa było tak wiele, że dla Jana Machy zabrakło w nim miejsca. To jednak nie zniechęciło go do podjęcia kapłańskiej drogi życia. Po roku studiów, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ponownie ubiegał się o przyjęcie do seminarium. Tym razem jego prośba została rozpatrzona pozytywnie.
Księdzem został 25 czerwca 1939 roku w kościele p.w. Świętych Piotra i Pawła w Katowicach. Początek jego kapłaństwa był naznaczony wybuchem II Wojny Światowej, co sprawiło, że ksiądz Macha od razu rozpoczął działalność charytatywną i organizował pomoc materialną dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji. Działał także patriotycznie, w konspiracyjnej Polskiej Organizacji Zbrojnej.
Za tę działalność, po licznych donosach i przesłuchaniach, w czasie których był szykanowany i bity, ksiądz Jan Macha został ostatecznie aresztowany i skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się krótko po północy, 3 grudnia 1942. Został ścięty gilotyną w katowickim więzieniu przy ulicy Mikołowskiej. Jego ciało zostało przewiezione do KL Auschwitz i spalone w krematorium.