Noc Muzeów w Katowicach w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności [Zdjęcia]

Mateusz Terech
13.05.2023w Katowicach

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, by odwiedzić muzea w swojej okolicy. W Katowicach nie brakuje placówek kulturalnych, które w weekend między 12 a 14 maja otworzą na oścież drzwi dla odwiedzających, organizując przy tym wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących. Wśród miejsc, które warto odwiedzić, są m.in. Muzeum Śląskie i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia z wydarzeń w SCWiS.

Noc Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Noc Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Aktualizacja, 13 maja:

Jak wiele placówek o charakterze muzealnym, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przygotowało na Noc Muzeów (13 maja) szereg atrakcji dla gości. Pierwsi odwiedzający zjawili się w murach centrum jeszcze przed godziną 15:00, czyli przed oficjalnym rozpoczęciem Nocy Muzeów. Byli zainteresowani grami historycznymi, a zwłaszcza figurkową rekonstrukcją bitwy pod Konotopem.

Dużym zainteresowaniem cieszy się zarówno sama wystawa stała opowiadająca o walce o wolność w czasach PRL, dziś udostępniona do zwiedzania za darmo, jak i wszystkie inne atrakcje, przygotowane na ten wieczór. Oprócz gier historycznych, odbywają się także m.in. warsztaty kreatywne, podczas których młodsi i starsi robią np. pieczątki niczym podziemni drukarze w latach stanu wojennego, a także wykonują imitacje pozłacanych medali upamiętniających górników zastrzelonych przez ZOMO podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" 16 grudnia 1981 r.

Goście ŚCWiS mają dziś unikalną okazję przejścia w grupach po wybranych obiektach kopalni "Wujek", po których oprowadzają świadkowie historii - uczestnicy pamiętnego strajku w pierwszych dniach stanu wojennego, zakończonego krwawą pacyfikacją przez ZOMO.

Na zakończenie Nocy Muzeów odbędą się dwa widowiska: multimedialny pokaz historyczny na jednej ze ścian kopalnianych budynków oraz spektakl "Teatr domowy stanu wojennego" w wykonaniu uczniów i absolwentów chorzowskiego LO im. Juliusza Słowackiego.

Drzwi Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności będą otwarte w Noc Muzeów do godz. 22:00.

Zobaczcie zdjęcia:

23 zdjęć

Noc Muzeów 2023 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Wcześniej informowaliśmy:

Wśród licznych wydarzeń, jakie czekają na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów, 13 maja, są atrakcje przygotowane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Placówka, znana z upamiętniania dziewięciu górników zastrzelonych przez ZOMO w kopalni „Wujek” 16 grudnia 1981 r., zaprasza nie tylko do darmowego zwiedzania swojej nowoczesnej, multimedialnej wystawy historycznej, ale także zapowiada kilka niecodziennych wydarzeń. Będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień dla zwiedzających eksponaty i… miejsca na terenie kopalni „Wujek”. Drzwi ŚCWiS będą otwarte dla gości od godziny 15:00 do 22:00.

Atrakcją będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, spacer po terenie kopalni z przewodnikiem, którym będzie świadek historii - uczestnik strajku w 1981 r. Oprowadzi on po miejscach związanych z tamtymi przełomowymi wydarzeniami.

Na samej wystawie, opowiadającej o walce Polaków o wolność od końca II wojny światowej po rok 1989, będzie można zobaczyć najnowsze eksponaty - guziki katyńskie, pochodzące z mundurów policjantów ekshumowanych w Miednoje, a także nigdy dotąd niepokazywaną tarczę ZOMO, która od dnia pacyfikacji po dziś dzień przeleżała ukryta na terenie kopalni. Do ŚCWiS została przekazana przez górników dosłownie w ostatnich dniach.

W klimat lat 80. ubiegłego stulecia przeniosą gości wydarzenia towarzyszące. Zarówno młodzież, jak i dorośli poczują się jak w podziemnej drukarni za sprawą warsztatów artystycznych, na których będą mogli spróbować sił m.in. w sztuce linorytu i drukowania. Będzie też okazja poćwiczyć techniki medalierskie, wykonując medal upamiętniający historyczne wydarzenia w KWK „Wujek”.

Na pasjonatów gier planszowych będzie czekał Pokój Gier, a w nim gry historyczne. Ale nawet dla tych, którzy nie będą chcieli zagrać, będzie przygotowana szczególna atrakcja - figurkowa rekonstrukcja bitwy pod Konotopem w 1659 r., w której armia polsko-kozacka pokonała Moskwę.

Krótką lekcją historii będzie widowisko multimedialne, prezentowane po zmroku, o godz. 21:00, na jednej ze ścian Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Będzie to krótka opowieść przypominająca klimat lat 80., wprowadzenie stanu wojennego, strajk w kopalni „Wujek” i jego pacyfikację.

W pamięci uczestników tegorocznej Nocy Muzeów w ŚCWiS niewątpliwie na długo pozostanie niecodzienne wydarzenie, jakim będzie, o godz. 21:15, przedstawienie „Teatru domowego stanu wojennego”. Widzów przeniesie ono w klimat podziemnych spektakli, wystawianych w latach 80. na nielegalnych spotkaniach w prywatnych mieszkaniach. Scenariusz powstał w czasie stanu wojennego, a kanwą stały się zapiski rodzin górników pozostawiane po pacyfikacji „Wujka” pod kopalnianym krzyżem. Sztukę, która wtedy była prezentowana w podziemiu, teraz przypomną aktorzy Kawiarenki Literackiej, czyli uczniowie i absolwenci Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcące LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

8 zdjęć

Noc Muzeów w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Jak przystało na instytucję wywodzącą się z funkcjonującej przed laty Izby Pamięci Kopalni „Wujek”, w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności nie zabraknie też elementu edukacji górniczej. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów będzie tam można zobaczyć z bliska i poznać szczegóły galowego górniczego munduru, dowiadując się na przykład, jakie są oznaczenia górnicze, co to jest czako, czy skąd wziął się na nim pióropusz.

Choć Noc Muzeów w ŚCWiS potrwa 7 godzin, to jednak na niektórych wydarzeniach liczba uczestników jest ograniczona, dlatego obowiązują na nie wcześniejsze zapisy.

Informacje o programie Nocy Muzeów i zapisach są dostępne TUTAJ.

Noc Muzeów w Muzeum Śląskim w Katowicach

W sobotę, 13 maja, Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wydarzenie dostępne dla każdego. Na zwiedzających czekać będą liczne atrakcje, w tym warsztaty ze światłem i ciemnością, spektakl teatralny z audiodeskrypcją, oprowadzenia po wystawie dotykowej z niewidomymi przewodnikami oraz koncert finałowy zespołu Sorry Boys tłumaczony na polski język migowy. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest światło i ciemność.

Na szczególną uwagę zasługują propozycje, które poszerzą tradycyjny sposób percepcji sztuki, a także ukażą współpracę zespołową osób niewidomych, głuchych i słyszących.

W programie przewidziano m.in.:

  • Warsztaty flamenco dostępne dla osób głuchych i słabosłyszących, prowadzone przez tancerkę i nauczycielkę Joannę Mazurek z Tańca Duszy, a także warsztaty poetyckie kierowane do osób, które zaczynają swoją przygodę z poezją - zajęcia dostępne są dla osób niewidomych i słabowidzących, a poprowadzi je Maciej M. Szczawiński, poeta, krytyk literacki, redaktor Polskiego Radia Katowice.
  • Wykład dr. Wojciecha Ejsmonda z dziedziny archeologii pt. „Światło złota i ciemność grobowca Tutanchamona” (tłumaczony na Polski Język Migowy). Wnętrze grobowca po raz pierwszy ujrzano dopiero 26 listopada 1922 roku. Tego dnia padły znane słowa, wypowiedziane przez Cartera zaglądającego ze święcą do środka: „Widzę rzeczy cudowne!”. Tutanchamon nie należał do wybitnych władców Egiptu, ale odkrycie Cartera i bogactwo zabytków z grobowca młodego faraona sprawiły, że poniekąd to właśnie dzięki niemu poznaliśmy wiele faktów na temat życia starożytnych Egipcjan. Dlatego też Tutanchamon pozostaje jednym z najbardziej znanych faraonów.
  • Oprowadzanie w ciemności, w czasie którego niewidomi przewodnicy w całkowicie zaciemnionej sali zapoznają nas za pomocą dotyku z wybranymi dziełami sztuki i obiektami etnologicznymi. Grymas Laokoona, ekstaza św. Teresy, tajemniczy uśmiech Kurosa będą dostępne w formie gipsowych kopii słynnych dzieł sztuki. Będzie też można porównać maski obrzędowe afrykańskie i polskie, z obrzędu „Dziadów żywieckich”, a także zapoznawać się przez dotyk z malarstwem. Na wystawie zostaną zaprezentowane różne metody przybliżania obrazów osobom niewidomym - płaskorzeźba, relief frezowany w masie plastycznej oraz kopia obrazu olejnego pozwalająca na poczucie dłonią faktury farby i płótna. Oprowadzać będą niewidomi przewodnicy, na co dzień pracujący w „Ważnym Miejscu. Tajemnicy ciemności”.
  • Warsztaty tworzenia neonów z tłumaczeniem na polski język migowy. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez katowickie studio Neon Irsa dowiedzą się: skąd się wzięły neony, gdzie można zobaczyć te najpiękniejsze, czy to prawda, że Katowice były kiedyś nazywane polskim Las Vegas i czy każdy może zrobić neon.
  • Wystawę „Licho nie śpi - diabły z kolekcji Działu Etnografii.” Licho nie śpi? Na pewno? Każdego, kto chciałby się o tym przekonać, zapraszamy na wyjątkowo przygotowaną ekspozycję, gdzie w półmroku, z latarką w dłoni, będziemy mogli to sprawdzić. Zobaczymy czarcie grono, czyli diabły groźne, szydercze, łobuzerskie. Jedne budzące lęk, inne z figlarnymi uśmiechami. Niektóre w towarzystwie swoich pomocnic - złowieszczych czarownic. Wyobrażenia diabłów wprowadzą nas w świat baśni i fantazji, z pewnością zaintrygują formą i ekspresją. Odwiedzający wystawę, przeglądając się w diabelskim lustrze, sam będzie mógł się przekonać, czy ma w sobie coś z czarta.
  • Finałowy koncert zespołu Sorry Boys, który rozpocznie się o godzinie 23:15 (z tłumaczeniem tekstów piosenek na polski język migowy). Sorry Boys to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie alternatywno-popowej. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska, Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Debiutancka płyta „Hard Working Classes” ukazała się w 2010 roku i zebrała znakomite recenzje. Kolejne wydawnictwo pt. „Vulcano” zostało uznane za jeden z najlepszych polskich albumów 2013 roku - ta płyta ugruntowała pozycję Sorry Boys jako zespołu nowatorskiego, sięgającego po nieoczywiste rozwiązania. W 2016 roku muzycy zaprezentowali album „Roma”, który ponownie znalazł się w stawce wielu podsumowań płytowych: To jeden z tych zespołów, który tchnął nowe życie w polski pop, który szturmem wziął sceny klubowe i festiwalowe. Ich ostatni album „Roma” to majstersztyk. („Gazeta Wyborcza”). Wydawnictwo przyniosło zespołowi nominację do Fryderyka 2017 w kategorii „Album Roku - Muzyka Alternatywna” i przysporzyło wielu nowych fanów. Koncert w ramach Dostępnej Nocy Muzeów będzie po raz pierwszy w historii zespołu tłumaczony na PJM.

Pełny program Dostępnej Nocy Muzeów wraz z informacją o pozostałych aktywnościach i atrakcjach można znaleźć TUTAJ.

Zobacz także

Solidarność do wojska! Nowa wystawa w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach już dostępna [Zdjęcia]
Solidarność do wojska! Nowa wystawa w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach już dostępna [Zdjęcia]
w Katowicach

Solidarność do wojska! Nowa wystawa w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach już dostępna [Zdjęcia]

Zakładowy Dom Kultury przy KWK "Wujek" już nie istnieje. Rozbiórka dobiega końca [Zdjęcia]
Zakładowy Dom Kultury przy KWK "Wujek" już nie istnieje. Rozbiórka dobiega końca [Zdjęcia]
w Katowicach

Zakładowy Dom Kultury przy KWK "Wujek" już nie istnieje. Rozbiórka dobiega końca [Zdjęcia]

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach może wygrać prestiżowy plebiscyt. Trwa głosowanie internautów!
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach może wygrać prestiżowy plebiscyt. Trwa głosowanie internautów!
w Katowicach

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach może wygrać prestiżowy plebiscyt. Trwa głosowanie internautów!

[Weekend w Katowicach] Noc Muzeów, strażackie święto na Nikiszu i wiele innych atrakcji. Czego nie można przegapić w najbliższy weekend?
[Weekend w Katowicach] Noc Muzeów, strażackie święto na Nikiszu i wiele innych atrakcji. Czego nie można przegapić w najbliższy weekend?
w Katowicach

[Weekend w Katowicach] Noc Muzeów, strażackie święto na Nikiszu i wiele innych atrakcji. Czego nie można przegapić w najbliższy weekend?

Noc Muzeów z Muzeum Historii Katowic. Co będzie się działo?
Noc Muzeów z Muzeum Historii Katowic. Co będzie się działo?
w Katowicach

Noc Muzeów z Muzeum Historii Katowic. Co będzie się działo?

do góry