Policja zatrzymała nielegalnych imigrantów w Katowicach
Katowicka drogówka zatrzymała pojazd, w którym przewożono cudzoziemców. Przy współpracy ze Strażą Graniczną w Sosnowcu zatrzymano dwóch kurierów i osiemnastu nielegalnych imigrantów. Przemytnik, który kierował busem, odpowie także za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.
Nielegalni imigranci w Katowicach. Zatrzymała ich policja
23 sierpnia (środa) funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Sosnowcu wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Katowicach udaremnili próbę przewiezienia 18 cudzoziemców do krajów Europy Zachodniej. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 16 mężczyzn i 2 kobiety. Wśród nich były także trzy osoby nieletnie w wieku 5, 8 i 11 lat.
Dyżurny katowickiej komendy policji otrzymał informację od Straży Granicznej dotyczącą możliwości wjazdu na teren Katowic busa, przewożącego nielegalnych imigrantów. Mundurowi wytypowali jedną z potencjalnych tras przejazdu poszukiwanego samochodu dostawczego, która przebiegała przez Katowice. Dyżurny rozlokował patrole policji w newralgicznych punktach miasta.
Po północy na ul. Pszczyńskiej patrol katowickiej drogówki zlokalizował poszukiwany pojazd i zatrzymał go. Policjanci sprawdzili przestrzeń ładunkową busa, która konstrukcyjnie przeznaczona była wyłącznie do przewozu towarów. W środku znajdowało się osiemnastu cudzoziemców.
Imigranci nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w naszym kraju. Posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt krótkotrwały obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji, z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii.
Pojazdem kierował 35-letni obywatel Ukrainy, pomagał mu jego 39-letni rodak. Mężczyźni próbowali przewieźć nielegalnych migrantów w busie do innych krajów Europy Zachodniej. Wszyscy zostali zatrzymani i przy wsparciu policjantów z Katowic przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności. Kierujący miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za jego złamanie mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia. Sprawą tą zajmą się kryminalni z komisariatu V w Katowicach.
Kierowcy usłyszeli zarzut z art. 264 § 3. Kodeksu Karnego - kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ponadto w stosunku do Ukraińców zostanie sporządzony wniosek do sądu o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Syryjczycy usłyszeli zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu (art. 264 § 2 Kodeksu Karnego). Wszyscy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu, tj. 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Wszyscy zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.
Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu.
Od początku roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 16 osób w związku z organizowaniem i przemytem osób. Zatrzymano także prawie 350 cudzoziemców, którzy próbowali przekroczyć granicę państwową wbrew przepisom.