Na DTŚ ma być bezpieczniej. Nowy fotoradar skontroluje kierowców na "zakręcie mistrzów"
Zainstalowanie fotoradaru na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej ma poprawić bezpieczeństwo w rejonie tzw. „zakrętu mistrzów”. To miejsce, w którym bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych.
Koniec złej sławy "zakrętu mistrzów"?
Tak zwany „zakręt mistrzów” na rudzkim odcinku DTŚ to miejsce, o którym bardzo często jest głośno z powodu wypadków i kolizji drogowych. W ubiegłym roku doszło tam do 15 zdarzeń, spośród których 3 to wypadki drogowe, w których kierowcy i pasażerowie samochodów zostali ranni. Na całej DTŚ w rejonie miasta Ruda Śląska policja odnotowała 46 zdarzeń, w tym 41 kolizji i 5 wypadków.
Takie fatalne statystyki zmotywowały władze Rudy Śląskiej do działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na odcinku DTŚ przebiegającym przez miasto. Przy słynnym „zakręcie mistrzów” stanął fotoradar. Nieuchronne wysokie mandaty za przekraczanie prędkości mają sprawić, że kierowcy w rejonie niebezpiecznego zakrętu będą zdejmować nogę z gazu i zachowywać większą ostrożność.
Jeszcze pod koniec ubiegłego roku podpisaliśmy protokół przekazania urządzenia Inspekcji. W ostatnim czasie trwały jego testy. Od dziś rozpoczęła się rejestracja tych kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość w tym miejscu. mówi zastępca prezydenta Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer
Apeluję o ostrożną jazdę, szczególnie na tym feralnym zakręcie i mam nadzieję, że już nie będziemy oglądać w Internecie wyczynów kolejnych mistrzów kierownicy w tym miejscu. dodaje wiceprezydent Mejer
Miejskie środki przyspieszyły inwestycję
Starania władz miasta o ustawienie fotoradaru w tym rejonie rozpoczęły się już przed pięcioma laty. Inspekcja Transportu Drogowego wprawdzie pozytywnie zapatrywała się na taką inwestycję, jednak termin jej potencjalnej realizacji był bardzo odległy w czasie. Wobec takiej sytuacji finansowania inwestycji podjęła się Ruda Śląska. Tym sposobem warte 300 tysięcy złotych urządzenie pod koniec ubiegłego roku stanęło przy DTŚ.
Po fazie testowania fotoradaru i pozytywnym zaopiniowaniu jego lokalizacji przez policję i Inspekcję Transportu Drogowego, urządzenie rozpoczęło rejestrowanie pojazdów przekraczających prędkość. Przy fotoradarze zamontowano też dodatkową lampę błyskową, aby w warunkach nocnych poprawić doświetlenie drugiego i trzeciego pasa.
Taryfikator ma zniechęcić do przekraczania prędkości
Kierowcy przekraczający prędkość na rudzkim odcinku DTŚ muszą się teraz liczyć z dotkliwymi karami. Od stycznia 2022 roku przekroczenie prędkości jest dość ostro karane. Maksymalna wysokość mandatu została podniesiona 10-krotnie z 500 do 5000 zł, a grzywny nakładanej przez sąd z 5000 do 30 000 zł.
Najważniejszym efektem ma być jednak zapobieganie niebezpiecznym zdarzeniom drogowym.