Nowe zasady zakupu elektronicznych biletów na komunikację publiczną w GZM. W pojazdach pojawiły się kody QR
Minął niespełna miesiąc od wprowadzenia w komunikacji publicznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nowej aplikacji Transport GZM i nowego sposobu zakupu jednorazowych biletów elektronicznych za pomocą skanowania kodów QR. Nie wszyscy pasażerowie autobusów, trolejbusów i tramwajów są zadowoleni z tego rozwiązania.
Nowa aplikacja Transport GZM. W komunikacji publicznej trzeba skanować kody QR
Przed trzema tygodniami, w pierwszej dekadzie sierpnia, informowaliśmy o wprowadzeniu nowej aplikacji Transport GZM służącej do zakupu biletów na przejazdy komunikacją publiczną w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Metropolia GZM zapewniała, że nowy system ułatwi kupowanie biletów, a założenie konta w systemie Transport GZM będzie możliwe bez wizyty w Punkcie Obsługi Pasażera i oczekiwania na wyrobienie karty jak w systemie ŚKUP.
Aplikacja Transport GZM to jedyna aplikacja, w której można kupić wszystkie bilety z taryfy, także bilety długookresowe, na 30, 90 i 180 dni, Metrobilety oraz bilety pakietowe.
Zakup biletów jednorazowych (na 20, 40 i 90 minut) w aplikacji jest możliwy wyłącznie po zeskanowaniu kodu QR znajdującego się w pojeździe. W każdym z pojazdów znajduje się od 6 do 12 kodów, w zależności od wielkości pojazdu. Zeskanowanie kodu QR przy zakupie biletów jest już konieczne również w zewnętrznych aplikacjach.
Kody te są przypisane do pojazdów, w których się znajdują. W nowym systemie możliwe jest zablokowanie na czas kontroli w danym pojeździe możliwości sprzedaży biletów poprzez aplikacje. Pozwala to wyeliminować sytuacje, w których nieuczciwi pasażerowie kupują bilety w aplikacjach dopiero w trakcie kontroli. Oznacza to uszczelnienie systemu i zapobieganie sytuacjom, w których to pasażerowie uczciwie kupujący bilety de facto sponsorują przejazdy osób, które tego unikają.
Mamy świadomość, że zmiana nawyków związana z wprowadzeniem tej zmiany może budzić pewne emocje wśród osób podróżujących uczciwie, ale bez obaw. Ta zmiana to zabezpieczenie przede wszystkim Waszych interesów. Otrzymujemy wiele informacji, że skanowanie kodów nie stwarza problemów. Jeśli takie występują - prosimy o ich zgłaszanie. informuje Metropolia GZM
Kod w aplikacji można wpisać również ręcznie, poprzez wpisanie 6 cyfr również znajdujących się na naklejce. Więcej o nowej aplikacji i planowanych w niej nowych funkcjonalnościach można przeczytać, klikając TUTAJ.
Docelowo system Transport GZM zastąpi Śląską Kartę Usług Publicznych. Pasażerowie przyzwyczajeni do używania, zamiast aplikacji, plastikowych kart, będą mogli dalej posługiwać się starymi kartami ŚKUP również w nowym systemie. System Transport GZM będzie posiadał również swoje własne karty. Będą one dostępne w kolejnych etapach wdrożenia systemu.