Nagroda im. Kazimierza Kutza 2024 dla Agnieszki Holland! "Ambasador Śląska" dla Jana Olbrychta [Galeria zdjęć]
Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka, która rozsławia polskie kino na całym świecie, odebrała w Teatrze Śląskim nagrodę im. Kazimierza Kutza 2024 w Katowicach. Tytuł "Ambasadora Śląska" otrzymał z kolei europarlamentarzysta Jan Olbrycht.
Nagroda im. Kazimierza Kutza dla Agnieszki Holland
Nagroda im. Kazimierza Kutza to uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, odgrywające istotną rolę w aktualnej debacie publicznej oraz przyczyniające się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. W piątek, 16 lutego, w dniu urodzin wybitnego reżysera, otrzymała ją Agnieszka Holland. Reżyserka osobiście pojawiła się w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Ta nagroda jest dla mnie bardzo szczególna. Wyrasta z tego, co jest tutaj i ona ma straszne korzenie. To jest zupełnie inaczej, niż dostać kolejną nagrodę na festiwalu filmowym. To jest dowód zaufania i jakiejś wspólnoty - z Kazimierzem Kutzem, ze Śląskiem i z jego silnym zakorzenieniem w tej śląskiej-polskości.
mówiła naszemu dziennikarzowi reżyserka Agnieszka Holland
To jest wyróżnienie, które pokazuje, że nie zawsze sprawdza się teza, że najgorzej jest u siebie. To jest dla mnie ważne, że środowisko na Śląsku dostrzega to, co ja robię poza Śląskiem. To zamknięcie pewnego etapu, ale i zobowiązanie, żeby kontynuować kolejne działania.
dodaje "Ambasador Śląska" europoseł Jan Olbrycht
Poniżej skład kapituły, który przyznał nagrodę dla Agnieszki Holland:
- Iwona Świętochowska-Kutz
- Robert Talarczyk,
- prof. dr hab. Ryszard Koziołek,
- dr Marcin Krupa,
- Piotr Zaczkowski
- Edyta Sytniewska
- dr Jacek Siebel
- Ewa Niewiadomska
- Olgierd Łukaszewicz
- Halina Bieda
- prof. dr hab. Antoni Cygan
- prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz
- prof. zw. dr hab. Andrzej Gwóźdź
- dr Jerzy Illg
- Aleksandra Klich
- Dariusz Kortko.
Laureaci Nagrody im. Kazimierza Kutza to wybitne osobistości, które łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, tak jak czynił to patron nagrody Kazimierz Kutz. W poprzednich edycjach nagrodą uhonorowani zostali Maja Kleczewska, Szczepan Twardoch i Anna Dymna.
Kazimierz Kutz bez wątpienia zapisał się w historii naszego miasta, Śląska i całej Polski. Jestem dumny, że jeszcze za życia doceniliśmy jego działania nadając tytuł Honorowego Obywatela Katowic, a teraz jako jedyni w skali kraju tę pamięć o wybitnym Mistrzu pielęgnujemy w postaci Nagrody im. Kazimierza Kutza.
przypomina prezydent Katowic, Marcin Krupa
Przypomnijmy, że nagroda ma charakter finansowy: laureat Nagrody im. Kazimierza Kutza otrzymał 50 000 zł, a także statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę. Zgodnie z regulaminem Kapituła miała także możliwość wręczenia dodatkowego wyróżnienia – tytułu „Ambasador Śląska”, który ma charakter honorowy. W tym roku otrzymał je Jan Olbrycht.
Organizatorami Nagrody im. Kazimierza Kutza są Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Fundatorem nagrody jest Miasto Katowice.
Nagrodę im. Kazimierza Kutza ustanowiono w 2020 roku z inicjatywy prezydenta Katowic Marcina Krupy, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego Ryszarda Koziołka i dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka. Nagroda po raz pierwszy została wręczona 16 lutego 2021 roku – w dniu urodzin Kutza – na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.
Nagroda im. Kazimierza Kutza 2024 - nominacje
Byli to:
- Daria ze Śląska
Daria ze Śląska jest wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką i producentką muzyczną. Jej debiutancka płyta „Daria ze Śląska tu była”, wydana w kwietniu 2023 roku przez wytwórnię Jazzboy Records, sprawiła, że artystka została okrzyknięta artystycznym odkryciem roku. Łączy brzmieniową różnorodność z intymnymi tekstami pełnymi popkulturowych odniesień. Była nominowana do Odkryć Empiku 2022. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Pochodzi z Katowic.
- Krzysztof Głuchowski
Krzysztof Głuchowski jest aktorem, reżyserem i producentem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Od września 2016 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Za jego dyrekcji na jednej z najważniejszych polskich scen powstały m.in. głośne „Dziady” w reżyserii Mai Kleczewskiej czy obsypany nagrodami muzyczny spektakl „1989” – tworzący „pozytywny mit, historię, która dobrze się kończy”. Jest laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru 2023.
- Agnieszka Holland
Agnieszka Holland to reżyserka i scenarzystka, która rozsławia polskie kino na całym świecie; jako wnikliwa obserwatorka i wrażliwa artystka swoimi dziełami podejmuje najważniejsze tematy rozpalające debatę publiczną. Odważnie i jednoznacznie staje w obronie fundamentalnych wartości, takich jak demokracja, wolność słowa czy prawa człowieka. Laureatka wielu prestiżowych międzynarodowych nagród i wyróżnień. W 2012 roku film „W ciemności” w jej reżyserii otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Wyreżyserowana przez Holland „Zielona granica” z 2023 r. bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych filmów ostatnich lat.
- Aleksander Nowak
Aleksander Nowak jest kompozytorem, gitarzystą i pedagogiem. Jako profesor nadzwyczajny katowickiej Akademii Muzycznej pracuje w Katedrze Kompozycji i Teorii Muzyki, kształcąc studentów z zakresu m.in. współczesnych technik kompozytorskich i notacji muzycznej. Jest laureatem wielu nagród, w tym Nagrody „Gwarancje Kultury” (2011), „Paszportu Polityki” (2018), Nagrody Onetu O!lśnienia (2020), Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2020, 2021) oraz Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (2021).
- Joanna Szczepkowska
Joanna Szczepkowska jest aktorką teatralną i filmową, a także pisarką i felietonistką. Od półwiecza aktywna na scenie i poza nią – od wielu lat jej znakiem rozpoznawczym jest zaangażowanie w działalność społeczną. Grała na najważniejszych warszawskich scenach, m.in. w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim; twórczyni Teatru na Dole i stworzonego w pandemii Teatru Pudło. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody im. Konstantego Puzyny, którą otrzymała m.in. „za końce i początki, które ogłosiła lub spowodowała”.