Lepsze połączenie kolejowe Katowice-Rybnik. Drugi tor w ramach programu Kolej Plus
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg na zaprojektowanie zadania realizowanego dzięki rządowemu programowi Kolej Plus. Dzięki niemu więcej pociągów będzie mogło kursować między Katowicami a Rybnikiem, Raciborzem i dalej w kierunku Czech.
Kolej Plus w Katowicach - kolejne działania
W ramach inwestycji planowana jest dobudowa drugiego toru między Katowicami Piotrowicami a Orzeszem Jaśkowicami. Zwiększy się przepustowość linii, czyli będzie mogło kursować więcej pociągów między Katowicami a Rybnikiem, Raciborzem i dalej w kierunku Czech. W ramach zadania wybudowane zostanie 20 km toru i sieci trakcyjnej.
Dostęp do kolei zwiększą nowe przystanki w Mikołowie: Kamionka, Reta i Osiedle Mickiewicza. Przewidziana jest też przebudowa stacji i przystanku: Mikołów, Orzesze, Łaziska Górne, gdzie również zostaną dobudowane perony, uwzględniające potrzeby osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
Dla zadania „Zwiększenie zdolności przepustowej linii kolejowej nr 140 na odc. Katowice Ligota - Orzesze Jaśkowice poprzez budowę drugiego toru i dodatkowych przystanków osobowych” przewidziano prace projektowe w latach 2023 - 2026, a budowę w latach 2026 - 2029. Szacowana wartość całego zadania (prace projektowe i budowlane) to ok. 460 mln zł.
Siedem projektów z województwa śląskiego w programie Kolej Plus
Na liście podstawowej Programu Kolej Plus w województwie śląskim jest łącznie siedem projektów o szacowanej wartości ok. 2 mld zł. Na wszystkie PLK S.A. podpisały umowy z wnioskodawcami.
Przetargi ogłoszono już na trzy projekty:
- w grudniu na zaprojektowanie połączenia do Jastrzębia-Zdroju,
- w styczniu na przywrócenie ruchu pasażerskiego między Katowicami Ligotą, Katowicami Murckami a Tychami
- oraz na budowę łącznicy kolejowej, która usprawni połączenie Bytomia z Zabrzem i Rudą Chebzie oraz Katowicami.
34 projekty do realizacji w ramach programu Kolej Plus
W ramach programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje, które zostały zgłoszone przez samorządy z jedenastu województw:
- 7 w woj. śląskim,
- 5 w woj. lubelskim oraz wielkopolskim,
- po 4 w woj. małopolskim i mazowieckim,
- 3 w woj. dolnośląskim,
- 2 w woj. łódzkim,
- po jednym w woj.: lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.
Projekty wybrane do realizacji obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei.
Projekty w Programie obejmują:
- 10 projektów dot. rewitalizacji linii na łączną długość ok. 315 km,
- 14 projektów dot. odbudowy lub rozbudowy linii na łączną długość ok. 516 km,
- 7 projektów dot. budowy nowych linii na łączną długość ok. 189 km,
- 3 projekty dokumentacyjne dotyczące ok. 183 km linii kolejowych.