Poznajcie Woderka! Mieszkańcy Katowic nazwali zbiornik retencyjny
Jest niewidoczny, a jednak wzbudził duże zainteresowanie. Mieszkańcy Katowic wzięli udział w konkursie na nazwanie zbiornika retencyjnego przy ulicy Tyskiej. Zainteresowanie konkursem było naprawdę spore. Zgłoszono prawie 190 propozycji.
Mieszkańcy Katowic nazwali zbiornik retencyjny
Katowickie Inwestycja S.A. zaprosiły mieszkańców do ciekawego konkursu. W naszym mieście przez ostatnie pięć lat powstało 25 podziemnych zbiorników retencyjnych. Jeden z nich znajduje się przy ulicy Tyskiej. Mieszkańcy mogli wymyślić dla niego imię.
Konkurs, który został zapoczątkowany podczas Leśnego Pikniku Rodzinnego Ekoodpowiedzialnie, to z jednej strony świetna zabawa, a z drugiej okazja do rozpowszechniania wiedzy na temat działań związanych z zagospodarowaniem wody z opadów atmosferycznych, zarówno pod kątem ekologii, jak i sprawnego funkcjonowania miasta. Zbiorniki retencyjne, choć ze względu na swoje rozmiary wyglądają imponująco, to część mieszkańców nie ma świadomości ich istnienia, gdyż są ukryte pod ziemią. Dzięki takim konkursom oraz naszym innym działaniom możemy pokazać katowiczanom, że pod ich stopami znajduje się cała skomplikowana infrastruktura techniczna, która każdego dnia pracuje na rzecz ich bezpieczeństwa. mówi Zastępca Dyrektora ds. Realizacji w spółce Katowickie Inwestycje, Anna Wilk
Zainteresowanie konkursem było naprawdę duże. Spośród blisko 190 zaproponowanych nazw dla zbiornika retencyjnego Komisja Konkursowa wybrała 11. To na nie mogli głosować katowiczanie. Łącznie oddano 515 głosów. Zbiornik otrzymał na imię... Woderek!
Zwycięzca, który zgłosił tę nazwę, otrzyma nagrodę niespodziankę, a wyróżnienia i nagrody otrzymają również autorzy pozostałych 10 propozycji wybranych przez Komisję Konkursową.
Do czego przydają się zbiorniki retencyjne?
- Ich głównym zadaniem jest czasowe zatrzymanie wód opadowych, aby spowolnić ich odpływ do odbiornika, np. do rzeki,
- pomagają ograniczyć skutki powodzi, zalewania nieruchomości czy lokalnych podtopień,
- pozwalają na gromadzenie części wód opadowych, którą można wykorzystać do zmywania ulic w mieście, podlewania miejskiej zieleni i utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności gleby.
Konkurs cieszył się popularnością, więc na jednym się nie zakończy. Inne zbiorniki retencyjne też mogą w przyszłości zyskać swoją nazwę.
Oczywiście na nadaniu imienia jednemu zbiornikowi retencyjnemu nie zamierzamy poprzestać. Mamy ich w Katowicach znacznie więcej dzięki realizacji dofinansowanego z Funduszu Spójności projektu „Uporządkowanie systemu gospodarowania wodami opadowymi w Katowicach", którego wartość to blisko 100 mln zł. Obejmuje on m.in. budowę i modernizację ponad 8 km sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę 25 zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności ok. 11 milionów litrów. Liczymy więc na kreatywność mieszkańców, bo jest jeszcze sporo tych imion do wymyślenia. dodaje Anna Wilk