Nocna prohibicja w Katowicach. Sprawdzamy, w których dzielnicach Katowic jest zakaz sprzedaży alkoholu w nocy
Część Katowic objęta jest zakazem sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, czyli tzw. „nocną prohibicją”. W niektórych dzielnicach Katowic nie można kupić alkoholu między godziną 22:00 a 6:00. Są jednak dzielnice Katowic, w których „nocna prohibicja” nie obowiązuje. Sprawdzamy, gdzie w Katowicach można kupić alkohol przez całą dobę, a gdzie w nocy jest to zabronione.
Nocna prohibicja w Katowicach
Które dzielnice Katowic mają zakaz sprzedaży alkoholu w nocy?
Wprowadzenie „nocnej prohibicji” w dzielnicach Katowic zawsze jest poprzedzone konsultacjami społecznymi. Zgodnie z prawem, władze miasta mogą na całym jego obszarze lub w wybranych dzielnicach wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu pomiędzy godziną 22:00 a 6:00. W Katowicach jest kilka dzielnic, gdzie obowiązuje „nocna prohibicja”. We wszystkich tych częściach miasta, za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych opowiedzieli się mieszkańcy.
Alkoholu w nocy nie kupimy w następujących dzielnicach Katowic:
- Śródmieście,
- Załęże,
- Szopienicach-Burowiec,
- Bogucice,
- Dąbrówka Mała.
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy, czyli tzw. nocna prohibicja, obowiązuje na całym obszarze tych dzielnic Katowic. Pomiędzy 22:00 a 6:00 w sklepach ekspedienci mają obowiązek odmówić sprzedaży alkoholu.
Gdzie nie ma prohibicji w Katowicach?
Poza wymienionymi pięcioma dzielnicami Katowic nie obowiązuje tzw. nocna prohibicja. W pozostałych dzielnicach miasta alkohol można więc kupić całą dobę. Mimo że w niektórych dzielnicach Katowic prowadzone były konsultacje społeczne dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, to nie wszędzie mieszkańcy zgodzili się na wprowadzenie zmian. Przeciwko obowiązywaniu tzw. nocnej prohibicji byli mieszkańcy:
- Osiedla Tysiąclecia,
- Giszowca,
- Zawodzia,
W pozostałych dzielnicach pomysł nie był nawet konsultowany z mieszkańcami. Nocna prohibicja nie obowiązuje więc także:
- na Osiedlu Witosa,
- na Osiedlu Paderewskiego – Muchowcu,
- w Dębie,
- w Wełnowcu-Józefowcu,
- w Załęskiej Hałdzie-Brynowie,
- na Osiedlu Zgrzebnioka,
- w Ligocie-Panewnikach,
- w Janowie-Nikiszowcu,
- w Murckach,
- w Piotrowicach-Ochojcu,
- w Zarzeczu,
- w Kostuchnie,
- w Podlesiu.
We wszystkich tych dzielnicach alkohol można zakupić przez całą dobę.
Jak działa nocna prohibicja w Katowicach?
W dzielnicach Katowic, w których wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu, między 22:00 a 6:00 nie można kupić żadnego napoju zawierającego alkohol w godzinach obowiązywania zakazu. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.
Zwykle konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia tzw. nocnej prohibicji są w Katowicach prowadzone, kiedy z prośbą o nie zwraca się do władz miasta Rada Dzielnicy, lub sami mieszkańcy. Wówczas przeprowadza się głosowanie, poprzedzone spotkaniami konsultacyjnymi, pomiędzy przedstawicielami władz Katowic a mieszkańcami dzielnicy, w której prowadzone są konsultacje.
Jeśli zakaz zostaje wprowadzony, to nie obowiązuje on w pubach, klubach, barach czy restauracjach – tam nadal można serwować alkohol przez całą dobę. Nie można go jednak sprzedawać w sklepach.
Skutki wprowadzenia „nocnej prohibicji” w niektórych dzielnicach Katowic
Statystyki pokazują, że tam, gdzie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, jest bezpieczniej. Liczba interwencji służb porządkowych związanych z nietrzeźwością i spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych spadła po wprowadzeniu tzw. nocnej prohibicji w niektórych dzielnicach Katowic.
Już po pierwszym roku obowiązywania ograniczeń w sprzedaży alkoholu spadła o 54% liczba udzielanych pouczeń oraz o 29% liczba doprowadzeń do izby wytrzeźwień przez policję. Podobne efekty odnotowała również straż miejska.
Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach.
W naszym regionie tzw. nocną prohibicję wprowadzono m.in. w miastach sąsiadujących z Katowicami: Mysłowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Tychach, Mikołowie i Rudzie Śląskiej.