Masz wspomnienia z ulicą Kościuszki? Podziel się nimi z Katowicami Miastem Ogrodów
W Katowicach powstaje nowy projekt "Archiwum Mówione ulicy Kościuszki w Katowicach". Prowadzi go Medialab, który jest częścią Katowice Miasto Ogrodów. Poszukiwane są osoby po 60. roku życia, które podzielą się swoimi wspomnieniami.
Katowice Miasto Ogrodów szuka wspomnień z ulicy Kościuszki
Medialab, który jest częścią instytucji Katowice Miasto Ogrodów, kontynuuje badania ulicy Kościuszki w Katowicach. Do tej pory powstała już monografia, specjalny spacerownik oraz wystawa.
Ulica Kościuszki w Katowicach ma bogatą historię, a na pewno wielu mieszkańców ma jakieś wspomnienia z nią związane. Medialab szykuje się za przygotowanie Archiwum Historii Mówionej. Chce zamknąć w postaci cyfrowego, dostępnego w internecie archiwum, wspomnienia ludzi, którzy mieszkali lub nadal mieszkają na ulicy Kościuszki. Wspomnienia ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeń, znaczących miejsc czy ludzi, którzy współtworzyli jej historię — tę wielką, i tę najbardziej zwyczajną, codzienną.
Ulica Kościuszki w Katowicach
Kto może się zgłosić? Badacze Medialabu do tworzenia projektu "Archiwum Mówione ulicy Kościuszki w Katowicach" zapraszają osoby po 60. roku życia do podzielenia się swoimi historiami. Wystarczy umówić się na spotkanie — telefonicznie lub mailowo — i zgodzić się na nagranie. Rozmowy prowadzić będzie Hanna Kostrzewska — socjolożka i kulturoznawczyni, obecnie pracująca na Uniwersytecie Śląskim.
Wiosna w Parku Kościuszki w Katowicach
Przykładowe tematy, które Medilab chce poruszyć:
- dziedzictwo i historia ulicy (jakie aspekty dziedzictwa materialnego i niematerialnego są związane z miejscem? Co jest historycznie znaczące - np. zabytki, lokalne zwyczaje, tradycje),
- miejsca znaczące (punkty na mapie o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców. Miejsca spotkań),
- ludzie i organizacje związane z ulicą,
- aktywności mieszkańców (co w przeszłości można było robić w okolicy? Jak dziś spędza się tam czas?),
- aktualne problemy i bolączki ulicy.
Medialab zachęca do kontaktu pod numerem 530 635 461 lub adresem WYŚLIJ WIADOMOŚĆ. Na stronie medialabkatowice.eu jest też specjalny formularz zgłoszeniowy.