Mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia będą mieć własną tężnię solankową. Zobaczcie zdjęcia z budowy!
Na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach trwa budowa tężni solankowej. Drewniana konstrukcja tężni już stoi, a gałązki tarniny są systematycznie układane. Wokół tężni powstają ścieżki, będzie tu też ogród sensoryczny. Zobaczcie zdjęcia z budowy tężni.
Budowa tężni solankowej w Katowicach
Na Osiedlu Tysiąclecia powstaje tężnia solankowa. Budowa jest w toku i idzie pełną parą. Z ulicy nie widać powstającej tężni, jednak gdy miniemy zasłonę zieleni, przy ul. Tysiąclecia 55, znajdziemy plac budowy. Sama tężnia jest już prawie na wykończeniu. Już nawet jej konstrukcja otoczona jest tarniną. Wokół tężni powstają też ścieżki i ogród sensoryczny.
Tężnia solankowa na Osiedlu Tysiąclecia to projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wnioskodawca inwestycji to Agnieszka Piąte. Jej budowa rozpoczęła się w 2022 roku, a zakończy jesienią tego roku (2023).
W ramach inwestycji powstanie tężnia w kształcie kręgu o średnicy 17 m, z wewnętrznym dziedzińcem o średnicy prawie 7 m. Obecnie trwa już końcowy etap budowy. Tężnia powstaje w niewielkim oddaleniu od bloków, będzie także oddzielona od nich drzewami, co pozwoli odwiedzającym na relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków. mówi Malwina Kaczor z Katowickiej Agencji Wydawniczej w imieniu Zakładu Zieleni Miejskiej
Oprócz tężni powstanie także ogród sensoryczny, który również jest finansowany z budżetu obywatelskiego. Tężnia była projektem ogólnomiejskim, natomiast ogród jest lokalnym, ale są budowane razem, ponieważ mają się wzajemnie uzupełniać i dawać mieszkańcom szerszą ofertę rekreacyjną. Na miejscu znajdą się także elementy małej architektury, stojaki na rowery czy ścieżki rowerowe. dodaje Malwina Kaczor
Tężnia to drewniana konstrukcja wyłożona tarniną. Spływająca solanka rozbija się o nie, wytwarzając aerozol pełen dobroczynnych składników i mikroelementów.
Inhalacje pomocne są m.in.
- w chorobach układu górnych dróg oddechowych,
- chorobach reumatycznych,
- alergiach.
W tężni będzie wykorzystywana solanka zabłocka z rejonu Dębowca. Wydobywa się ją z odwiertu "Korona".
Zobaczcie zdjęcia z budowy tężni solankowej: