Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach ma najlepsze na świecie narzędzie do badania oczu [Zdjęcia]
Najbardziej zaawansowane narzędzie do badania oczu na świecie - Optos Silverstone - trafiło do Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. To jedyne na rynku urządzenie o tak wielu możliwościach diagnostycznych.
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach z nowym sprzętem do badania oczu
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach zyskał nowy sprzęt, który pozwoli jeszcze diagnozowanie i monitorowanie pacjentów. Nowy sprzęt to Optos Silverstone, najbardziej zaawansowane narzędzie do badania oczu na świecie i jedyne na rynku urządzenie o tak wielu możliwościach diagnostycznych. Katowicki szpital ma je jako pierwszy!
Jestem szczęśliwy, że możemy kontynuować wdrażanie innowacyjnych technologii diagnostycznych w okulistyce. Tak jak kilka lat temu pozyskaliśmy jako pierwsi w Europie i naszym kraju urządzenie pierwszej generacji Optos Kalifornia tak i teraz jesteśmy liderami przy tym urządzeniu. Pozwoli to nam na lepszym diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia naszych Pacjentów w tym również dzieci. Mam nadzieje że, również ta nowa maszyna wpłynie na zmianę postępowania leczniczego w chorobach siatkówki. mówi kierownik Oddział Oddziału Kliniczny Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej, prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała
Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki. Mamy wybitną kadrę - to najlepsi specjaliści, musimy więc także inwestować w nowe technologie. Dzięki temu możemy szybko się rozwijać i wzmacniać pozycję lidera w dziedzinie leczenia chorób oczu. podkreśla dyrektor Okręgowego Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, Adam Trzebinczyk
Dlaczego Optos Silverstone jest urządzeniem wyjątkowym? Obrazy uzyskane bez rozszerzania źrenic za pomocą szerokokątnej skaningowowej oftalmoskopii laserowej tej metody są doskonałej jakości, a ze względu na zastosowanie laserowego źródła światła, umożliwiają znacznie lepsze obrazowanie w sytuacji zmniejszonej przezroczystości np. w zaćmie.
Pozwalają zobrazować siatkówkę w zakresie kątowym 200° (standardowa funduskamera 45°) i w zależności od modelu wykorzystać techniki niezbędne do pełnej oceny obwodu dna oka.
W urządzeniu Optos Silverstone, którego używają lekarze na co dzień w Oddziale Klinicznym Okulistyki Śląski Uniwersytet Medyczny w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, zaimplementowano możliwość wykonania zdjęć kolorowych tylnego bieguna i pełnych 200°, zdjęć bezczerwiennych i naczyniówkowych, autofluorescencji oraz angiografii fluoresceinowej i indocyjaninowej oraz optycznej tomografii koherentnej, które mogą być wykonywane w tym samym czasie.
Oddział Kliniczny Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięce Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach
W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach działa największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki wykonujący kilkaset zabiegów rocznie. Na oddziale okulistycznym przeprowadzono w 2000 roku pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy. W 2010 roku zespół okulistów pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały jako pierwszy w Europie wszczepił pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu.
W Oddziale wykonano ponad 2000 przeszczepów rogówki, co przez wiele lat plasowało go na pierwszym miejscu w kraju pod względem ilości przeprowadzonych transplantacji. Przy Oddziale funkcjonuje nowocześnie wyposażony Bank Tkanek Oka, co znacząco usprawnia przeprowadzane procedury transplantacyjne.
W dziedzinie transplantologii, w Oddziale wykonano pionierskie (pierwsze w kraju) zabiegi:
- przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych,
- wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy),
- a także przeszczepy warstwowe rogówki przedni,
- a następnie przeszczep warstwowy tylny rogówki.
Osiągnięcia w dziedzinie transplantologii przyniosły Oddziałowi niepodważalny prestiż w skali kraju i renomę ośrodka konsultacyjnego dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami rogówki, kierowanych z całej Polski (często również z ośrodków klinicznych). Dokonania w zakresie transplantologii zostały uhonorowane Nagrodą Ministra Opieki Zdrowotnej „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie mikrochirurgii oka”.