Kwartał Dworcowa w Katowicach. 11 zabytkowych kamienic w centrum miasta przejdzie rewitalizację
11 kamienic między ulicami Dworcową i Mielęckiego w centrum Katowic przejdzie rewitalizację. To projekt, który będzie realizowany przez Grupę Epione z inwestorem zastępczym – Hotel Invest Development. Zakupione przez Grupę Epione w latach 2015-2023 kamienice tworzy pierzeję zabudowy kwartałowej między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Stąd nazwa inwestycji – Kwartał Dworcowa.
Kwartał Dworcowa w Katowicach – rewitalizacja historycznego układu urbanistycznego
Grupa Epione (z inwestorem zastępczym – Hotel Invest Development) zdecydowała się zainwestować w zespół zabytkowych kamienic znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca w Katowicach. 11 kamienic tworzy pierzeję zabudowy kwartałowej między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Grupa Epione chce zrewitalizować tę przestrzeń, tworząc projekt o nazwie - Kwartał Dworcowa. W kamienicach będą zlokalizowane lokale usługowe i biura, a także hotele.
Na początku 2024 roku inwestor, katowicka Grupa Epione, otrzymał pozwolenie na budowę, a wkrótce zostanie też wyłoniony generalny wykonawca prac budowlanych. Pomiędzy 2015 a 2023 rokiem katowicka Grupa Epione nabyła od różnych instytucji i osób prywatnych 11 kamienic tworzących pierzeję między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Budynki wzniesiono w latach 70. XIX wieku. Mieściła się w nich siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. W latach 60. XX wieku kompleks przekształcono na przychodnie kolejowe.
Inwestor od kilku lat przygotowuje plany przywrócenia budynkom dawnej świetności i przekształcenia kwartału w atrakcyjny kompleks usługowy. Inwestycja o nazwie Kwartał Dworcowa ma przywrócić blask historycznej zabudowie, ale też – poprzez wprowadzenie wielu nowych funkcji – wzmocni atrakcyjność centrum miasta.
Ulica Dworcowa niczym NOSPR w Katowicach
Grupa Epione zdecydowała się na współpracę z pracownią Konior Studio, która – oprócz projektowania spektakularnych budynków dla kultury – mocno angażuje się w projekty miejskie związane z rewitalizacją historycznej zabudowy. Od ponad 2 lat głównym architektem projektu jest Tomasz Konior, znany z projektów budynków przeznaczonych dla muzyki, w tym słynnego NOSPR-u, w którym znajduje się jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie.
Architekci z Konior Studio zebrali dostępny materiał archiwalny. Na podstawie przygotowanej przez nich dokumentacji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony. Obcą nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura, która skalą nawiąże do sąsiadującej zabudowy. Jej owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam niegdyś kopuły.
Wśród odnowionych elementów historycznej architektury znajdą się między innymi:
- gzymsy,
- rzeźby,
- obramowania okien,
- pilastry,
- iglice wieńczące lukarny,
- a nawet balkony.
- Odtworzone zostaną pierwotne boniowania narożników i stolarka okienna oraz drzwiowa. Dzięki tym zabiegom architekci przywrócą historyczny wygląd elewacjom secesyjnych kamienic.
Rewitalizacja katowickiego Kwartału Dworcowa autorstwa pracowni Konior Studio dotyczy całego zabytkowego układu urbanistycznego. 11 kamienic ma przejść metamorfozę i otrzymać nowe funkcje. Jednocześnie zachowana zostanie ciągłość struktur miejskich o XIX-wiecznym rodowodzie.
Rewitalizacja Kwartału Dworcowa zakłada przekształcenie parterów wszystkich kamienic przylegających do chodników i placu w lokale usługowo-gastronomiczne. Posadzki lokali mają zostać zrównane z poziomem chodnika, by była bardziej dostępne i przestronne. Przemianą przejdą również okna piwnic i parteru. W miejscu dotychczasowych pojawią się współczesne panoramiczne witryny i wejścia z markizami. Dzięki temu nowo powstałe lokale usługowo-gastronomiczne zostaną lepiej doświetlone naturalnym światłem, zyskają nowoczesny charakter i wizualnie „otworzą się” na Plac Dworcowy. Dodatkowo wejścia do hoteli i biur zyskają reprezentacyjny charakter. Część zużytej substancji, pozbawionej cech zabytkowych, zostanie zamieniona nową strukturą. W rewitalizowanych i na nowo zbudowanych obiektach architekci wykorzystają zachowane historyczne elementy kamienne, stalowe i drewniane.
W poddaszu unikalnej kamienicy u zbiegu ulic Dworcowej i Mielęckiego powstaną strefa SPA i wysokiej klasy apartamenty hotelowe. Z kolei wewnątrz kwartału zostanie wykonany podziemny parking, do którego brama wjazdowa znajdzie się w parterze istniejącej kamienicy przy ulicy Mielęckiego.
Na archiwalnych fotografiach przedstawiających kamienicę usytuowaną na styku ulic Dyrekcyjnej i Dworcowej, naprzeciwko Hotelu Monopol, widnieje charakterystyczna kopuła zwieńczona iglicą. Została ona usunięta w trakcie jednej z przebudów zabytkowego budynku. Według projektu rewitalizacyjnego pojawi się w tym miejscu zaokrąglona, współczesna nadbudowa, która będzie reinterpretacją elementu historycznej architektury.
Projekt autorstwa pracowni Konior Studio zakłada również praktyczne wykorzystanie dachów. Oprócz roślinności pojawią się tam również panele fotowoltaiczne, będące źródłem „czystej” energii, a od strony ulic Mielęckiego i Staromiejskiej – tarasy rekreacyjne, dzięki czemu powstanie efektowna przestrzeń użytkowa. Dodatkowo znajdą się tam świetliki doświetlające zadaszony dziedziniec i strefę SPA.
We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną nowe przestrzenie, które zostaną zaadaptowane na potrzeby lokali usługowych i biur. Dołączą do nich także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International: Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott. Razem zapewnią gościom prawie 250 pokoi.