"NaprawmyTo" w Katowicach! Ponad 29 tysięcy alertów i ponad 26 tysięcy napraw

Redakcja WKATOWICACH.eu
14.04.2023w Katowicach

29 tysięcy spraw zgłoszonych, ponad 26 tysięcy napraw - to efekt pięciu lat działania platformy NaprawmyTo w Katowicach. Najwięcej zgłoszeń mieszkańców dotyczyło niedziałającego oświetlenia, uszkodzonej infrastruktury (dróg i chodników), znaków drogowych, utrzymania zieleni czy dzikich wysypisk. Do popularnych należą też alerty związane z uszkodzoną infrastrukturą wodociągową czy graffiti.

uszkodzona  studzienka

NaprawmyTo w Katowicach!

Dzikie wysypisko śmieci, uszkodzona nawierzchnia drogi, wyrwane znaki drogowe, albo niedziałające oświetlenie? Jeżeli mieszkańcy widzą taki problem, mogą go zgłaszać dzięki specjalnej platformie NaprawmyTo w Katowicach. Takich zgłoszeń, w ciągu pięciu lat, było już ponad 29 tysięcy, z czego ponad 26 tysięcy napraw.

Zależy mi na dobrej współpracy z mieszkańcami i na tym, żeby ułatwić im kontakt z urzędem. Dlatego ponad 5 lat temu podjąłem decyzję, żeby w tym celu udostępnić katowiczanom intuicyjne i transparentne narzędzie. Dzięki stronie internetowej i aplikacji działających w ramach platformy NaprawmyTo, dostrzeżoną w przestrzeni miasta usterkę możemy zgłosić w ciągu niespełna minuty. Zgłoszenia i stopień ich realizacji są widoczne dla wszystkich, a osoby zainteresowane dostają mailowe powiadomienia o postępach. Dzięki temu możemy śledzić efekty nie tylko swojego zgłoszenia, ale też innych mieszkańców. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Statystyki zgłaszanych i zrealizowanych spraw pokazują, że mieszkańcy chętnie korzystają z tego narzędzia. Oczywiście ze względu na złożoność niektórych zgłoszeń nie ma możliwości ich natychmiastowej realizacji, jednak pracownicy służb miejskich dokładają starań, by były one załatwiane jak najsprawniej. dodaje prezydent Katowic

Dokładnie 13 kwietnia 2018 roku Urząd Miasta w Katowicach oficjalnie uruchomił aplikację NaprawmyTo, stworzoną przez organizacje pozarządowe i udostępnianą miastom, które zdecydują się na taką bezpośrednią formę współpracy z mieszkańcami. W założeniu chodziło o proste narzędzie dające możliwość wskazania usterek wymagających naprawy w przestrzeni miasta, w trzech najważniejszych kategoriach: infrastruktura, bezpieczeństwo i przyroda. Dla zgłaszania spraw niemieszczących się w żadnej z nich, powstała kategoria „inne”.

telefon komórkowy aplikacja

Aplikacja zgromadziła dotąd ponad 29 tysięcy alertów, z których ponad 26 tysięcy zostało naprawionych. Tylko w 2022 zrealizowanych zostało 1639 zgłoszeń w kategorii infrastruktury, 700 w kategorii przyrody i 406 w kategorii bezpieczeństwa. W kategorii inne (m.in. graffiti) rozwiązania doczekało się 534 zgłoszeń.

Trzon zespołu, którego zadaniem jest przyjmowanie i rozwiązywanie zgłoszeń mieszkańców, stanowią pracownicy: Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Straży Miejskiej, Zakładu Zieleni Miejskiej, Katowickich Wodociągów, Wydziału Transportu, Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Wydziału Kształtowania Środowiska, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, Wydziału Budynków i Dróg oraz Katowickich Inwestycji S.A. Żeby skutecznie reagować na zgłoszenia, członkowie zespołu nie tylko współpracują między sobą, ale też nawiązują kontakty z podmiotami prywatnymi: instytucjami, spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami terenów i gestorami sieci. wymienia naczelnik wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice, odpowiadającego za działanie platformy w mieście, Marta Chmielewska

W 2022 roku średnia miesięczna zgłoszeń mieszkańców w aplikacji wyniosła 462. Tempo i sposób naprawy zależą od stopnia skomplikowania sprawy. Bardzo ważne jest też, żeby do zgłoszeń dodawać zdjęcia i dokładny opis problemu. Naprawy realizowane są z bieżących budżetów miejskich jednostek i spółek. NaprawmyTo.pl jest więc narzędziem, służącym zgłaszaniu drobnych napraw i remontów.

Sporo zgłoszeń dotyczących kwestii porządkowych rozpatrywanych jest przez katowicką Straż Miejską - Pamiętajmy, że aplikacja Naprawmyto.pl nie powinna służyć do zgłaszania zdarzeń wymagających pilnej interwencji. W takich wypadkach zawsze konieczne jest powiadomienie służb działających całodobowo, najlepiej za pomocą numerów telefonów alarmowych. zaznacza komendant Straży Miejskiej w Katowicach, Paweł Szeląg

Ławeczka Ligota MZUiM

Alerty można zgłaszać zarówno przez stronę internetową www.katowice.naprawmyto.pl jak i przez aplikację mobilną na systemy Android oraz iOS. Alerty dodawane przez zalogowanych użytkowników pojawiają się na mapie od razu, natomiast te od osób anonimowych podlegają obowiązkowej moderacji. Powiadomienia o kolejnych etapach rozwiązywania sprawy dostają tylko zalogowani mieszkańcy. Każdy alert można komentować, popierać i udostępniać na portalach społecznościowych. Mapę alertów i całą historię napraw można śledzić na stronie NaprawmyTo.pl - Katowice.

Do tej pory w ramach Naprawmyto.pl w całej Polsce rozwiązano prawie 69 tys. spraw. Aktualnie aplikacja działa w ponad 20 polskich miastach.

Zobacz także

Jantor Cup 2023 w Katowicach. Na lodowisku rywalizują hokeiści, którzy nie mają jeszcze 12 lat [Zdjęcia]
Jantor Cup 2023 w Katowicach. Na lodowisku rywalizują hokeiści, którzy nie mają jeszcze 12 lat [Zdjęcia]
Sportowe

Jantor Cup 2023 w Katowicach. Na lodowisku rywalizują hokeiści, którzy nie mają jeszcze 12 lat [Zdjęcia]

"Bitwa o Katowice", czyli derby KS 27 Katowice - AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice
"Bitwa o Katowice", czyli derby KS 27 Katowice - AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice
Sportowe

"Bitwa o Katowice", czyli derby KS 27 Katowice - AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice

Trzeci raz po majstra? Nowy kontrakt trenera GKS-u Katowice, Jacka Płachty
Trzeci raz po majstra? Nowy kontrakt trenera GKS-u Katowice, Jacka Płachty
Sportowe

Trzeci raz po majstra? Nowy kontrakt trenera GKS-u Katowice, Jacka Płachty

do góry