Megamiasto w województwie śląskim? Ciekawa dyskusja na Property Forum Miasta i Regiony w Katowicach [Zdjęcia]
![](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/nasz-zespol/cxzzxczxczcx.png)
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, z potencjałem ponad 2 milionów mieszkańców, staje się coraz bardziej widocznym punktem na mapie inwestycyjnej Polski i Europy. Czy wizja megamiasta na Śląsku przyciąga uwagę inwestorów? Pytanie to stało się kluczowym wątkiem podczas panelu dyskusyjnego w ramach Property Forum Miasta i Regiony 2025 w Katowicach.
![Fot. Jakub Dyl/WKATOWICACH.eu. Panel dyskusyjny "Megamiasto na Śląsku – czy wizja wielkiej metropolii rozpala umysły inwestorów?" 4 design days katowice](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/wideo/2025-01/IMG_6790.jpg?1737724434729)
Megamiasto na Śląsku - rzeczywistość czy marzenia?
Wielkie miasto metropolitalne to temat, który przodował w dyskusji podczas panelu dyskusyjnego w ramach Property Forum Miasta i Regiony 2025. Jak się okazuje, wizja takiego miasta może nie być tak odległa jak jeszcze kilka lat temu.
Wśród prelegentów biorących udział w dyskusji, znaleźli się m.in.:
- prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński,
- przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak,
- wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula,
- a także przedstawiciele inwestorów, tj. TDJ Estate czy Panattoni, nauki i architektury.
W kontekście tworzenia jednego wspólnego miasta na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie zabrakło porównań do podobnych, istniejących już ośrodków miejskich. Przewodniczący GZM, Kazimierz Karolczak, porównał projekt utworzenia jednego wspólnego miasta do Warszawy.
Dziś takie rozwiązanie jednego miasta, które niegdyś nim nie było, jest Warszawa. 11 gmin zostało włączonych w rygory specjalnej ustawy. Dzisiejsza Warszawa ma swoje dzielnice, swoich burmistrzów. Mają lokalne kompetencje, służą lokalnym mieszkańcom, a najważniejsze decyzje są podejmowane przez prezydenta Warszawy i radę miasta. wyjaśniał Kazimierz Karolczak
My moglibyśmy funkcjonować w podobny sposób, choć chcielibyśmy zachować specyfikę i tradycję wielowiekowych miast, by te miasta nadal miały swoich prezydentów i swoje rady. Pod dyskusję poddalibyśmy metropolitalne kompetencje, którymi należałoby się podzielić wspólnie. dodawał
Przewodniczący GZM, mówiąc o szczegółach swojej wizji, przedstawił pomysł zebrania 18 z 41 gmin tworzących Związek Metropolitalny w jedno miasto. Zaakcentował także, że jego zdaniem, taka wizja nie powinna być odkładana w czasie.
Byłoby to jedno miasto, lecz składające się nie z 41, a 18 miast, jako tym rdzeniu Metropolii. Pozostałe funkcjonowałyby nadal w formule Związku Metropolitalnego. Być może nie mielibyśmy wtedy dwóch milionów mieszkańców, ale byłoby to jedno z największych miast w Polsce. podkreślał Karolczak
Metropolitalne supermiasto - prędzej czy później?
Nieco w kontrze do słów przewodniczącego GZM swoje stanowisko zaprezentował także prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Jego zdaniem wizje o przyszłej Metropolii iszczą się już teraz. Wypomniał także brak jedności miast członkowskich w kwestii reprezentacji regionu na arenie międzynarodowej.
My już jesteśmy dwumilionową Metropolią w skali kraju, ale nie potrafimy tego sprzedać. Słyszymy, że musimy być, kiedyś będziemy, a my to wszystko już mamy. Ale jeżeli nie potrafimy jechać na targi europejskie jako Metropolia, tylko jeździmy jako Katowice, Chorzów, Sosnowiec, a obok Metropolia czy Urząd Marszałkowski, ludzie będą nas wciąż traktować jako niepotrafiących ze sobą współpracować. zauważył prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński
Mówiąc o perspektywie rozwoju projektu wspólnego miasta, prezydent Sosnowca zaznaczył, że nie jest zwolennikiem szybkich przemian.
Za 10, 20 czy 50 lat, nie trzeba będzie nikogo namawiać, by być wielką Metropolią, wspólnym organizmem, tylko będziemy wiedzieć że już nim jesteśmy. Nie róbmy niczego na siłę, bo w historii wiele rzeczy w ten sposób się działo. To powoduje konflikty i niechęć do siebie.
dodawał Chęciński
Zacznijmy od środka
Od innej strony do zagadnienia tworzenia Megamiasta podszedł wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula. Względem debatujących o prezentacji projektu metropolitalnego miasta na zewnątrz, poruszył on problemy, jakie są obecne wewnątrz. Szczególną uwagę zwrócił na problem odpływu młodych ludzi z regionu na rzecz pracy w innych miastach lub poza granicami kraju.
Dla mnie ważniejsza jest atrakcyjność wewnętrzna, rozumiana jako konkurencyjność miast między sobą o destynacje ludzi wchodzących na rynek pracy. Musimy być dla nich atrakcyjni, poprawiając jakość życia, szkolnictwa, usług publicznych, kultury i miejsc rekreacji. Sprawić, by najlepsi zostawali tutaj. Niestety mamy w tym przypadku gorszy stosunek per saldo w porównaniu z innymi miastami. To czas, żeby zacząć bić na alarm. Czy gdyby było to jedno miasto, z większym potencjałem i możliwością alokowania funduszy w różne jego części, czy podniosłoby to naszą konkurencyjność?
pytał wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula
Wiceprezydent Katowic odniósł się także do słów prezydenta Sosnowca w kwestii szybkości rozwoju projektu wspólnego miasta.
Wszyscy korzystamy z usług publicznych miast i gmin. Oświetlenie, transport, szkolnictwo, zieleń, czy kultura. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym te usługi są na coraz wyższym poziomie. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że za 10, 20 czy 50 lat będziemy świecili lampy co drugi dzień, domy kultury będą otwarte raz w tygodniu. Odpływ mieszkańców powoduje spadek dochodów miasta i nie będzie czym płacić za te usługi publiczne.
Bardzo liczę, jak powiedział prezydent Chęciński, że za 50 lat obudzimy się i stwierdzimy, że jesteśmy Metropolią. Tylko czy mamy na to aż tyle czasu? Jestem sceptyczny.
podkreślał wiceprezydent Katowic
Zobaczcie zdjęcia z panelu "Megamiasto na Śląsku – czy wizja wielkiej metropolii rozpala umysły inwestorów?".
4 Design Days
Property Forum Miasta i Regiony, w ramach którego odbył się panel dyskusyjny, to impreza towarzysząca 4 Design Days, odbywająca się w dniach 23-24 stycznia 2025 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
4 Design Days to wielkie święto architektury i designu. Organizatorzy integrują liderów branży wyposażenia wnętrz mieszkaniowych i komercyjnych, wybitnych architektów i projektantów, szefów największych firm deweloperskich oraz budowlanych, a także przedstawicieli władz samorządowych i branżowych ekspertów.
Celem 4 Design Days jest stworzenie najlepszej platformy wymiany biznesowych doświadczeń i opinii, sceny do inspirujących rozmów o najnowszych trendach, technologicznych innowacjach oraz zrównoważonym rozwoju w tej branży, wystaw prezentujących dobry design, architekturę, a także miejsca networkingu w gronie przedstawicieli biznesu.
Zobaczcie zdjęcia!
Zobacz także
![Forum Designu w Katowicach to miejsce, gdzie sztuka spotyka codzienność [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/DSC04315_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Forum Designu w Katowicach to miejsce, gdzie sztuka spotyka codzienność [Zdjęcia]
![W Katowicach ruszyło Property Forum Miasta i Regiony oraz 4 Design Days [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
W Katowicach ruszyło Property Forum Miasta i Regiony oraz 4 Design Days [Zdjęcia]
![4 Design Days 2025 nadciąga. Rozmowy o architekturze i designie w Katowicach](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-01/DSC06332_mini.jpg.webp)
4 Design Days 2025 nadciąga. Rozmowy o architekturze i designie w Katowicach
![Property Forum Śląsk 2024. Spotkanie ekspertów branży nieruchomości w Katowicach](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-01/Property_Forum_%C5%9Al%C4%85sk__4__mini.jpg.webp)