Młodzi mają głos. Na Uniwersytecie Śląskim odbyło się Edukatorium Obywatelskie [Zdjęcia]
Jak młodzi mogą wpłynąć na lokalną społeczność i zmieniać swoje miasto oraz najbliższą okolicę? Jak zachęcać ich do działalności? O tym m.in. rozmawiano podczas Edukatorium Obywatelskiego, które odbyło się na Uniwersytecie Śląskim. Dla uczniów i nauczycieli przygotowano debatę oraz warsztaty.
Edukatorium Obywatelskie w Katowicach
To młodzi są przyszłością naszych miast oraz kraju. Ważne, żeby od najmłodszych lat wiedzieli, w jaki sposób mogą zmieniać swoją okolicę i w jaki sposób być aktywnym społecznie. 9 listopada (czwartek) na Uniwersytecie Otwartym Uniwersytetu Ślaskiego odbyło się Edukatorium Obywatelskie kierowane do uczniów i uczennic oraz nauczycieli i nauczycielek z katowickich szkół.
Celem wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą na temat samorządności uczniowskiej, a także roli szkoły w rozwijaniu kompetencji obywatelskich.
Edukatorium Obywatelskie to bardzo dobry projekt i bardzo się cieszę, że możemy się tutaj spotkać. Jako miasto jesteśmy w pewien sposób zobligowani, a w pewien sposób chcemy, stwarzać takie narzędzia, dzięki którym wy, jako młodzi ludzie, możecie włączyć się w życie miasta. To m.in. Budżet Obywatelski, Zielony Budżet, Inicjatywa lokalna, wCOP drzewo, NaprawmyTo Katowice czy wolontariat przy różnych wydarzeniach. zwrócił się do uczestników sekretarz Miasta Katowice, Maciej Stachura
Chciałbym, żebyście zapamiętali, że ta motywacja musi wynikać z was. Nie czekacie na to, co życie przyniesie, że ktoś wam coś każe zrobić i to zrobicie, że np. potkniecie się o dziurę w drodze i pójdziecie dalej. Chodzi o to, żebyście sami z siebie zaczęli wychodzić z jakąś inicjatywą i my w Katowicach też staramy się nad tym pracować, bo to jest tak naprawdę rozwój kompetencyjny każdego z was. dodaje
Wydarzenie podzielone jest na dwie części. W pierwszej odbywa się debata "Partycypacja obywatelska młodych", w której udział wzięli:
- Marta Zwolińska (Po co to eKo),
- dr hab. Tomasz Nawrocki, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski)
- dr Tomasz Słupik (Uniwersytet Śląski),
- Szymon Sidło (Młodzieżowa Rada Miasta Katowice),
- Maciej Stachura (Sekretarz Miasta Katowice).
Druga część to warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli. W trakcie spotkania uczestnicy rozmawiali o tym, w jaki sposób możemy włączać młodych ludzi w procesy podejmowania decyzji na poziomie lokalnym, a także kształtować postawy odpowiedzialności za własne otoczenie, wspierać tolerancję, uważność na respektowanie praw człowieka i konieczność przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji.