Mistrzowie ortografii walczyli w Katowicach. Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2024 [Zdjęcia]
Kto sprawnie włada polskim językiem i nie boi się gramatycznych pułapek? 19 października w Katowicach odbył się Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2024. Zobaczcie zdjęcia i tekst dyktanda.
Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2024 w Katowicach
Aktualizacja, 19 października
Nadszedł ten dzień. 19 października do Katowic przyjechali śmiałkowie gotowi zmierzyć się z tekstem pełnym ortograficznych i interpunkcyjnych pułapek. Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2024 odbył się w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów.
Blisko 400 miłośników języka polskiego z całego kraju pisało dziś w Katowicach Ogólnopolskie Dyktando 2024. Narodowe dyktando, które zainicjowała w 1987 roku śp. Krystyna Bochenek, tym razem napisał najlepiej Maciej Biniszewski. Tym samym otrzymał tytuł Mistrza Ortografii Polskiej i nagrodę w wysokości 30 tys. zł. Laureat w Dyktandzie brał udział po raz szósty. Na podium stanął po raz drugi (pierwszy raz w roli Mistrza). Z zawodu i pasji jest matematykiem.
Pierwszą Wicemistrzynią Ortografii Polskiej i nagrodę w wysokości 15 tys. zł została Katarzyna Skałecka. Drugim Wicemistrzem Ortografii Polskiej został Tomasz Kulicki (nagroda 5 tys. zł).
Poniżej prezentujemy tekst dyktanda, które przygotowały prof. Anna Dąbrowska oraz prof. Ewa Kołodziejek:
Fantazmaty polonisty
Rozmarzony, choć co nieco znużony polonista w kobaltowoniebieskim T-shircie z naręczem lilii, szałwii, młodych marchwi i cukinii, z wolna przedzierał się przez burzany i bażyny w kierunku Starej Łomży przy Szosie w kotlinie Narwi.
Lejtmotywem jego rozważań był enchirydion lingwistyczny, w którym chciał umieścić apoftegmaty swoich mistrzów: Noama Chomsky’ego/Chomskiego czy Ferdynanda/Ferdinanda de Saussure’a. Ileż by dał, by w późnowieczornej dyspucie móc poobcować z tak tęgimi umysłami! Ale cóż by on, niebożątko, mało zamożny nauczyciel polonista mógł rzec, siedząc vis-à-vis takiego, dajmy na to, Baudouina de Courtenay! I jaką wybrać formę? Pluralis maiestaticus? Megapomysł! Zagrałby va banque i podjął dyskusję o języku średnio-dolno-niemieckim albo o nie najnowszych, choć trudno akceptowalnych tych wszystkich outsourcingach, overdrive’ach, copywriterach. Poniewczasie pojął jednak, że to mrzonki, że może co najwyżej spisać bon moty owych koryfeuszy lingwistyki i wydać w Wydawnictwie Naukowym PWN.
Znienacka nad jego głową coś zahurgotało i zacharchotało. Zrazu pomyślał, że to niby-śpiew dziwożony nęcącej młodzieńców niczym mszywioły w sadzawce. Zastanawiał się, czy przypomina kobietę-rybę, czy raczej kobietę wampira. Gdyby wiedział, toby stworzył jej portret techniką decoupage’u/dekupażu i powiesił na dędze u wierzei wiejskiego domostwa. Upojony rzegotem rzekotki szedł przez chaszcze nieostrożnie. Nieomal rozdeptał żarłocznego gnatarza rzepakowca, dotknął groźnego bielunia dziędzierzawę, potrącił zbłąkaną dieffenbachię/diffenbachię, pokłuł się kolcami ostrężyny.
Naraz usłyszał huk i chrzęst, a na leśnej drodze pojawił się rozklekotany citroёn, na oko mało sprawny rzęch z wysokoobrotowym silnikiem. Siedział w nim dawno niewidziany koleżka, który jechał do Wnor-Pażoch w Podlaskiem i zapraszał na foie gras i beaujolais. Zawahał się, ale ponaddwudziestoletnia przyjaźń zobowiązuje. Miał trochę hajsu na rozkurz, więc pół zmartwiony, pół szczęśliwy porzucił lingwistyczne miraże i pojechał grać z kumplem w drużbarta. Notabene, pomyślał, nie dobrze, ale wspaniale mieć takiego druha.
Zobaczcie zdjęcia:
Wcześniej pisaliśmy
Po raz kolejny mistrzowie ortografii oraz śmiałkowie niebojący się gramatycznych wyzwań staną "do walki" w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym Dyktando 2024. Konkurs od lat odbywa się w Katowicach. W tym roku zaplanowano go na 19 października (sobota).
Konkurs organizowany jest przez Urząd Miasta Katowice we współpracy z Radą Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz Fundacją im. Krystyny Bochenek. Realizuje go Katowice Miasto Ogrodów. I to właśnie tutaj pisane jest dyktando.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób powyżej 16. roku życia, które zarejestrują się do 11 października 2024 roku. Zapisy już ruszyły. Liczba miejsc jest ograniczona do 500 uczestników – decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w konkursie jest bezpłatny.
Dyktando odbędzie się 19 października 2024 roku o godzinie 10:00. Uczestnicy powinni przybyć na miejsce na godzinę przed rozpoczęciem zmagań. Podczas pisania dyktanda obowiązuje zakaz korzystania z pomocy naukowych oraz urządzeń elektronicznych.
Jury, złożone z wybitnych językoznawców pod przewodnictwem profesor Katarzyny Kłosińskiej, czuwa nad przebiegiem konkursu i oceną prac. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się tego samego dnia około godziny 14:00. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną w wysokości 30 000 złotych oraz tytuł Mistrza Ortografii Polskiej.
Dla laureatów drugiego i trzeciego miejsca przewidziano odpowiednio 15 000 złotych oraz 5 000 złotych.
Regulamin dyktanda dostępny jest TUTAJ, a zapisujemy się W TYM MIEJSCU.