Obserwacje w Planetarium Śląskim i rozwiązywanie zadań w katowickim MCK. W Katowicach rusza 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki
W piątek, 11 sierpnia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpocznie się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Przez dziesięć dni województwo śląskie będzie jednym z najważniejszych miejsc na światowej mapie astronomii.
Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki. Uczestnicy zmagań będą gościć w Katowicach
Między innymi do Katowic zawita 250 najzdolniejszych młodych entuzjastów astronomii, uczniów z 51 krajów świata, którzy wezmą udział w 16. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki. Wydarzenie rozpocznie się piątek, 11 sierpnia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W ciągu 10 dni, 5 osobowe zespoły składające się z laureatów olimpiad krajowych będą rozwiązywać zadania teoretyczne oraz z analizy danych w katowickim MCK, a także prowadzić obserwacje w Planetarium Śląskim. Polska już po raz drugi ma zaszczyt organizować to prestiżowe wydarzenie. 5. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki odbyła się w Katowicach, Chorzowie i Krakowie w 2011 roku i została bardzo wysoko oceniona. Nasz kraj jest także jednym z założycieli Olimpiady, a nasi reprezentanci niemal każdego roku przywożą medale IOAA.
Nie bez znaczenia jest fakt, że Olimpijczycy będą rozwiązywać zadania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, które już za kilka miesięcy stanie się Europejskim Miastem Nauki 2024.
Jednym z miejsc, w których odbędą się olimpijskie zmagania, będzie Planetarium - Śląski Park Nauki. To placówka, która w połowie ubiegłego roku została oddana do użytku po trwającej cztery lata przebudowie. Dziś w nowych przestrzeniach, znajdujących się głównie pod ziemią znajdują się interaktywne ekspozycje poświęcone astronomii, meteorologii i sejsmologii.
Uczestnicy 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki zasiądą pod największym w Polsce ekranem sferycznym. Najnowocześniejszy na świecie system projekcyjny ukaże im niebo składające się z ponad 120 milionów gwiazd prezentowanych przez analogowy rzutnik Goto CHIRON 3. Olimpijczycy zobaczą także obiekty wyświetlane na kopule przez system 10 rzutników pracujących w rozdzielczości 8K. informuje rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Sławomir Gruszka
W czasie Olimpiady zawodnicy będą zakwaterowani w Zawierciu, natomiast zespół sędziów oceniających zadania będzie pracował w Wiśle. Mimo że zgodnie z regulaminem Olimpijczycy nie będą
posiadali dostępu do internetu podczas pobytu w województwie śląskim z pewnością nie będą się nudzić - w planach jest szereg wycieczek i aktywności, dzięki którym młodzi miłośnicy astronomii z całego świata poznają piękno naszego regionu.