Niezwykła wystawa w Muzeum Historii Katowic. Zobaczymy prace uczniów NSPP “Arka Noego”
Ponad 40 prac uczniów NSSP „Arka Noego” prezentowanych jest na wystawie w Muzeum Historii Katowic. - Jednym z ważnych elementów pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną jest rozwijanie ich kreatywności. Wspaniale, kiedy jej efekty możemy pokazać szerokiemu gronu odbiorców, dlatego bardzo się cieszymy, że po raz kolejny możemy zaprosić na tę wyjątkową wystawę - mówi prezes fundacji „Arka Noego”, która prowadzi szkołę, Magdalena Skorupa-Grajner.
Prace uczniów "Arki Noego" w Muzeum Historii Katowic
Fundacja „Arka Noego” współpracuje z Muzeum Historii Katowic już od kilku lat. Motywem prac prezentowanych podczas tegorocznej wystawy jest temat związany z zimą oraz świąteczno-noworocznym okresem. Prace powstały pod opieką wychowawców klas oraz Katarzyny Ręki, nauczycielki plastyki, która jest też koordynatorką wystawy z ramienia „Arki Noego”.
Podczas tworzenia prac wykorzystano przeróżne techniki. Wszystko po to, by każdy mógł się zaprezentować na miarę swoich możliwości. To ogromny zaszczyt i sukces, że możemy pokazać, jaką wyobraźnię mają nasi uczniowie, jak potrafią być staranni i kreatywni. Tym bardziej cieszy nas, że tak wiele osób wzięło udział w wernisażu otwierającym wystawę. To było święto całej naszej społeczności. mówi prezes fundacji „Arka Noego”, Magdalena Skorupa-Grajner
W NSSP „Arka Noego” uczy się 40 uczniów - dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, a także z niepełnosprawnością sprzężoną, w większości są to osoby z zespołem Downa. Fakt, że ich prace są prezentowane w takim miejscu jak Muzeum Historii Katowic, to dla uczniów-twórców jeden z elementów budowania poczucia wartości.
Jesteśmy bardzo wdzięczny dyrekcji oraz pracownikom Muzeum Historii Katowic za otwartość i ciepło, z jakimi za każdym razem jesteśmy przyjmowani. Czujemy się tam zawsze swobodnie i bezpiecznie. To bardzo ważne zarówno dla naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli, bo pokazuje, że sztuka, niezależnie o ograniczeń osób, które ją tworzą, jest uniwersalna i ważna w życiu człowieka. podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner
Zajęcia twórcze dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie to nie tylko możliwość wartościowego spędzania czasu, ale także forma terapii.
Każda forma ekspresji przyczynia się do rozwoju, przede wszystkim uczy wyrażania siebie oraz wpływa pozytywnie na samoakceptację. Zajęcia twórcze, które są ważnym elementem naszej oferty, stymulują zarówno procesy poznawcze, emocjonalne, jak i kształtowania silnej woli. Dzięki nim możemy doskonalić zdolności, które co chwilę odkrywają przed nami nasi uczniowie. Warto podkreślić, że aby wzmacniać zdolności twórcze dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, trzeba dostarczyć im materiałów, które rozwijać będą ich wyobraźnię, chwalić każdy przejaw indywidualności z ich strony, a także eksponować osiągnięcia. O te dwa pierwsze elementy dbamy w szkole, wystawa w Muzeum Historii Miasta Katowice realizuje ten trzeci. mówi Magdalena Skorupa-Grajner.
Prace plastyce uczniów NSSP Arka Noego będzie można podziwiać w Muzeum Historii Katowic do końca stycznia 2023 roku.