Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki w Katowicach. Biorą w niej udział uczniowie z całego świata [Galeria zdjęć]
Katowice razem z Chorzowem są współgospodarzami Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (IOAA). Wydarzenie rozpoczęło się 10 sierpnia i będzie trwać do 20 sierpnia. Dzisiaj, 11 sierpnia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się uroczysta inauguracja Olimpiady.
Międzynarodowa Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki w Katowicach
Nauka odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka. Ma ona wiele dziedzin, które poprawiają komfort naszego życia. To z jednej strony odkrycia i wynalazki, a z drugiej nabyte umiejętności. Bez wątpienia jedną z ciekawszych dziedzin nauki jest astronomia, która od wieków budzi zainteresowanie ludzi. Gwiazdy, kosmos, planety - pobudzają ciekawość dzieci oraz dorosłych. Jestem dumny, że Katowice, Planetarium Śląskie i nasz region są gospodarzem XVI już Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Wierzę, że nasze doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń, a także wyjątkowa relacja z nauką sprawią, że będzie to niezwykła edycja olimpiady.
mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice
Jako Katowice, Europejskie Miasto Nauki 2024 z dumą wspieramy organizację takich projektów, bo są dla nas szansą na międzynarodową promocję miasta i naszego środowiska naukowego. To również okazja dla mieszkańców, by dotknąć wielkiego świata nauki w swoim mieście. Dzięki współpracy z województwem i metropolią możemy zaprosić do naszego regionu uczestników XVI Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, ale i promować naukę, w tym przypadku astronomię, wśród naszych mieszkańców.
dodaje prezydent
Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki to najbardziej prestiżowa tego typu rywalizacja, w której biorą udział uczniowie z całego świata. W tegorocznej Olimpiadzie rywalizuje ze sobą ponad 260 młodych pasjonatów astronomii reprezentujących 53 kraje. Dla wielu z nich udział w tym wydarzeniu to kolejny krok na drodze do realizacji zawodowych planów i marzeń. Wielu uczestników Olimpiady trafia do placówek badawczych na całym świecie, stając się częścią naukowego świata.
Wszyscy chcemy wspierać tych, którzy mają szansę zmieniać oblicze i polskiej nauki i nauki na świecie. Jestem przekonana, że uczestnicy tej Olimpiady mają potencjał, by stać się takimi osobami. Jednak osiągnięcie sukcesu w świecie nauki nie jest możliwe w pojedynkę, do tego potrzebna jest grupa, bo to, co stanowi paliwo rozwoju nauki to wiedza, którą się wymieniamy.
mówi prezes Fundacji Empiria i Wiedza, Zuzanna Piasecka
Uroczyste otwarcie Olimpiady uświetnił „Koncert kopernikowski” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta. W programie koncertu znalazła się muzyka związana z układem słonecznym, to m.in. wybrane „Planety” Gustawa Holsta oraz „Wschód słońca” Ryszarda Straussa, a całość dopełniła kompozycja Adama Wesołowskiego „Taniec sfer niebieskich” skomponowana na 550. urodziny Mikołaja Kopernika. Podczas uroczystego otwarcia, podobnie jak ma to miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich, zaprezentowane zostały wszystkie startujące reprezentacje.
Katowice goszczą IOAA nie po raz pierwszy. W 2011 roku w Katowicach odbyła się 5. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki, której organizacja przez środowisko naukowe została oceniona bardzo wysoko. Polska jest jednym z założycieli Olimpiady, a nasi reprezentanci niemal każdego roku przywożą medale IOAA. Tym razem Olimpijczycy rozwiązują zadania w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach.
W przyszłym roku stolica województwa śląskiego będzie posiadaczem tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. To efekt wysiłków miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki. Nie byłoby to możliwe bez Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE - jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych będącego istotną platformą współpracy na rzecz nauki. Pozyskanie tytułu to szansa na dalszy rozwój miasta i zwiększenie jego atrakcyjności, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki czy też wzrost zaangażowania mieszkańców i społeczności naukowej. Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało ten tytuł.