Pogrzeb wybitnego neurochirurga Jerzego Pieniążka. Spocznie na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu
Nie żyje wybitny neurochirurg Jerzy Pieniążek, który przez ponad 50 lat pracował w bytomskiej czwórce, czyli Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Był ordynatorem Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii, a w latach 2014-2020 kierował szpitalem.
Świat medycyny żegna dziś, 29 marca, wybitną postać - dr n. med. Jerzego Pieniążka, neurochirurga, naukowca, innowatora w dziedzinie leczenia schorzeń kręgosłupa. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie dziś o godz. 12.00 w Domu Żałobnym przy ulicy Piekarskiej 99 w Bytomiu. Tuż po nim, na cmentarzu Mater Dolorosa, nastąpią uroczystości pogrzebowe.
Wcześniej pisaliśmy:
W piątek, 25 marca, dotarła do nas smutna informacja - nie żyje Jerzy Pieniążek. Informacje o śmierci przekazał Urząd Miejski w Bytomiu. Wybitny lekarz zmarł w wieku 76 lat.
Przez wiele lat był zaangażowany w prace badawcze, miał w dorobku wiele prac naukowych opublikowanych w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Przyczynił się do popularyzacji i rozwoju innowacyjnych metod leczenia, m.in. był współtwórcą systemów stabilizacyjnych kręgosłupa.
Zapytany przez jedną z dziennikarek o ulubione miejsce w Bytomiu, odpowiedział: Szpital. To miejsce było jego drugim domem. Przepracował w nim 50 lat. Znał tu każdy kąt i - jako jedyny - doskonale potrafił opowiadać o historii tego wybudowanego na początku ubiegłego stulecia gmachu. Oddany pacjentom, pracował do ostatnich dni.
Dużą wagę przykładał do przekazywania wiedzy młodszym kolegom. Mawiał: „To jest moja nieśmiertelność”. Cieszył się z sukcesów swoich asystentów, dużą wagę przykładał do ich szkoleń, wysyłał na zagraniczne staże.
Człowiek z niezwykłym poczuciem humoru. Dusza towarzystwa. Uwielbiał opowiadać historie, dowcipami sypał z rękawa. Z każdym potrafił nawiązać kontakt, bez względu na wiek i wykształcenie. Wspaniały mówca. Jego wykłady cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem. Przyciągał uwagę słuchaczy wiedzą przeplataną żartem. Kochał media. Zawsze znajdował czas dla dziennikarzy, odsłaniał przed nimi tajniki sal operacyjnych, cierpliwie i ze zrozumieniem tłumaczył zawiłości ludzkiego organizmu, zwłaszcza kręgosłupa i mózgu. Jego pasją była motoryzacja. Regularnie oglądał wyścigi Formuły 1, a laikom opowiadał o fenomenie tej dyscypliny sportu, zwłaszcza o wpływie światowej klasy neurochirurga, profesora Sida Watkinsa na bezpieczeństwo kierowców.
wspomina dr Pieniążka Iwona Wronka, rzecznik prasowy WSS nr 4 w Bytomiu
Choć urodził się w Gnieźnie, jego prawdziwym miejscem na ziemi był Bytom. Dobro miasta zawsze leżało mu na sercu. Był dumny z tytułu Honorowego Obywatela Miasta Bytomia, który Rada Miejska przyznała mu w 2014 roku.
Odpoczywał w swoim domu w Beskidach. Lubił Górali, szanował ich tradycje i zwyczaje, znajdywał z nimi wspólny język. Zmarł 25 marca 2022 roku, na miesiąc przed swoimi 76. urodzinami.
Nie żyje Jerzy Pieniążek. Był świetnym neurochirurgiem
Jerzy Pieniążek urodził się w Gnieźnie 26 kwietnia 1946 roku. Po ukończeniu w 1971 roku w Katowicach Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej rozpoczął pracę w bytomskim szpitalu górniczym do 1980 roku. Następnie w latach 1980 - 2006 związany był ze Śląską Akademią Medyczną, w której pełnił funkcję zastępcy kierownika Kliniki Neurochirurgii, zaś od 1987 roku funkcję adiunkta.
W 2006 roku Jerzemu Pieniążkowi powierzono stanowisko ordynatora Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, gdzie pełnił także funkcję dyrektora od 2014 do 2020 roku.
Warto dodać, że Jerzy Pieniążek odbył liczne staże zagraniczne m.in. w Klinice Neurochirurgii w Erfurcie w 1976 roku oraz Klinice Ortopedii w Monachium w 2001 roku. Przez wiele lat był zaangażowany w prace badawcze, wielokrotnie osiągał wybitne wyróżnienia z zakresu neurochirurgii, jak również ma w dorobku wiele prac naukowych opublikowanych w Polsce oraz poza granicami naszego kraju.
Jerzy Pieniążek jest również laureatem wielu nagród, wyróżnień oraz przyczynił się do popularyzacji i rozwoju innowacyjnych metod leczenia, m.in. był współtwórcą czterech systemów stabilizacyjnych kręgosłupa oraz opatentował implanty, stosowane w Polsce i w Europie.
W 2014 roku, 12 listopada Rada Miejska w Bytomiu nadała Jerzemu Pieniążkowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia w dowód jego zasług na rzecz rozwoju środowiska medycznego oraz w uznaniu wybitnych osiągnięć w kraju i poza granicami Polski, które rozsławiały nasze miasto i polską medycynę w świecie. Warto dodać, że Jerzy Pieniążek jest także laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Bytomskiej Nagrody Europejskiej oraz Medalu Miasta Bytomia.