Oszukał metodą "na funkcjonariusza CBŚP". Nagrały go kamery monitoringu w Katowicach [Zdjęcia]
Policjanci poszukują osoby podejrzanej o oszustwo metodą "na funkcjonariusza CBŚP". Sylwetkę podejrzanego nagrały kamery monitoringu na ul. 3 Maja w Katowicach. Policja prosi o pomoc w ustaleniu jego tożsamości. Równocześnie policjanci przestrzegają, by nie ufać osobom, które telefonicznie lub przez internet nakłaniają nas do podejmowania różnych działań. Coraz częściej oszuści podszywają się bowiem pod pracowników banków, różnych instytucji i służb.
Oszust w Katowicach. Nagrały go kamery monitoringu
Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach prowadzą czynności w sprawie oszustwa metodą „na funkcjonariusza CBŚP”, do której doszło 14 października 2024 roku.
Podejrzewany mężczyzna wprowadził w błąd co do swojej tożsamości, w wyniku czego pokrzywdzony przekazał kwotę 25 000 złotych. informują policjanci z Katowic
Wizerunek mężczyzny, który odebrał od pokrzywdzonego gotówkę, zarejestrował monitoring przy ul. 3 Maja w Katowicach.
Świadkowie zdarzenia, osoby mogące rozpoznać podejrzewanego lub posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia jego tożsamości, proszone są o kontakt z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach:
- 47 851 24 89,
- 47 851 29 58,
- 47 851 25 55
- lub pod adresem e-mail: WYŚLIJ WIADOMOŚĆ.
Uwaga na oszustwa!
Oszuści, podając się za pracowników banków lub inne osoby zaufania publicznego, w celu uwiarygodnienia swoich nielegalnych działań, podpierają je wykorzystując dane funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w tym ze ścisłego kierownictwa Biura.
Scenariusze są różne… Jedne zakładają, że np. dzwoni pracownik banku i informuje, że była próba wzięcia kredytu, że trzeba przelać środki na konto techniczne. Te działania wsparte są rzekomym policjantem CBZC, który ma uwiarygodnić te czynności.
Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy różnych służb lub proponującymi świadczenie usług finansowych, lub bankowych. Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Nie należy ulegać namowom rozmówcy z prośbą o wykonywanie jakichkolwiek przelewów, czy podawanie kodów do autoryzacji przelewów bankowych. apelują funkcjonariusze policji
Pamiętaj:
- Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych tajnych akcjach i nie proszą o branie w nich udziału osób postronnych. Tym bardziej, ostrożność należy zachować wtedy, gdy osoby podające się za przedstawicieli służb czy banków, proszą o wykonanie przelewów, czy podanie kodów autoryzacyjnych. W takich przypadkach należy natychmiast powiadamiać Policję.
- Pamiętajmy, nawet fachowe słownictwo rozmówcy nie może być potwierdzeniem jego wiarygodności.
- Należy zawsze mieć świadomość, że wyświetlony numer telefonu lub nazwa banku nie są gwarancją, że rozmawiamy z prawdziwym przedstawicielem banku.
- Zawsze należy czytać treść SMS-ów, jakie przychodzą na telefon lub komunikatów w aplikacji mobilnej w trakcie połączenia z rzekomym przedstawicielem banku, lub innej instytucji. Z ich treści może wynikać, że akceptujemy transakcję, którą przeprowadzają przestępcy.
- Jeżeli rozmowa wzbudza jakiekolwiek wątpliwości lub niepokój, należy rozłączyć się, chwilę odczekać, a następnie samodzielnie połączyć z instytucją, której rzekomy przedstawiciel dzwonił, koniecznie wybierając oficjalny numer na klawiaturze numerycznej, a nie oddzwaniając na wcześniejsze połączenie.
- Zachowajmy zdrowy rozsądek i zimną krew, nawet jeżeli zostało się poinformowanym o potencjalnym zagrożeniu np. utrata środków. Należy spokojnie przemyśleć, czy środki naprawdę mogą być w niebezpieczeństwie, czy może rozmowa prowadzona jest z oszustem, który dopiero sytuację chce wykorzystać. Dobrym krokiem będzie przerwanie połączenia i ponowne jego zainicjowanie zgodnie z zasadą powyżej.