Łaźnia, Spichlerz i Stolarnia. Nowe neony na budynkach Muzeum Śląskiego [Zdjęcia]
Łaźnia, Spichlerz i Stolarnia. Na zrewitalizowanych budynkach pokopalnianych Muzeum Śląskiego pojawiły się nowe neony. Zobaczcie, jak wyglądają!
Nowe neony na budynkach Muzeum Śląskiego
Nowe kasetony świetlne pojawiły się na budynku Spichlerza, Łaźni i Stolarni. Mają one ułatwić mieszkańcom dotarcie na wystawy czasowe organizowane w Muzeum Śląskim. Zobaczcie zdjęcia:
Spichlerz - budynek w stylu historyzującym z elementami neoromańskimi i neogotyckimi, wybudowany w 1905 roku. Początkowo był przeznaczony do przechowywania zboża i słomy dla koni, które pracowały w kopalni „Ferdinand” do 1921 roku. Później pełnił funkcję magazynu odzieży i sprzętu ratowniczego, a dziś znajduje się tu siedziba Centrum Scenografii Polskiej.
Łaźnia - budynek wzniesiony pomiędzy 1902 a 1906 rokiem w stylu historyzującym z elementami neoromańskimi i neogotyckimi. Na przełomie XIX i XX wieku gwałtownie wzrosła liczba pracowników kopalni „Ferdinand”, w związku z czym konieczna była budowa nowej, dwukondygnacyjnej łaźni (pierwsza łaźnia powstała na terenie kopalni już w 1891 roku). Pojawienie się łaźni w kopalniach było rewolucją w górnictwie górnośląskim, gdyż wcześniej górnicy po zakończonej szychcie wracali do domu brudni. Łaźnie przyczyniły się do poprawy warunków życia robotników.
Stolarnia - budynek powstały w latach 1909-1910 w stylu historyzującym z elementami secesji. Kopalnie jako zakłady pracy były zazwyczaj samowystarczalne w zakresie produkcji niezbędnych materiałów, dlatego w stolarni powstawały liczne narzędzia i ich części (m.in. drabiny, wiadra, trzonki młotków), drewniane elementy maszyn górniczych, a także deseczki do zapór pyłowych.