Mieszkańcy Katowic oddali swoje rowery Ukraińcom. Zbiórka nadal trwa
W Katowicach nie słabnie chęć pomocy przybywającym do miasta uchodźcom z Ukrainy. Oprócz zaspokajania ich podstawowych potrzeb, mieszkańcy Katowic starają się także zapewnić namiastkę normalnego życia w nowym miejscu. Temu służy m.in. akcja „Koło na start”.
Kilkadziesiąt rowerów i hulajnóg posłuży uchodźcom
W Katowicach od miesiąca trwa zbiórka rowerów i hulajnóg dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w stolicy Metropolii. Do dwóch punktów zbiórki mieszkańcy dostarczyli już prawie 60 sztuk rowerów i hulajnóg, w tym rowery dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a także rolki, kaski, ochraniacze, pompki, światełka, dzwonki czy odzież sportową i smar. Dzięki takiej reakcji katowiczan, obywatele Ukrainy zamieszkujący obecnie w akademikach Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Franciszkańskiej w Katowicach będą mogli poruszać się po mieście wypożyczonymi rowerami zarówno dojeżdżając do pracy, jak również w celach rekreacyjnych.
Cały czas staramy się zabezpieczać tym ludziom podstawowe potrzeby, ale myślimy także o ich aklimatyzacji. Rower traktujemy jako środek transportu, którym można dojechać do szkoły czy do pracy. To też forma rekreacji i zabawy, sposób na poznawanie miasta. Mamy nadzieję, że rowery posłużą naszym gościom, ułatwią im przemieszczanie się i dadzą poczucie niezależności, a dzieciom sprawią radość, której im tak bardzo teraz potrzeba. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Pierwsza partia rowerów po serwisie, w tym: 8 rowerów dla dorosłych, 16 rowerów młodzieżowych i dziecięcych, a także 14 hulajnóg i kilka par rolek, już została przewieziona do akademików, w których nowy dom znalazło około 400 Ukraińców. Miasto stworzyło tam dla nich wypożyczalnię „Koło na start”, dzięki czemu podarowany sprzęt służy wszystkim zainteresowanym. Sprzęt i pojazdy są przechowywane wewnątrz akademików, a przed budynkami MZUiM zainstalował stojaki na rowery.
Nasi goście są już zaaklimatyzowani, starają się żyć normalnie. Lwia cześć organizuje sobie pracę na pół etatu, część będzie zakładała własną działalność, mamy też intensywny kurs języka polskiego dla 130 osób organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny. Dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, a potem biorą udział w różnego rodzaju zajęciach. Mamy same je wymyślają. Zainicjowały nawet akcję sprzątania terenów zielonych w Ligocie. opowiada kierownik akademików, Jarosław Lenartowski
Kolejne rowery trafią do wypożyczalni, gdzie przejdą serwis. Większość z nich stanowią pojazdy używane, choć do jednego z punktów zbiórki dostarczono także zupełnie nowy, oryginalnie zapakowany rower.
Nie jest za późno, by podarować rower
Jeśli ktoś jeszcze chciałby włączyć się do akcji - rowery i inne jednoślady, a także osprzęt są przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy, rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).
Miasto zaprasza teraz osoby czy grupy, które mogłyby zorganizować mieszkańcom akademików wycieczki rowerowe po okolicy. Chętni proszeni są o wysyłanie zgłoszeń na adres: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ