Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach. Tabliczka zostaje na swoim miejscu
Szewczyk zostaje i nigdzie się nie wybiera. Dokładnie mowa o tabliczce z nazwą placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach. Przypomnijmy, że 3 lata temu decyzją wojewody zmieniono nazwę placu na im. Marii i Lecha Kaczyńskich, tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Teraz temat powrócił, przy okazji wymiany tabliczek z nazwami placów i ulic w Katowicach.
Szewczyk zostaje. Nikt o zdanie mieszkańców nie pytał
Tabliczka z nazwą placu im. Wilhelma Szewczyka nie została zmieniona i jak słyszymy w Urzędzie Miasta, nic w tej sprawie się nie zmieni.
Od początku powtarzamy, że o nazwach ulic i placów w Katowicach powinni decydować sami mieszkańcy. W tym przypadku nikt mieszkańców o zdanie nie pytał. Dlatego wszelkie działania w tym zakresie leżą wyłącznie w gestii organu, który podjął taką decyzję - a nie miasta Katowice.
mówi nam Ewa Lipka z katowickiego magistratu
Z decyzją miasta zgadza się też jeden z inicjatorów protestów w obronie nazwy placu Szewczyka, Łukasz Borkowski z Platformy Obywatelskiej.
To jest słuszna decyzja, bo pamiętajmy, że narzucona nazwa im. Marii i Lecha Kaczyńskich w ogóle się nie przyjęła. W sercach i głowach mieszkańców dalej zapisany jest Wilhelm Szewczyk i tak powinno pozostać. Nazwą narzuconą siłą przez wojewodę śląskiego nie powinniśmy się w ogóle zajmować. Zmieni się rząd, zmieni się wojewoda i wrócimy do prawidłowej nazwy placu.
przekonuje Łukasz Borkowski
Przypomnijmy, że decyzję o zmianie nazwy placu wojewoda śląski podjął w związku z ustawą dekomunizacyjną, czyli "ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki".
Najpierw sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ten uchylił zarządzenie zastępcze wojewody śląskiego, ale z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił ten wyrok i nazwa placu została zmieniona.
W tej sprawie rozmawialiśmy również z rzeczniczką wojewody śląskiego.
W ramach prowadzonej korespondencji z miastem Katowice nie otrzymaliśmy żadnej informacji, że miasto nie wymieni tabliczki z nieobowiązujacą już nazwą na placu przed dworcem PKP. Dodam, że mamy wiedzę, iż miasto ma zabezpieczone fundusze na wymianę tablic.
mówi portalowi WKatowicach.eu Alina Kucharzewska
Wilhelm Szewczyk urodził się w Czuchowie w 1918 roku, zmarł w Katowicach w 1991. Był pisarzem, dziennikarzem i działaczem społecznym. Był jednym z najważniejszych regionalnych pisarzy, ale również jednym z kluczowych śląskich intelektualistów. To autor ponad 500 publikacji.