Nowe ładowarki dla autobusów elektrycznych w Katowicach. Powstały przy MDA Sądowa
Przy Międzynarodowym Dworcu Autobusowym Sądowa w Katowicach powstały dwie stacje ładowania dla autobusów elektrycznych. Z nowych ładowarek, sfinansowanych przez Metropolię, skorzystają nowe autobusy elektryczne, które w ostatnim czasie dotarły do PKM Katowice.
Nowe ładowarki w Katowicach
Stacja ładowania przy dworcu autobusowym na ul. Sądowej to pierwsze tego typu urządzenia w mieście. Do tej pory jedyne urządzenia ładujące dla autobusów elektrycznych w PKM Katowice znajdowały się na terenie zajezdni. Prace nad montażem dwóch ładowarek przy MDA Sądowa trwały w tym miejscu od połowy maja, a obecnie inwestycja jest już ukończona. Ich budowa oraz dostarczenie nowych, elektrycznych autobusów to projekt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Całość inwestycji wyniosła 107 mln zł, za co Metropolia kupiła 32 autobusy elektryczne oraz 16 mobilnych i 11 szybkich ładowarek pantografowych. Ich zakup dostał sfinansowany w ramach otrzymanej dotacji z programu GEPARD II.
Ładowarki nie są jeszcze uruchomione, ponieważ konieczne jest przeprowadzenie testów i odbiorów. Możliwość ładowania autobusów na Sądowej pozwoli na uzyskanie dłuższego czasu pracy pojazdów i lepszego rozplanowania harmonogramów, bez konieczności zjazdu na zajezdnię.
mówi nam reprezentująca PKM Katowice, Malwina Kaczor zKatowickiej Agencji Wydawniczej
Stacja ładowania dla nowych autobusów
Projekt GZM, prócz wybudowania stacji ładowania w kilku miastach Metropolii, zakłada również zakup nowych, elektrycznych autobusów. Po Katowicach kursować będzie łącznie 8 nowych, zeroemisyjnych autobusów, które będą przeznaczone na linie 9 i 10. To właśnie nim mają służyć ładowarki przy ul. Sądowej. W przypadku innych linii obsługiwanych przez autobusy elektryczne konieczny będzie zjazd na zajezdnię.
Nowa stacja ładowania jest wyposażona w dwa stanowiska dla autobusów elektrycznych. Proces ładowania odbywa się tutaj za pomocą odwróconego pantografu. Pojazd podjeżdżając na stanowisko, musi ustawić się bezpośrednio pod nim. Urządzenie wykrywa odpowiednie położenie autobusu, o czym informuje kierowcę wyświetleniem niebieskiej kontrolki. Wówczas uruchomiony zostaje proces ładowania, a autobus elektryczny może się "zatankować". Moc, jaką dysponuje ładowarka pantografowa to prawie 200 kW, co pozwala w kilkanaście minut uzupełnić baterie autobusu do połowy, znacznie szybciej niż standardowe ładowanie przy pomocy wtyczki plug-in, czyli "po kablu". Stacja ładowania może działać w temperaturach od -30 do +50 st. C.
Nowoczesny tabor w Katowicach
Obecnie miejskie przedsiębiorstwo z Katowic eksploatuje 20 sztuk autobusów elektrycznych. Pierwsze z nich zostały dostarczone w 2019 r., a kolejne w latach 2020/2021. W czerwcu tego roku zrealizowano zamówienie na 22 nowe, hybrydowe autobusy marki Volvo. Te autobusy kursują już po mieście, m.in. na liniach 37, 43, 296 czy M101. Pod koniec tego roku możemy spodziewać się także kolejnych ośmiu nowych autobusów - po raz pierwszy będą to autobusy zasilane gazem ziemnym CNG.