Pawilon lasu deszczowego w śląskim zoo nabiera kształtów! Tu zobaczymy mrówkojady, wyjce, leniwce oraz kapibary
Budowa pawilonu lasu deszczowego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie nabiera tempa. Obiekt widoczny jest z daleka. Od razu go poznamy - to ten oszklony budynek w centralnej części ogrodu, mieszczący się pomiędzy nową żyrafiarnią, obiektem pingwinów i małpiarnią. Zobaczcie, co się dzieje na budowie obiektu.
Ekspozycja lasu deszczowego Ameryki Południowej w śląskim zoo
Trwa budowa pawilonu Ameryki Południowej w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. W śląskim zoo powstaje ekspozycja lasu deszczowego. Będą tutaj charakterystyczne dla tego miejsca rośliny i zwierzęta. Budowa nabiera tempa, a postępy prac widać gołym okiem.
Budowa pawilonu lasu deszczowego stopniowo zbliża się do końca. Prace budowlane niebawem znajdą się na finiszu. W głównej sali powstała już drewniana kładka, z której zwiedzający będą mogli obserwować pawilon z wysokości koron drzew, na ukończeniu jest też strefa terrariów i pomieszczenia dla wydr, położone zostały także siatki wolierowe w wolierach pazurkowców. Obecnie oczekujemy na przyłączenie energii elektrycznej do budynku - dopiero po uruchomieniu instalacji elektrycznej będziemy mogli przystąpić do kolejnych etapów prac, m.in. przeprowadzenia prób instalacyjnych oraz wykonania nasadzeń roślin, a w dalszym etapie - aranżowania wybiegów i sprowadzania zwierząt. mówi dla portalu WKATOWICACH.eu rzecznik prasowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Daria Kroczek
Pawilon lasu deszczowego będzie wyjątkowy. To pierwszy w Polsce taki projekt. Obiekt ma być całoroczny. W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego, tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent. A jakie zwierzęta tutaj zobaczymy?
W pawilonie zobaczyć będzie można zwierzęta typowe dla lasów deszczowych Ameryki Południowej. Spośród gatunków, których do tej pory nie można było zobaczyć w śląskim zoo, wymienić należy ariranie (wydry olbrzymie), wyjce, mrówkojady, a także kilkanaście gatunków płazów i gadów. W pawilonie pojawią się także pazurkowce, których niektóre gatunki od lat znajdują się w kolekcji śląskiego zoo. wymienia Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
Roślinność, którą zaplanowano w pawilonie, stanowić będzie przekrój przez wszystkie piętra lasu deszczowego. Będą to więc wysokie na 5-7 m rośliny drzewiaste, liczne pnącza i wysokie na 2-3 m rośliny piętra średniego oraz bogata niska roślinność.
Kiedy otwarcie pawilonu lasu deszczowego?
Pawilon, gdzie znajdzie się las deszczowy, zwiedzać będzie można z poziomu parteru i pierwszego piętra. Obiekt będzie składał się z dużej, wewnętrznej hali ekspozycyjnej, w obrębie której znajdować się będą również mniejsze wybiegi, woliery i terraria. Powstanie również ekspozycja zewnętrzna, z której część zwierząt będzie mogła korzystać w cieplejszych porach roku. Będzie to największy obiekt na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.
Zgodnie z planem zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok. Możliwe, że pierwsi goście będą mogli zwiedzać ekspozycję fauny i flory Ameryki Południowej jeszcze w tym roku. Zakończenie budowy to jednak nie wszystko.
Prace przebiegają bardzo sprawnie. Obecnie trudno mówić o dokładnej dacie otwarcia pawilonu dla zwiedzających. Musimy pamiętać, że zakończenie prac budowlanych to dopiero połowa sukcesu. Następnym etapem będzie zagospodarowanie i urządzenie budynku - wykonanie nasadzeń roślin, aranżacja wybiegów i pozostałych przestrzeni, wykonanie etykietażu informacyjnego i edukacyjnego, a na samym końcu wprowadzenie zwierząt. Otwarcie budynku planowane jest w 2023 r., o dokładnej dacie poinformujemy, gdy prace wejdą w końcowy etap. informuje Daria Kroczek
Koszt tej inwestycji to blisko 18 mln zł. Przypomnijmy, że budowa pawilonu z ekspozycją lasu deszczowego Ameryki Południowej rozpoczęła się w listopadzie 2021 roku. Wykonawcą inwestycji zostało przedsiębiorstwo Maximus z Siemianowic Śląskich. Fasadę budynku wykonuje firma Efekt Sp z o.o.