Leśnemu Pogotowiu w Mikołowie grozi likwidacja. Zagrożenie stanowi inwestycja związana z CPK
Leśne Pogotowie to inicjatywa funkcjonująca w Mikołowie już przeszło 30 lat. Niestety, planowana budowa Kolei Dużych Prędkości zagraża dalszemu istnieniu Ośrodka. Jacek Wąsiński, gospodarz tego miejsca, prosi o wsparcie petycji przeciw realizacji zakładanego wariantu inwestycji związanej z CPK.
Czy Leśne Pogotowie w Mikołowie zostanie zlikwidowane?
W zeszłym tygodniu w mediach społecznościowych Leśnego Pogotowia w Mikołowie pojawił się przygnębiający wpis. Ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt, po 30 latach funkcjonowania, może zostać zlikwidowany. Wszystko to przez plany poprowadzenia w tym miejscu wariantu W72 Kolei Dużych Prędkości biegnącego przez centrum Mikołowa oraz Kamionkę. Z tego względu, jak czytamy, Ośrodek będzie musiał przestać istnieć.
Wybrana na chwilę obecną trasa zabiera część naszego terenu i przebiega bezpośrednio przy wybiegach ze zwierzętami. Hałas już przy samej budowie przez kilka lat, wybudowanie dróg serwisowych to już koniec dla Ośrodka. Na terenie Ośrodka m.in. bociany uczą się latać, bliska obecność takiej kolei nie daje im szans. czytamy we wpisie
Jak możemy pomóc?
Prócz wyrazów wsparcia dobrym słowem, niebagatelne znaczenie ma również działanie i wyrażenie swojego głosu w tej sprawie. Leśne Pogotowie wystosowało petycję, którą na ten moment wsparło już prawie 6 tysięcy osób. Organizatorzy żądają zaprzestania procedowania wariantu W72 Kolei Dużych Prędkości biegnącego przez centrum Mikołowa oraz Kamionkę. Odcinek ten pomimo krótkiej odległości niespełna 7 kilometrów spowoduje wiele szkód dla mieszkańców, jak i środowiska.
Prosimy a wręcz błagamy - podpisujcie petycje umieszczoną w linku w komentarzu, szukajcie na trasach budowy rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt, powiadamiajcie o tych informacjach o gatunkach lokalne RDOŚ, Urzędy Miast i Gmin. Jako obywatele mamy prawa i obowiązki i możliwości zmian i korzystajmy z tego mądrze.czytamy w mediach społecznościowych
Petycję można podpisać TUTAJ.
Czym zajmuje się Leśne Pogotowie w Mikołowie?
Ośrodek Rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt funkcjonuje od 1993 r. przy wsparciu Nadleśnictwa Katowice, RDOŚ Katowice oraz RDOŚ Kraków. Współfinansują go również lokalne samorządy. Leśne Pogotowie jest jednym z największych i najdłużej działających Ośrodków tego typu w Polsce. Rocznie ponad 2500 zwierząt znajduje tutaj schronienie, a większość z nich dzięki niesionej pomocy, może bezpiecznie powrócić na wolność.
Główną ideą i celem ośrodka jest niesienie pomocy dzikim zwierzętom, w szczególności rannym w wypadkach drogowych lub innych zdarzeń losowych. Bardzo często te zwierzęta wymagają rehabilitacji, a czasami - w przypadku osieroconych lub młodych - odchowania.
Leśne Pogotowie troszczy się również o zwierzęta trwale okaleczone, które w tym miejscu mają zapewnioną dożywotnią opiekę. Pan Jacek Wąsiński, pracownik Nadleśnictwa Katowice i gospodarz Leśnego Pogotowia stara się, aby jak najwięcej z nich mogło powrócić do środowiska naturalnego. Pan Jacek od 30 lat każdego dnia, wkładając w swoją pracę wiele serca i wysiłku, uratował w tym czasie 30 tysięcy dzikich zwierząt skazanych na śmierć.