Nowy wariant koronawirusa - IHU we Francji. Komentarz ekspertów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
We Francji został zidentyfikowany nowy wariant SARS-Cov-2. Na początku stycznia 2022r. w Marsylii potwierdzono kilkanaście przypadków zakażeń wariantem B.1.640.2, który otrzymał nazwę od nazwy Instytutu Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU Méditerranée Infection), gdzie został zidentyfikowany. Naukowcy z francuskiego Uniwersytetu sugerują, że jest on niemal tak zakaźny jak Omikron.
Epidemiolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego komentuje pojawienie się nowego wariantu koronawirusa. Naukowcy z Francji wykryli nowy wariant SARS-Cov-2. Na początku stycznia, w Marsylii, potwierdzono kilkanaście przypadków zakażeń wariantem B.1.640.2.
Nowy wariant koronawirusa otrzymał nazwę od nazwy Instytutu Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU Méditerranée Infection), gdzie został zidentyfikowany. Naukowcy z francuskiego Uniwersytetu sugerują, że jest on niemal tak zakaźny jak Omikron.
Wariant ten prawdopodobnie jak Omikron przywędrował do Europy z Afryki, gdyż został zidentyfikowany u podróżnego powracającego z Kamerunu. mówi dr n. med. Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Nie ma natomiast oficjalnego stanowiska w sprawie IHU Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Wariant B.1.640.2 nie został również zarejestrowany w bazie GISAID, która umożliwia śledzenie poszczególnych wariantów koronawirusa.dodaje dr n. med. Karolina Krupa-Kotara
Powracający z Kamerunu zaszczepiony przeciwko SARS-CoV-2 pacjent zero trzy dni po powrocie zauważył u siebie łagodne objawy ze strony układu oddechowego. Po wykonaniu testu otrzymał wynik pozytywny, dalsze badania ujawniły nietypową kombinację, która nie odpowiadała sekwencji wariantów Delta, czy Omikron.
W kolejnych dniach IHU został zidentyfikowany w próbkach pobranych od siedmiorga pacjentów z tego samego obszaru, w tym dwóch dorosłych i pięciorga dzieci w wieku poniżej 15 roku życia.
W analizowanym materiale wykryto 46 mutacji i 37 delecji w białku kolca wirusa. Pomimo tego, że wariant wydaje się być prawie tak zakaźny jak Omikron, dotychczasowe 12 przypadków zakażenia nim to zdecydowanie za mało, by wysnuwać jakiekolwiek wnioski.uspokaja dr n. med. Karolina Krupa-Kotara