Mrozy to zagrożenie dla bezdomnych osób i zwierząt. Oni potrzebują naszej pomocy
Zima nie odpuszcza, a kilkunastostopniowe mrozy to śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Reagujmy, gdy widzimy osoby bezdomne czy starsze i samotne, które w trakcie mrozów potrzebują naszej pomocy. Nie zapominajmy też o naszych czworonożnych przyjaciołach. Oni też potrzebują ciepła i miski z ciepłym jedzeniem i niezamarzniętą wodą.
Mróz atakuje. Osoby bezdomne potrzebują pomocy
Podczas mrozów osoby bezdomne są narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
Nie przechodźmy obojętnie wobec potrzebujących i informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy potrzebna jest pomoc. Dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie. Gdy zauważymy, że ktoś leży lub siedzi na ziemi, chodniku, przystanku, ławce, przebywa w altance lub pustostanach, nie zastanawiajmy się i informujmy o tym policję albo straż miejską. Wiedząc, że w naszym sąsiedztwie zamieszkują osoby starsze i samotne, zaoferujmy im swoją pomoc.
Prosimy o zgłaszanie informacji o osobach potrzebujących wsparcia, aby umożliwić tym, którzy doświadczają bezdomności, dostęp do godnych warunków życia.apeluje oficer prasowa Straży Miejskiej w Katowicach, starszy strażnik Katarzyna Olschimke
Informacje takie należy kierować do:
- Straż Miejska, tel. 986
- Telefon alarmowy, tel. 112
- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 987.
Pod bezpłatnym numerem Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego udziela informacji na temat możliwych form wsparcia osób bezdomnych, wskazuje najbliższe schroniska, jadłodajnie oraz punkty pomocy medycznej dla potrzebujących na terenie Katowic.
Infolinia działa przez siedem dni w tygodniu, więc można w każdej chwili zadzwonić pod numer 987, jak również 986 Straż Miejska i poinformować, że jest osoba, która potrzebuje pomocy.
Gdzie można otrzymać odzież używaną?
- Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, ul. Jagiellońska 19, czwartki 11:00-14:00.
- Polski Czerwony Krzyż, ul. PCK 8, piątki od 7:00.
- Polski Komitet Pomocy Społecznej, ul. Kozielska 4a, środy-czwartki 10:00-13:00.
- Chrześcijańska Organizacja Charytatywna „TABITA”, ul. Gliwicka 87, piątki 9:00-14:00.
- Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Warszawska 18, poniedziałki 16:00-17:00, wtorki 9:00-14:00, czwartki 9:00-14:00 i 16:00- 17:30.
- Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła ul. Mikołowska 32, środy 16:00-18:00.
- Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości ul. Krasińskiego 27b, poniedziałek-piątek 8:00-11:00.
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko, ul. Fredry 26, pierwszy czwartek miesiąca od 16:00, w kolejne czwartki rano.
Pomoc doraźną bez skierowania, można uzyskać w następujących ośrodkach:
- Ogrzewalnia dla Bezdomnych ul. Sienkiewicza 23, Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne.
- Hotel Pomocy Społecznej ul. Orkana 7a, Katowice - Brynów- kobiety i kobiety z dziećmi.
- Ogrzewalnia ul. Sądowa 1 Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta.
- Schronisko dla Osób Bezdomnych ul. Gliwicka 89a, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.
Dłuższy pobyt jest możliwy w poniżej wymienionych ośrodkach po otrzymaniu decyzji kierującego:
- Dom Noclegowy ul. Krakowska 138 - mężczyźni.
- Hotel Pomocy Społecznej ul. Orkana 7a - kobiety i kobiety z dziećmi.
- Dom Noclegowy „Caritas” ul. Dębowa 23 - mężczyźni.
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, ul. Obrońców Westerplatte 134A – mężczyźni.
- Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, ul. Obrońców Westerplatte 134B - mężczyźni.
W celu uzyskania decyzji kierującej należy się zgłosić do Sekcji ds. Osób Bezdomnych na ul. Macieja 10 tel. (32) 209 00 09
Gdzie można skorzystać z bezpłatnego posiłku?
- Klasztor Sióstr Służebniczek NPM ul. Panewnicka 63, codziennie, w godz. 8:00-9:00,
- Parafia NMP Pl. Szramka 1, od pn do pt., w godz. 11:30-12:30,
- Parafia św. Anny Plac Wyzwolenia 21 od pn. do pt., o godz. 13:00
- Siostry Misjonarki Miłości Matki Teresy z Kalkuty ul. Krasińskiego 27b o godz. 14:30 pn., sob., niedz.- gorący posiłek, wt.- suchy prowiant,
- Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne ul. Jagiellońska 19, codziennie o godz. 16:00 - gorący posiłek.
Gdzie można się bezpłatnie wykąpać?
- Dom Noclegowy ul. Krakowska 138 – łaźnia czynna od pn. do pt., w godz. 8:00-13:00,
- Ogrzewalnia, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, ul. Sądowa 1 czynna całodobowo 7 dni w tygodniu,
- Ogrzewalnia, Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, ul. Sienkiewicza 23, czynna całodobowo 7 dni w tygodniu
Mróz a zwierzęta
W trakcie mrozów pamiętajmy też o naszych czworonożnych przyjaciołach. Pamiętajmy, aby w okresie niskich temperatur zapewnić odpowiednią opiekę i warunki naszym pupilom, które stale przebywają na zewnątrz.
Zwierzęta domowe źle znoszą mrozy, grozi im utrata ciepła, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do ich śmierci. Zwłaszcza psy i koty szybciej marzną, mając bezpośredni kontakt z lodowatym podłożem.
Pamiętajmy, że buda psa powinna być dobrze ocieplona, uszczelniona, odizolowana od podłoża i osłonięta od wiatru. Należy wyścielić ją w środku słomą, a nie kocami, które nabierają wilgoci, co stwarza jeszcze gorsze warunki dla pupilów. Pamiętajmy o ciepłym, wysokoenergetycznym posiłku i o dostępie do niezamarzniętej wody. Jeśli mamy możliwość, na czas dużych mrozów, zapewnijmy naszym pupilom legowisko w garażu czy innym pomieszczeniu gospodarczym.
Zapewnijmy również psu możliwość swobodnego ruchu. Brak ruchu to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu. W okresie silnych mrozów należy zapewnić mu większą dawkę aktywności. Przypominamy, że zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.
Przygotowanie odpowiednich warunków bytowych, umożliwiających zwierzętom przetrwanie mrozów, jest obowiązkiem każdego właściciela i opiekuna, taki obowiązek nakłada na nas Ustawa o Ochronie Zwierząt. Apelujemy, aby o wszystkich przypadkach zwierząt pozostających w czasie mrozów bez schronienia, powiadamiać odpowiednie służby.