Kto zdobył koronę Himalajów i Karakorum? Zagraniczny dziennikarz podważa największe osiągnięcie Jerzego Kukuczki
W ostatnich dniach głośno zrobiło się o osiągnięciach pochodzącego z Katowic wybitnego wspinacza Jerzego Kukuczki. To za sprawą tego, że jego największe osiągnięcie - zdobycie korony Himalajów i Karakorum, jest kwestionowane przez niemieckiego dziennikarza Eberharda Jurgalskiego. Twierdzi on, że Polak nie zdobył szczytu Manaslu. Do sprawy odnosi się rodzina Jerzego Kukuczki.
Jerzy Kukuczka nie zdobył korony Himalajów i Karakorum?
Jak informuje Przegląd Sportowy, sprawa zaczyna się od odebrania tytułu pierwszego zdobywcy korony Himalajów i Karakorum Reinholdowi Messnerowi w zapisach Księgi rekordów Guinnessa. Wspomniany włoski alpinista i himalaista był dotąd uważany za pierwszego człowieka, który zdobył 14 głównych ośmiotysięczników. Włocha wykreślono jednak z popularnego informatora Guinnessa - jak informuje Przegląd Sportowy, to rezultat twierdzeń niemieckiego dziennikarza Eberharda Jurgalskiego, według którego Messner i drugi himalaista Hans Kammerlander nie zdobyli w 1985 r. szczytu Annapurna.
Dlaczego jednak w sprawę wpleciona jest także postać Jerzego Kukuczki? Skoro Messner był pierwszy, a Kukuczka drugi, naturalne byłoby, żeby to Polak zastąpił włoskiego wspinacza w Księdze rekordów Guinnessa. Tak się jednak nie stało, gdyż niemiecki dziennikarz podważa także osiągnięcie katowiczanina.
Zdaniem Eberharda Jurgalskiego jedno z jego zdjęć, które ma dokumentować zdobycie szczytu, zostało zrobione poniżej najwyższego punktu góry Manaslu, a do zdobycia góry himalaistom miało brakować kilku metrów.
Taka klasyfikacja wywołała sporo dyskusji nie tylko w środowisku wspinaczy. Poniżej prezentujemy tabelę obrazującą raport Eberharda Jurgalskiego, który od 1981 roku zajmuje się dokumentowaniem i zbieraniem informacji o himalajskich dokonaniach. (pełna tabela znajduje się w pliku PDF pod artykułem).
Do zarzutów, jakoby Jerzy Kukuczka miał nie zdobyć szczytu Manaslu, odniosła się w rozmowie z Przeglądem Sportowym rodzina wspinacza z Katowic.
To są niesprawdzone informacje, które napisał człowiek, który nigdy nie był w Himalajach, nie widział wysokich gór, pisze bzdury i podaje takie informacje, nie wiadomo w jakim celu. Mój mąż nawet na czworakach wszedłby na określony szczyt. On nie ma zdjęć z jednego ośmiotysięcznika, bo zrobił je poniżej szczytu i Niemiec twierdzi, że nie wszedł na niego, bo to zdjęcie jest zrobione niżej. Jurek nie robił zdjęć, bo nie pozwoliły na to warunki. mówi Przeglądowi Sportowemu pani Cecylia Kukuczka, żona Jerzego Kukuczki
Jak zauważają bliscy Jerzego Kukuczki, wnioski Eberharda Jurgalskiego mają wypływać ze zdjęcia zrobionego podczas zdobywania Manaslu. Jeden ze wspinaczy ma uniesione w geście triumfu ręce, choć od szczytu ekipę dzieli około 8 metrów. Syn Jerzego Kukuczki wyjaśnia, że nie jest to tzw. fotografia szczytowa.
Mamy kilka fotografii, na których ma tak samo uniesione ręce w różnych miejscach i nie są to fotografie szczytowe. Moim zdaniem pan Jurgalski jest w stanie na podstawie swojej analizy udowodnić jedynie, że fotografia, na której opiera swoją tezę, nie jest fotografią szczytową, ale to wszyscy wiemy. Nie przedstawił jednak żadnego argumentu świadczącego o tym, że Jerzy Kukuczka nie zdobył Manaslu. mówi Przeglądowi Sportowemu Wojciech Kukuczka
Wywracanie do góry nogami listy zdobywców korony Himalajów i Karakorum uznawanej przez wiele lat może być sporym zaskoczeniem, jednak taki stan rzeczy jest tłumaczony niepoprawnym identyfikowaniem szczytów niektórych ośmiotysięczników przez wiele lat, z czego miałyby wynikać pomyłki zdobywających je wspinaczy.
Osiągnięcia Jerzego Kukuczki są nie do zakwestionowania
Nawet jeśli Jerzemu Kukuczce do zdobycia Manaslu faktycznie miałoby brakować 8 metrów, to nie zmieni to faktu, że jest on niewątpliwie jednym z najwybitniejszych wspinaczy nie tylko w historii naszego kraju, ale i całego świata.
Kukuczka urodził się w Katowicach w 1948 roku. Zginął tragicznie 41 lat później, podczas próby zdobycia legendarnej południowej ściany Lhotse. Przez wielu teoretyków uważany jest za najwybitniejszego himalaistę w historii. Najbardziej wartościową cechą dokonań Kukuczki było pionierskie i nowatorskie podejście do himalaizmu. Spośród czternastu szczytów ośmiotysięcznych, stanowiących Koronę Himalajów, na dziesięć wszedł nowymi drogami, cztery szczyty zdobył jako pierwszy zimą, trzynaście bez korzystania z dodatkowego tlenu, siedem w stylu alpejskim, a jeden samotnie. Wszystkie szczyty zdobył w czasie o połowę krótszym niż jego poprzednik - Reinhold Messner (jeśli uznać wnioski Jurgalskiego za bezpodstawne).
Jerzy Kukuczka jest patronem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W 2016 roku w książce: „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, historie z jego życia na papier przelali dziennikarze katowickiej Gazety Wyborczej: Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski.
W katowickich Bogucicach powstaje także Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Centrum nie będzie przypominać klasycznego muzeum - powstanie strefa aktywności m.in. ze ścianą wspinaczkową oraz dużą salą audytoryjną, w której będzie można organizować spotkania z himalaistami, by dzielili się oni swoimi doświadczeniami, przeżyciami i zarażali swoją pasją kolejne pokolenia. Będzie to też przestrzeń do emisji filmów związanych z górami.
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Format | Pobierz | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Pliki | ||||
first14-2023-NEW-CHART-24092023-DRAFT (1).pdf |
pdf
379.8KB
|