Odsłonięcie tablicy Piera Giorgia Frassatiego w Muzeum Śląskim. Błogosławiony ponad 100 lat temu odwiedził Katowice
W piątek, 19 maja, przy szybie Warszawa II na terenie Muzeum Śląskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę Piera Giorgia Frassatiego. Gościł on w Katowicach nieco ponad sto lat temu, w 1922 roku.
100 lat i jeden... rok
W grudniu 1922 r. Pier Giorgio Frassati odwiedził nasz kraj, w tym - Katowice. Aspirujący do bycia inżynierem Piotr interesował się górnictwem, dlatego postanowił złożyć wizytę w ówczesnej kopalni „Ferdynand”. Dziś jest to teren Muzeum Śląskiego i dokładnie w tym miejscu odbyła się uroczystość. Tablica upamiętniająca wizytę Piera Giorgia Frassatiego została zlokalizowana przy Szybie "Warszawa II". Odsłonięciu tablicy towarzyszyły także obchody 10-lecia utworzenia Towarzystwa Ciemnych Typów w Polsce.
Swoją obecnością na tym wydarzeniu zaszczyciły potomkinie Piera Giorgia - siostrzenice Helena O'Meara oraz Wanda Gawrońska, a także Maria Grazia Salviati - córki Luciany Frassati-Gawrońskiej i Jana Gawrońskiego. Wydarzeniu przewodniczył duszpasterz akademicki, Krzysztof Nowrot, a uroczystego poświęcenia tablicy dokonał ks. Stanisław Noga.
A po uroczystościach - film, koncert i wystawa
Po oficjalnej części przy Szybie "Warszawa II", wszyscy uczestnicy udali się do audytorium Muzeum Śląskiego. Rozpoczęło się tam sympozjum poświęcone kolei i górnictwu przed stu laty. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mieli także okazję zapoznać się z krótkim filmem poświęconym Frassatiemu, a na koniec posłuchać koncert duetu saksofonowo-akordeonowego Muras/Brzezina Duo. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa pamiątek i zdjęć przybliżających postać i działalność błogosławionego.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Pier Giorgio Frassatiego przy Muzeum Śląskim w Katowicach
Kim był Pier Giorgio Frassati?
Żył w latach 1901-1925. Jego największą pasją w życiu były góry. W maju 1922 roku wstąpił do Trzeciego Zakonu Dominikańskiego, gdzie przyjął imię Girolamo (Hieronim). Zmarł młodo, bo w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się od ubogiego chorego.
Pier wraz z przyjaciółmi w 1924 roku założył nieformalne „Stowarzyszenie Ciemnych Typów” (Società dei Tipi Loschi). Głównym celem przyświecającym tej idei było głoszenie wiary i wspólne modlitwy, które łączyły "Ciemnych Typów" na wspólnych górskich wycieczkach. Również w Polsce działa taka formacja, która przy okazji uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy Frassatiego, świętowała swoje 10-lecie istnienia.
Towarzystwo Ciemnych Typów dało szansę integracji moich uczniów, także moich byłych uczniów - studentów - ze mną oraz ze sobą nawzajem, przez codzienną wspólną modlitwę. To, jak w przeciągu 10 lat rozrosło się stowarzyszenie, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. W kwietniu 2013 r. było to 80 mężczyzn, a dziś jest to 1350 młodych ludzi, których połączyła modlitwa. mówił duszpasterz akademicki, ks. Krzysztof Nowrot
Pier Giorgio Frassati został beatyfikowany, przez papieża Jana Pawła II, 20 maja 1990 na Placu św. Piotra w Rzymie. Jest patronem młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej.