Pierwsze ciąże z rządowego programu in vitro w Katowicach
Nie minął jeszcze miesiąc od rozpoczęcia rządowego programu in vitro, a są już pierwsze efekty. W klinice leczenia niepłodności Gyncentrum w Katowicach potwierdzono cztery ciąże u pacjentek zakwalifikowanych w ramach programu.
Pierwsze ciąże z rządowego programu in vitro
Wspaniałe wieści spłynęły z kliniki leczenia niepłodności Gyncentrum w Katowicach. U pacjentek potwierdzono cztery ciąże. Lekarze nie kryją radości z tak szybkich wyników.
To wspaniała wiadomość zarówno dla nas, jak i dla pacjentek. Każda potwierdzona ciąża to dla nas ogromna radość i dowód na to, że nasze starania przynoszą efekty. Program dofinansowania in vitro to szansa dla wielu par, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na kosztowne leczenie. podkreśla dyrektor medyczna Gyncentrum i specjalistka ds. leczenia niepłodności, dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
Powrót do refundacji in vitro na poziomie ogólnopolskim był bardzo oczekiwany przez pary, które takiej pomocy zostały pozbawione.
Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Codziennie odbieramy dziesiątki telefonów od osób, które chcą dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje program. Widzimy, jak ważne jest to wsparcie dla wielu rodzin. mówi koordynator rejestracji Gyncentrum
Z dofinansowania w ramach rządowego programu in vitro mogą skorzystać pary, które, mają stwierdzoną niepłodność lub nieskutecznie leczyły się z powodu niepłodności przez okres 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu, brały już kiedyś udział w rządowym lub samorządowym programie in vitro i mają zamrożone zarodki, są w związku małżeńskim lub partnerskim, potwierdzonym stosownym oświadczeniem.
Limit wieku w programie wynosi:
- 42 lata dla kobiety i 55 lat dla mężczyzny (in vitro z własnych komórek rozrodczych, ewentualnie z dawstwem nasienia).
- 45 lat dla kobiety i 55 lat dla mężczyzny (in vitro z komórkami jajowymi dawczyni lub in vitro z adopcją zarodka).
Światowa Organizacja Zdrowia zalicza niepłodność do chorób cywilizacyjnych. W Polsce dotkniętych jest nią ok. 1,5 miliona par i liczba ta stale rośnie. To cena, jaką płacimy za postęp technologiczny - problem niepłodności to przede wszystkim problem krajów wysoko rozwiniętych. Wśród przyczyn wymienia się złą dietę, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej oraz zanieczyszczenie środowiska. Problem z poczęciem dziecka może leżeć po obu stronach, tj. po stronie kobiety, po stronie mężczyzny lub obojga jednocześnie.
Klinika Leczenia Niepłodności Gyncentrum od ponad 20 lat pomaga niepłodnym parom spełnić marzenie o potomstwie. Ma swoje oddziały w ośmiu miastach w Polsce: w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Posiada własne zaplecze diagnostyczne oraz szpital specjalizujący się w leczeniu trudnych przypadków medycznych.